Jedziesz na festiwal? Te ciekawostki o największych polskich imprezach warto znać!

Podczas którego festiwalu imprezowicze mogli wziąć udział w uroczystości ślubnej? Jaka impreza masowa powstała ze skromnego przyjęcia imieninowego? Na którym festiwalu dba się o środowisko? Jadąc na festiwal, często nie zastanawiamy się, jaka historia kryje się za fenomenem imprezy.

Jedziesz na festiwal? Te ciekawostki o największych polskich imprezach warto znać!

Warto zagłębić się w historię polskich festiwali i poznać ciekawostki o kilku największych wydarzeniach, które rokrocznie przyciągają tłumy.

Ślub… na festiwalu

Organizowany przez WOŚP Przystanek Woodstock już od ponad 20 lat przyciąga tysiące widzów – na  początku do Czymanowa, Szczecina, Żar, Lęborka (tam miał miejsce Dziki Przystanek Woodstock, czyli zlot woodstockowiczów, mimo braku oficjalnej zgodny miasta), a obecnie już od  dwunastu edycji do Kostrzyna nad Odrą. Sama nazwa wydarzenia ma związek z legendarnym festiwalem w Woodstocku (USA), epoką dzieci kwiatów oraz popularnym serialem „Przystanek Alaska”. Wokół Przystanku Woodstock krążą legendy, jednak niezaprzeczalnie jest to miejsce, w którym dzieją się wyjątkowe rzeczy. W 2014 roku jedna z par właśnie na Woodstocku zorganizowała swój… ślub!

Pierwsze festiwalowe opaski

Na Open’era bilety wyprzedawane są na długo przed podaniem informacji o występujących wykonawcach. To potwierdza fakt, że festiwal w Gdyni gwarantuje dobre wrażenia muzyczne i gwiazdy z całego świata. Na scenie do tej pory można było oglądać i słuchać takich artystów jak: Coldplay, Prince, Jack White, Sex Pistols, Rihanna, PJ Harvey czy Red Hot Chili Peppers. Marka festiwalu w Gdyni znana jest również poza granicami kraju i co roku zdobywa nagrody m.in. European Festival Awards. Open’er jest również pionierem w imprezowych rozwiązaniach – jako pierwszy w Polsce wprowadził opaski festiwalowe.

Od niego zależała przyszłość polskiego rocka

Festiwal w Jarocinie istnieje już od prawie 50 lat i jako jedyna impreza masowa w Polsce przetrwał stan wojenny. Na początku, w czasach PRL-u, Jarocin był odskocznią dla młodych, zbuntowanych ludzi oraz miejscem, gdzie nie funkcjonowała cenzura. To na jarocińskiej scenie publiczność decydowała o dalszych losach polskich zespołów – często namacalnie dając sygnały swojego niezadowolenia. Tutaj również debiutowały najważniejsze polskie zespoły rockowe – Dżem, Hey czy Oddział Zamknięty.

Festiwal, który dba o środowisko

Festiwal w Katowicach organizowany jest przez Artura Rojka, byłego wokalistę zespołu Myslovitz. OFF Festival to jeden z najbardziej alternatywnych festiwali, gdzie z jednej strony można zobaczyć swoich idoli, z drugiej – poznać nowe brzmienia. Organizatorzy OFF Festivalu mają niezwykłą moc zapraszania zespołów, które – jak się wielu wydawało – już nie pojawią się w naszym kraju. Niedawno mogliśmy zobaczyć The Jesus and Mary Chain, Lush czy Slowdive.
Organizatorzy koncertów oraz ich uczestnicy dbają o środowisko, korzystając z energii odnawialnej, biodegradowalnych naczyń oraz segregując śmieci. Ponadto pierwsza edycja OFF Festiwal promowała wolontariat i aż 90% dochodów z biletów przekazano na cele charytatywne.

Festiwal, który zaczął się od… imienin

Jedna z największych imprez muzyki elektronicznej, która od 18 lat buduje swoją markę zarówno w Polsce, jak i w Europie, zaczęła się niewinnie. Kto by pomyślał, że wszystko zaczęło się od skromnej imprezy imieninowej? W 1999 DJ Kris w mieleńskim klubie Miam Nice zorganizował swoje imieniny, które cieszyły się wielką popularnością. I tak Imieniny Krisa z małego klubu przeniesiono do kołobrzeskiego amfiteatru, tworząc tym samym znany dziś Sunrise Festival.

Z Oscarów na festiwal

Połączenie filmu, muzyki i edukacji – tak w trzech słowach można opisać Transatlantyk Festival. Coroczne wydarzenie powstało z inicjatywy Jana Kaczmarka, laureata Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”. Transatlantyk jest imprezą kreującą filmowo-muzyczną rzeczywistość i wyróżniającą osobistości, które kształtują oblicze współczesnego świata. Organizatorzy wręczają wybitnym postaciom nagrody Transatlantyk Glocal Hero Award. Wśród laureatów są już m.in. Pendereccy, Yoko Ono czy Bjørn Lomborg.

Festiwal, który zaczął się od Nagrody Nobla

Minęło już 20 lat od momentu, w którym Czesław Miłosz i Wisława Szymborska, czyli polscy Nobliści, zdecydowali się zorganizować Krakowskie Spotkania Poetów Wschodu i Zachodu. To właśnie z tych spotkań po około 10 latach powstał znany dzisiaj Festiwal Miłosza, który stał się największym wydarzeniem literackim w Polsce i Europie Środkowej. Z jego okazji do Krakowa przyjeżdżają przedstawiciele różnych kultur m.in. z USA, Białorusi, Szwecji czy Słowenii.