Jakie są objawy zapalenia gardła i jak z nimi walczyć?

zapalenie_gardLa_sebidin_4_05
Nie możesz uporać się z bólem gardła? Choć to często występująca dolegliwość, nie należy jej lekceważyć, ponieważ może być symptomem zapalenia gardła. Jak rozpoznać objawy infekcji i skutecznie z nimi walczyć?

Zapalenie gardła to infekcja najczęściej wywołana przez wirusy, rzadziej przez bakterie, a niekiedy także grzyby. Zapalenie gardła może być również związane ze schorzeniami układu oddechowego, w tym zapaleniem migdałków i zatok, astmą czy alergią.
Specjaliści często zwracają też uwagę na fakt, że gardło jest miejscem, w którym krzyżują się drogi oddechowe z układem pokarmowym. Z tego powodu błona śluzowa gardła jest narażona na kontakt z różnymi drobnoustrojami, przy czym nasz system immunologiczny powinien sobie z nimi poradzić.

Jak można się zarazić?
Infekcja często przenoszona jest drogą kropelkową, w związku z czym zarazić się można właściwie w każdym miejscu. Szczególnie narażone są osoby, które przebywają w dużych skupiskach ludzi, przykładowo w pracy lub szkole, gdzie istnieje większe prawdopodobieństwo kontaktu z chorymi.

Najczęstsze objawy zapalenia gardła
Zazwyczaj pierwszym symptomem zapalenia gardła jest ból pojawiający się przy przełykaniu i mówieniu. Do częstych objawów należą też suchość, pieczenie i drapanie w gardle, powiększenie węzłów chłonnych i kaszel.
W przypadku infekcji o podłożu bakteryjnym dolegliwościom zwykle towarzyszy gorączka, przekraczająca nawet 38 st. C. Z bakteryjnym zapaleniem gardła możemy mieć również do czynienia, gdy na migdałkach i języczku pojawia się jasny lub szary nalot.

Jak walczyć z objawami infekcji?
Wirusowe zapalenie gardła jest nie tylko łagodniejsze w przebiegu, ale także łatwiejsze w leczeniu. Do kuracji warto włączyć lek przeciwzapalny oraz środek do odkażania gardła, przykładowo w sprayu.
Tego typu choroba gardła może być też zwalczana przy pomocy tabletek do ssania, takich jak Sebidin, które leczą stan zapalny, minimalizują objawy infekcji, a często wykazują również działanie przeciwbólowe.
Natomiast bakteryjne zapalenie gardła, nierzadko równoznaczne z anginą, to problem, który trzeba już skonsultować z lekarzem. Wizyta u specjalisty jest konieczna, ponieważ leczenie tego rodzaju choroby wymaga podania antybiotyku. Jeśli symptomy nie ustępują, wówczas należy kontynuować diagnostykę.

Domowe sposoby na zapalenie gardła
Zanim skorzystamy z porady naszych mam lub babć, pamiętajmy, że domowe sposoby leczenia zapalenia gardła sprawdzają się głównie przy początkowych objawach infekcji.
Szczególnie polecane jest płukanie gardła naparem z suszonych liści jeżyny, szałwii, rumianku czy innych ziół. Warto również pamiętać o przyjmowaniu dużej ilości płynów, a przede wszystkim wody.
W miarę możliwości powinniśmy także unikać kontaktu z czynnikami drażniącymi, czyli zanieczyszczeniami czy dymem tytoniowym, przynajmniej na czas leczenia.