Jak zmotywować odchudzającą się osobę?

Kiedy nadmierne kilogramy stają się niezwykle uciążliwe, trzeba stanąć przed olbrzymim wyzwaniem, jakim jest zrzucenie nadmiernych kilogramów.

Jak zmotywować odchudzającą się osobę?

Chociaż wiele diet oferuje smaczne posiłki, to jednak osobie z nadwagą odchudzanie się kojarzy z tygodniami, a nawet miesiącami wyrzeczeń, rezygnacji z jedzenia ulubionych dań, z godzinami spędzonymi w kuchni, a nawet z braku wspólnych spotkań z przyjaciółmi i rodziną.
Zrzucanie kilogramów może więc od początku źle się kojarzyć i demotywować, zwłaszcza gdy obok nie ma kogoś, kto jest prawdziwą podporą. Zachowanie otoczenia osoby odchudzającej się jest niezwykle ważne, z czego otoczenie to nie zawsze zdaje sobie sprawę.

Odchudzanie bywa trudne

Odchudzanie to długotrwały proces, zwłaszcza gdy do zrzucenia jest wiele kilogramów. Efekty odchudzania zależą od bardzo wielu czynników. Niektóre związane są z siłą ducha i kondycją psychiczną osoby z nadwagą, z wybraną metodą odchudzania i z tym, jak bardzo może liczyć na wsparcie bliskich.

Osoby, które już na starcie diety spotykają się z niezrozumieniem, mają o wiele mniejsze szanse na odniesienie sukcesu i na trwałe pozbycie się zbędnych kilogramów. Osoba otyła czy z nadwagą często ma poczucie, że jest gorsza lub słabsza, ocenia się bardziej negatywnie i jest mniej otwarta nawet na konstruktywną krytykę.

Jeśli ponadto próbowała odchudzać się nieskutecznie wiele razy, może spotkać się z prześmiewczymi opiniami bliskich, którzy natychmiast o poprzednich porażkach przypomną. Złośliwe żarty czy nawet sugestie, że kolejna próba na pewno skończy się negatywnie, może wyrządzić dodatkowe krzywdy. Warto uświadomić więc sobie i wszystkim dookoła, jak poważne konsekwencje ma otyłość i nadwaga i jak bardzo ważne jest pozbycie się kilogramów nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych. Nie mniej jednak nawet osoba najbardziej zdeterminowana do walki ze swoją nadwagą, może poczuć się zagubiona, ma prawą wątpić i może być bliska poddania się i zerwania diety.

Właśnie w takich chwilach najbardziej potrzebuje pomocnej dłoni, osoby, która rozumie jej sytuacje i nie pozwoli na porzucenie pomysłu, by się odchudzać.

Zakupy dla całej rodziny

Olbrzymim wyzwaniem podczas stosowania diety jest rezygnacja z ulubionych dań i produktów. Ktoś, kto po każdym obiedzie sięgał po słodkości przez wiele lat, nagle ma objawy niemalże uzależnienia. To dlatego tak ważne jest, by w domu nie było różnych smakołyków, nawet jeśli inni domownicy nie muszą się odchudzać. Pokusa bowiem może być zbyt silna, a łatwy dostęp do ciastek, czekoladek czy chipsów ułatwi tylko wyłamanie się z zasad diety.

Domownicy muszą więc sami nauczyć się, że w domu nie jada się produktów tuczących i niezdrowych. Mogą to robić pod nieobecność osoby na diecie, ale jeszcze lepiej będzie, gdy z nich zupełnie zrezygnują. Wszystkim bowiem wyjdzie to na zdrowie. Nic też się nie stanie, jeśli tradycyjne tłuste obiady zostaną zastąpione zdrowszymi. Pamiętajmy, że nawet osoby szczupłe, jeśli źle się odżywiają, są zagrożone miażdżycą, zawałami, mogą źle się czuć i mieć wiele innych problemów zdrowotnych. Gotowanie zdrowo dla wszystkich domowników zdecydowanie odbije się także na samopoczuciu i kształtowaniu zdrowych nawyków u najmłodszych domowników.

Jeśli o pichcenie specjalnych potraw jest trudno, warto skorzystać z cateringu dietetycznego. Polega on na tym, że codziennie rano dowożone są posiłki zamknięte w pudełku. W takim przypadku osoba na diecie jada to, co otrzymała, a reszta domowników może albo się dołączyć, albo nadal jadać tradycyjne posiłki.

Róbcie coś wspólnie

Skuteczna dieta to także aktywność fizyczna, a ruch potrzebny jest także osobom szczupłym, niezależnie od ich wieku. Dlatego sport można uprawiać rodzinnie, a dzięki temu motywować dodatkowo osobę na diecie.

Wspólne wyjście na rower, na łyżwy, na basen czy na zajęcia fitness, towarzyszenie podczas spalania kalorii sprawi, że odchudzanie stanie się przyjemne, także dla bliskich osoby z nadwagą.

Pomoc specjalisty

W trudnych przypadkach załamania, zamiast wywierać duży nacisk lub narzucać się bliskiej osobie na diecie, warto skierować ją do psychologa lub dietetyka. Pokazanie, że szukanie pomocy nie jest niczym wstydliwym, stanie się dodatkowym motywatorem i może przyczynić się do sukcesu w zrzucaniu kolejnych kilogramów.
Artykuł napisany przy współpracy z portalem cateromarket.pl.