Jakimi metodami można usuwać brodawki wirusowe?

Obecne na skórze brodawki mogą posiadać różną etiologię, jednak przeważająca ich liczba jest spowodowana infekcją wirusem brodawczaka. Pomimo, iż tego typu schorzenia nie są szkodliwe warto podjąć się leczenia tej choroby skórnej już we wczesnej fazie rozwoju.

jakimi metodami mozna usunac brodawkiBrodawki wirusowe są to niewielkie narośla pojawiające się na skórze, które są następstwem infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego HPV (z ang. human papilloma virus). Najczęściej problem ten dotyka dzieci, ale mogą one pojawiać się również u osób dorosłych. Zazwyczaj zlokalizowane są na palcach, dłoniach lub stopach, jednak niektóre typy wirusa, które przenoszone są drogą płciową prowadzą do powstawania brodawek okolic płciowych.

Brodawki tego typu, pojawiające się na skórze zwyczajowo nazywa się kurzajkami. Wyróżnia się różnego rodzaju brodawki, które spowodowane są infekcjami różnymi typami wirusa HPV.

Wśród nich można wymienić:

  •  brodawki zwykłe – pojawiające się na dowolnych częściach ciała. Lokalizują się najczęściej na dłoniach i
    stopach,
  •  brodawki płaskie – pojawiające się na twarzy i czole, bardzo powszechne u dzieci,
  •  brodawki płciowe – pojawiające się najczęściej w okolicach genitaliów męskich lub żeńskich, ale również po wewnętrznej stronie ud,
  •  brodawki stóp – pojawiające się również na stopach, jednak na ich podeszwie,
  •  brodawki podpaznokciowe – pojawiają się wokół paznokci lub pod nimi.

Jak się pozbyć niechcianej kurzajki?

Na chwilę obecną w leczeniu brodawek wirusowych lekarze nie dysponują żadnymi środkami leczącymi przyczynę powstawania kurzajek, pomimo znajomości wirusa, który je wywołuje. Nie jest jeszcze znana żadna skuteczna metoda pozbycia się go z organizmu człowieka. Obecne metody leczenia brodawek jest więc eliminowaniem objawów. Polega to na leczeniu objawowym poprzez usuwanie samych wykwitów (brodawek) wirusowych.

Obecnie znanych jest kilka różnego rodzaju sposobów na pozbycie się kurzajek. Pierwszym z nich jest metoda chemiczna. Zabieg ten może być wykonywany w domu i polega na miejscowym stosowaniu różnego rodzaju substancji, które chemicznie likwidują tkankę brodawek, takich jak np. podofilina, czy kwas salicylowy lub mlekowy. Można również stosować miejscowo działające leki przeciwwirusowe np. Zovirax. Jednym ze sposobów chemicznego leczenia brodawek jest także popularny, domowy sposób usuwania tego typu zmian poprzez nakładanie niewielkich ilości soku glistnika (potocznie nazywanego jaskółczym zielem) na wykwity. Terapie tego typu bywają nad wyraz skuteczne jednakże posiada pewne wady. Otóż leczenie chemiczne swoją największą skuteczność wykazuje wobec wczesnych stadiów rozwoju brodawek, wówczas, gdy nie pokryły się one jeszcze grubą, zrogowaciałą warstwą naskórka. W późniejszych stadiach ta gruba warstwa chroni brodawki do tego stopnia, że stosowane miejscowo leki czy środki chemiczne nie przynosząc spodziewanych rezultatów.
Wśród najbardziej popularnych metod leczenia kurzajek wyróżnić można także krioterapię (czyli najprościej mówiąc zamrażanie). Technika ta opiera się na użyciu ciepłego azotu podanego za pomocą specjalnego aplikatora. Dozowanie ciekłego azotu do brodawki zachodzi w sposób kontrolowany,  powodując jej ograniczone odmrożenie. Metoda ta, mimo iż jest popularna i bardzo często skuteczna, nie jest pozbawiona wad, trudno jest bowiem określić głębokość wytworzonej martwicy spowodowanej odmrożeniem. Jeżeli martwica będzie zbyt płytka wykwity powrócą, jeżeli zbyt głęboka odmrożeniu ulegną warstwy zdrowych tkanek skórnych. Dlatego podczas stosowania tej metody oznacza się strefę pełnego zniszczenia komórek, w której ginie także wirus.
Najczęściej oprócz warstwy brodawkowej usuwa się część potencjalnie zainfekowanych komórek wraz z otaczającymi je, które mogłyby zostać zaatakowane.
Problemu powstających kurzajek można pozbyć się również tradycyjną metodą chirurgiczną. Lekarz specjalista dokonuje wycięcia zmiany brodawkowej oraz niewielkiej części sąsiadujących tkanek, w celu całkowitego wyeliminowania zmiany wirusowej. Zabieg prowadzony jest w znieczuleniu miejscowym, zaś po przejściu zabiegu wymagany jest okres rekonwalescencji, ponieważ powstaje rana, która wymaga pielęgnacji. W niektórych przypadkach po zabiegu mogą pozostawać również blizny.

Ostatnią metodą, która posiada najmniejszą ilość wad jest elektrochirurgia. Jest to metoda prosta wykorzystująca przepływ prądu elektrycznego przez narzędzie chirurgiczne, które łatwo skontrolować. Prąd ten koncentruje się na zakażonej tkance, która jest wypalana. Podobnym sposobem jest także laserowe usuwanie kurzajek. Metoda ta ma podobne działanie jednak w tym wypadku zamiast prądu używa się skoncentrowanej wiązki fal laserowych.

Wszystkie z wymienionych metod mają swoje wady i zalety. Zdaniem specjalisty chirurga dra Krzysztofa Lubeckiego elektrochirurgia jest w pewnym stopniu metodą referencyjną, swego rodzaju ostateczną bronią, którą stosuje się zwłaszcza w odniesieniu do zmian, które są oporne na inne metody, często nawracają czy też są pokryte grubą warstwą zrogowaciałego naskórka. Specjalista zwraca również uwagę na fakt, że brodawki nie są tylko defektem kosmetycznym ale przede wszystkim schorzeniem zakaźnym, którego nie należy bagatelizować.
Należy także pamiętać o istocie konsultacji z lekarzem specjalistą, który oceni stan zmiany oraz dobierze odpowiedni sposób leczenia.