Jak wybrać buty?

Wybranie odpowiedniego obuwia wydaje się być bardzo proste – znajdujemy w sklepie buty, które nam się podobają, mierzymy, płacimy i już.

Okazuje się jednak, że to wcale nie jest taka prosta sprawa. Jak ważną częścią ciała są stopy świadczy to, że z ortopedii wyodrębniono podologię, jako dziedzinę zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem wad, zniekształceń, chorób i zaburzeń funkcji stóp.

Ortopedzi-podolodzy zajęli się tym, w co obuwamy nasze stopy i ustalili zalecenia, których dobrze byłoby przestrzegać, by nasze stopy zachować w zdrowiu.

Oto zasady, którymi należy się kierować przy wyborze obuwia:
– obuwie powinno być wykonane z materiałów, które umożliwią stopom „oddychanie” i są odporne na zmiany warunków atmosferycznych; najlepsze są materiały naturalne, jak zamsz, skóra, płótno
– podeszwa powinna zapewnić stopom stabilność, winna być sprężysta, dosyć cienka i antypoślizgowa
– stabilny obcas powinien być – w przypadku pantofli dla kobiet – nie wyższy niż 3-4 cm, a dla mężczyzn 1-2 cm; zupełnie płaski nie jest polecany
– zapiętek powinien być lekko usztywniony, z niewielkim wgłębieniem na piętę
– cholewka powinna być tak wyprofilowana, by nie obcierała stopy i dobrze się na niej trzymała
– czubek buta powinien być zaokrąglony i na tyle wysoki, by możliwe było prawidłowe ułożenie palców i poruszanie nimi (przeciwdziała to tworzeniu się halluksów)
– buty powinny mieć dobrze wszytą lub wklejoną (skórzaną lub zamszową) wszywkę, która nie może się marszczyć czy zwijać
– pożądana jest wkładka z poduszeczką pod podbiciem, która zapobiega skłonnościom do płaskostopia
– buty muszą być dobrze dobrane pod względem rozmiaru (tj. długości i tęgości) i przeznaczenia

Przy wyborze obuwia, najczęściej kierujemy się względami estetycznymi i aktualną modą. Ważniejsze jest dla nas, czy pantofle są w odpowiednim kolorze, niż czy mają odpowiednio wyprofilowany zapiętek. Są jednak praktyczne zasady, których nie możemy pominąć przy wyborze butów.

Przymierzając w sklepie konkretne obuwie, weź pod uwagę, czy będziesz je nosić na gołe stopy, cienkie rajstopy czy na grube skarpety. Załóż oba buty i przespaceruj się po sklepie, by sprawdzić, czy twoje stopy czują się w nich wygodnie. Jeśli pantofle mają wysokie obcasy, zastanów się czy dasz radę w nich normalnie chodzić.

Zwróć uwagę na to czy:
– obcasy są dobrze osadzone, czy nie mają tendencji do odchylania się do tyłu
– zapiętek nie jest zbyt sztywny (będzie uwierał w piętę), ale także czy nie jest zbyt miękki, wiotki (pantofel będzie zsuwał się ze stopy, utrudniając chodzenie)
– podeszwa jest odpowiednio sztywna i elastyczna
– nie ma zbyt grubych wewnętrznych szwów i innych twardych elementów (sprzączki, dziurki do sznurówek), które mogą uwierać
– pantofle (zwłaszcza te całkowicie kryjące stopę) nie są wykonane w całości ze sztucznego tworzywa, ponieważ stopy będą się w nich pocić i odparzać
– nie są zbyt duże lub zbyt tęgie (zsuwający się ze stopy but utrudnia chodzenie)
– nie są zbyt krótkie lub ciasne (bo będą przyczyną otarć, odcisków i innych drobnych, ale bolesnych „kontuzji”)
Warto również przestrzegać zasady, że każdy kupuje sobie buty sam, mierząc je na własnych stopach (kto za nie płaci, to już inna kwestia). Chodzenie do sklepu z przysłowiowym patyczkiem czy tylko ze znajomością rozmiaru i kupowanie butów dla kogoś, najczęściej okazuje się być nieporozumieniem.

Pamiętaj, jaki masz rozmiar stopy, ale nie trzymaj się go kurczowo, ponieważ różne firmy stosują odmienne systemy numerowania rozmiarów. Najłatwiej można znaleźć odpowiedni dla siebie rozmiar obuwia metodą prób i błędów – przymierzając w sklepie kilka par pantofli o różnych rozmiarach i tęgościach, by wybrać te, w których nasze stopy czują się najbardziej komfortowo. Należy liczyć się z tym, że na każdorazowy wypad po buty potrzebujesz sporo czasu.
Nie będzie to czas zmarnotrawiony, bo przymierzanie i kupowanie butów to dla każdej kobiety sama przyjemność.
Iza Ryłko
Obcasy.pl