Jak wygląda ciąża z mięśniakiem macicy?

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z istnienia mięśniaków dopóki nie zajdzie w ciążę. O ile duże mięśniaki najczęściej dają symptomy to niestety cześć z nich w zależności od rozmiaru i umiejscowienia pozostaje bezobjawowa.

Jak wygląda ciąża z mięśniakiem macicy?

Najczęściej podczas badania USG wykonywanego u ciężarnych w celu sprawdzenia prawidłowości rozwijającego się płodu, kobiety dowiadują się o obecności mięśniaków macicy. W obecnych czasach diagnoza mięśniaków nie oznacza jednak końca marzeń o posiadaniu dzieci. Co warto wiedzieć i w jaki sposób to schorzenie może wpływać na przyszłe mamy? Odpowiadamy wspólnie z ginekologiem dr hab. Sławomirem Woźniakiem, ekspertem portalu „Zdrowa ONA”.

Czas na ciążę

Coraz więcej kobiet decyzję o macierzyństwie podejmuje po 30. a nawet 35. roku życia. Niektóre z nich nie mają świadomości, że ich problemy z zajściem w ciążę mogą być związane z mięśniakami macicy. W dzisiejszych czasach diagnoza mięśniaków nie oznacza końca marzeń o posiadaniu dzieci. Niemniej warto wiedzieć, w jaki sposób to schorzenie może wpływać na przyszłe matki.

Planowanie ma znaczenie

O ile objawy dużych mięśniaków są najczęściej znane przez Polki, tj. bóle podbrzusza, obfite miesiączki oraz krwawienia międzymiesiączkowe to część z nich w zależności od rozmiaru i umiejscowienia nie daje żadnych objawów. Najczęściej diagnoza zapada podczas badania ginekologicznego. Jeżeli badanie wykazało istnienie guzków o małej wielkości, które nie dają dolegliwości a ich położenie nie stanowi zagrożenia dla rozwoju płodu to po konsultacji z lekarzem prowadzącym można planować ciążę.

Z uwagi na fakt, iż w okresie ciąży mięśniaki mają tendencje do rozwoju w wyniku rozszerzania się powłoki macicy lekarze rekomendują leczenie zanim dojdzie do zapłodnienia. Wówczas wskazana jest operacja oszczędzająca, czyli wyłuszczenie mięśniaków zachowującą macicę. Innym rozwiązaniem jest terapia farmakologiczna octanem uliprystalu. Jak wynika z badania 66% kobiet przekonało się, że leczenie farmakologiczne mięśniaków macicy daje szanse na macierzyństwo, a 31% że zmniejszenie rozmiaru mięśniaka warunkuje powodzenie ciąży.

Ciąża z mięśniakami

Kiedy mięśniaki zostają zdiagnozowane podczas kontrolnego badania USG ciąży z reguły się ich nie usuwa. Niestety takie rozpoznanie budzi zazwyczaj niepokój kobiet i zamiast cieszyć się z nadchodzącego macierzyństwa przyszłe mamy myślą o komplikacjach. W takich okolicznościach pacjentka powinna być pod ścisłą opieką lekarza prowadzącego – ginekologa.

Mięśniaki macicy w ciąży powiększają się i mogą przyczynić się do komplikacji, w szczególności śródścienne oraz podśluzówkowe, które rosnąc zabierają miejsce dla płodu, utrudniając prawidłowy rozwój dziecka. Są też mięśniaki uszypułowane, które bezpośrednio nie zaburzają rozwoju płodu choć mogą stanowić przeszkodę w przeprowadzeniu porodu naturalnego. Zadaniem lekarza prowadzącego jest stały monitoring zarówno rozwoju płodu, jak i obserwacja wzrostu mięśniaków. Po rozwiązaniu ciąży mięśniaki zmniejszają się. Wtedy zaleca się rozważenie ich leczenia – rekomenduje ginekolog, dr hab. Sławomir Woźniak, ekspert portalu „Zdrowa ONA”.

Poród i połóg tuż tuż…

Mięśniaki macicy mogą stanowić ryzyko dla rozwoju ciąży, ale nie jest to regułą. Guzy większych rozmiarów oraz te umiejscowione w dolnej części macicy mogą stanowić przeszkodę w przyjściu dziecka na świat siłami natury. 85% kobiet, deklaruje, że jako pierwsze źródło pomocy wybrałoby lekarza.

To właśnie zaufanie do wiedzy eksperckiej lekarzy i ich wyborów ma kluczowe znaczenie w przebiegu ciąży i doprowadzenie do jej prawidłowego rozwiązania. Sześć tygodni po porodzie, po zakończeniu połogu lekarz prowadzący podczas badania ginekologicznego i ultrasonograficznego ponownie ocenia wielkość guzów. Jest to również moment, w którym należy podjąć decyzję o formie leczenia lub dalszej obserwacji mięśniaków.