Japoński kunszt, polskie wykończenie – z udziałem Orkiestry!

Wczoraj i dziś w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie zespół polskich i japońskich neurochirurgów, kierowany przez wybitnego światowego specjalistę z Japonii, prof. Isao Morita, dokonał czterech nowatorskich zabiegów. Pacjentom znajdującym się w śpiączce wszczepiono opracowany właśnie przez prof. Isao Morita tzw. stymulator rdzenia kręgowego.

japonski kunszt lekarzy
Japoński kunszt, polskie wykończenie – z udziałem Orkiestry!

Urządzenie to ma szansę pomóc w wybudzeniu tych pacjentów. Jedną z operowanych osób była Ola Janczarska – córka Ewy Błaszczyk. W procesie leczenia całej czwórki wykorzystany został specjalistyczny sprzęt przekazany szpitalowi przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem dokonań japońskich lekarzy, którzy przyjechali do Polski, aby przeprowadzić przy udziale naszych najlepszych specjalistów absolutnie nowatorskie operacje – napisał w informacji opublikowanej na stronie wosp.org.pl Jurek Owsiak. – Temat jest nam niezwykle bliski, ponieważ Fundacja WOŚP bardzo mocno wsparła Klinikę Budzik, prowadzoną przez Fundację Ewy Błaszczyk „Akogo?”, poprzez zakup specjalistycznych urządzeń medycznych. Takie inicjatywy, jak Klinika Budzik, mają w naszej opinii ogromny sens i wpisują się w filozofię działań Orkiestry, która ma za zadanie nie tylko wspierać rzeczy standardowe, ale też szukać śmiałych rozwiązań i pomagać tym, którzy mają odwagę je wprowadzać.

Od dłuższego czasu Klinika Budzik bardzo blisko współpracuje z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Olsztynie. W placówce tej diagnozuje się pacjentów w stanie śpiączki, aby jak najbardziej rzetelnie określić ich stan i rokowania w ich leczeniu, czyli najprościej mówiąc – jak duża jest szansa na wybudzenie pacjenta. Do tego celu niezbędnym okazały się specjalne „okulary” i „słuchawki”, których można używać podczas badania w rezonansie magnetycznym. Takie właśnie urządzenie dla olsztyńskiej placówki zakupiła w zeszłym roku Fundacja WOŚP za sumę blisko 300 tys. PLN. Sprzęt ten, założony na głowę pacjenta w czasie badania, pozwala dostarczać mózgowi silne bodźce – rodzinne zdjęcia, filmy, głosy najbliższych osób. Dzięki temu można określić, czy bodźce te powodują choćby najmniejszą reakcję pacjenta, a to pomaga ocenić, jakie są szanse na jego wybudzenie.

Zapis wyników takich badań jest niezwykłą pomocą w podejmowaniu skutecznego leczenia pacjentów w śpiączce. M.in. to właśnie na tej podstawie wybrani zostali pacjenci do przeprowadzonych wczoraj i dziś operacji w Olsztynie. Mówił o tym w rozmowie z portalem Medoned.pl prof. Wojciech Maksymowicz, który wspólnie z prof. Isao Morita dokonał nowatorskiego wszczepiania stymulatora rdzenia kręgowego czterem olsztyńskim pacjentom – Kwalifikując ich wykorzystaliśmy badania EEG, rezonansem magnetycznym. Sprawdzaliśmy eyetracking w czasie rezonansu. Fundacja Owsiaka kupiła nam sprzęt umożliwiający sprzężenie obrazu rzucanego na oczy badanego z rezonansem. Dzięki niemu można pokazywać osobom w śpiączce np. zdjęcia osób bliskich i sprawdzać, czy reagują. Koncentracja źrenic na obiekcie nawet bez ruchu gałek ocznych może dowodzić, że pacjent ma szanse na wybudzenie.

Pacjenci operowani przez polsko-japoński zespół lekarzy (wczoraj dwoje, dzisiaj kolejna dwójka), skorzystają z urządzenia zakupionego przez Orkiestrę także po operacji – specjaliści będą mogli określić, czy i w jakim stopniu zabieg im pomógł.

Cieszymy się ogromnie, że od planów zakupu tego urządzenia do jego zastosowania minął zaledwie jeden rok – podkreśla Jurek Owsiak – My mieliśmy odwagę, aby przeznaczyć na ten cel prawie 300 000 zł. Lekarze mają odwagę, aby realizować szalone pomysły, plany i kiedy to wszystko łączy się w całość – efekty mogą być rewelacyjne. Wielkie dzięki dla wszystkich Darczyńców Orkiestry za zaufanie do nas. Wielkie dzięki dla ekipy z olsztyńskiego Szpitala za wytrwałość, determinację i pomysłowość. Wielkie dzięki dla Ewy Błaszczyk, za siłę w tworzeniu i prowadzeniu Kliniki Budzik.