Jakie mieszkanie jest najlepsze dla rodziny?

Współczesne rodziny planują dziecko nieco później niż jeszcze kilkanaście lat temu. Zupełnie inaczej traktowana jest także zmiana warunków mieszkania związana z pojawieniem się pociechy. Nie zawsze rozglądamy się za znacznie większym metrażem. Na co warto zwrócić uwagę, szukając nowego „M”?

Jakie mieszkanie jest najlepsze dla rodziny?

Jeszcze na początku 2000 roku kobiety najczęściej rodziły dzieci w wieku 20–24 lat. Dziś odsetek matek wśród tej grupy jest o połowę mniejszy. Widoczna jest natomiast tendencja do późniejszego macierzyństwa. W porównaniu do poprzednich lat wzrósł odsetek dzietności wśród kobiet powyżej 25 roku życia. Zmiana najbardziej zauważalna jest w grupie 30–34 lata. Niemal co trzecia Polka w tym wieku decyduje się na urodzenie dziecka. Do tego czasu stabilizujemy swoje życie: kończymy studia, szukamy pracy, kupujemy pierwsze mieszkanie. Często nie sugerujemy się przyszłymi potrzebami i wybieramy właśnie niewielkie lokum, które na obecną chwilę jest wystarczające.

Niewielkie, ale ustawne

Nierzadko pojawienie się nowego członka rodziny staje się momentem, w którym zaczynamy rozważać zmianę mieszkania. Nie zawsze jednak decyzja ta idzie w parze z większym metrażem. Duży odsetek kupowanych mieszkań stanowią te do 50 metrów kwadratowych, lecz o korzystnym rozkładzie pomieszczeń. Ważniejsza staje się umiejętna aranżacja, która zapewni wielofunkcyjność pomieszczenia.

Kilka lat do przodu

Poszukując mieszkania, powinniśmy przede wszystkim pomyśleć o jego lokalizacji. Najlepiej byłoby, gdyby znajdowało się niedaleko przychodni, żłobka i sklepów: słowem, wszystkiego, co może okazać się przydatne w opiece nad maluchem.
Patrzmy także nieco w przyszłość. Prawdopodobnie zamieszkamy tu przynajmniej na kilkanaście lat, dlatego upewnijmy się, że będziemy mieć stąd dobry dojazd do pracy, a nasze dziecko – do szkoły. Dobrym patentem jest sprawdzenie różnych tras samochodem czy komunikacją miejską w godzinach szczytu. Będziemy wówczas wiedzieli, ile rzeczywiście zajmie nam powrót do domu.

Zaciszna okolica

Obecnie osiedla deweloperskie powstają najczęściej w pobliżu terenów zielonych, w dobrze skomunikowanej z centrum miasta okolicy. Dla rodzin to wprost idealne rozwiązanie. Zaciszna atmosfera, miejsce do spacerów, joggingu i ścieżki rowerowe stwarzają dobre warunki do spędzania czasu z najbliższymi. Zastanówmy się, gdzie najczęściej będziemy przebywać w weekendy. Czy okolica inwestycji zapewnia nam rozrywkę?

Bezpieczne miejsca do zabawy

Dobrze też, jeśli mieszkanie wyposażone jest w ogródek. To dobre miejsce do zabawy dla pociechy – dziecko będzie bezpieczne, a w dodatku pod czujnym okiem rodzica. Ciekawym rozwiązaniem są również ogrody zimowe. Znajdziemy je na przykład w inwestycji Zielone Śródmieście wrocławskiego dewelopera WPBM „MÓJ DOM” S.A. Te z kolei dają możliwość spędzania czasu przez cały rok, niezależnie od pogody.

Wygoda użytkowania

Zwracajmy uwagę także na to, czy mieszkanie jest dla nas wygodne. Parter będzie stwarzał najkorzystniejsze warunki: nierzadko posiada ogródek, a w budynkach bez windy znacznie ułatwi poruszanie się z dziecięcym wózkiem. Jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji postarajmy się zaplanować aranżację, aby być pewnym, że zmieszczą się wszystkie niezbędne meble i elementy wyposażenia.