Kalkulator BMI – jak działa i do czego się przydaje

Kalkulator BMI to skrót od Body Mass Index, czyli wskaźnik masy ciała. Na podstawie kilku danych można za jego pomocą ustalić, czy waga jest odpowiednia w stosunku do wzrostu. Jakie ma zastosowanie taki kalkulator, oraz czy ma same zalety? Dziś to sprawdzimy.

Kalkulator BMI – jak działa i do czego się przydaje

Kalkulator BMI – notka historyczna

Sama nazwa kalkulator BMI została wprowadzona przez amerykańskiego naukowca Ancela Keysa, który zebrał grupę mężczyzn, by dowiedzieć się jak wpływają na siebie wzrost i masa. Wykorzystał on w swoich badaniach wskaźnik Queteleta opracowany przez belga Adolphe Queteleta. Gdy okazało się, że najtrafniej potrafi on oszacować wzajemne oddziaływanie wagi i wzrostu wypromował go pod znaną nam dziś nazwą kalkulator BMI.

Kalkulator BMI – jak działa i do czego się przydaje

Kalkulator BMI – jak działa?

Wskaźnik dostępny jest dla każdego za pośrednictwem internetu. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać hasło, a ta pokaże różne portale posiadające go u siebie. Będą to zazwyczaj strony poświęcone zdrowemu odżywianiu lub treningom fizycznym. Dostępne na nich narzędzie może różnić się od innych. Wszystko zależy od tego z jaką wersją ma się do czynienia. Najprostszy będzie składał się wyłącznie z pól do uzupełnienia: aktualna waga oraz wzrost podany w centymetrach. Bardziej zaawansowane dadzą jeszcze możliwość wprowadzenia wieku, płci, a także poproszą o określenie aktywności fizycznej. Uzyskany wynik, należy sprawdzić w dostępnej (zazwyczaj poniżej kalkulatora) tabeli. Ta również może występować w kilku wariantach. Ten podstawowy będzie posiadał takie kategorie jak:  niedowaga, waga prawidłowa, nadwaga. Kolejna wersja doda jeszcze otyłość, a ta najbardziej zaawansowana będzie wyglądała w ten sposób:

  • poniżej 16 → wygłodzenie
  • od 16 do 16,99 → wychudzenie
  • od 17 do 18,49 → niedowaga
  • od 18,5 do 24,99 → waga prawidłowa
  • od 25 do 29,99 → nadwaga
  • od 30 do 34,99 → otyłość I stopnia
  • od 35 do 39,99 → otyłość II stopnia
  • od 40 i więcej → otyłość III stopnia

Tak to mniej więcej może wyglądać na większości ogólnodostępnych portali. Oczywiście czym precyzyjniejsza tabela odczytu wyników tym większa pewność, że uzyskane dane zostaną poprawnie zinterpretowane. W przypadku gdy korzysta się z takiego wskaźnika na stronach np. producentów diet pudełkowych to spotkać się można ze wspomnianym powyżej określeniem aktywności fizycznej. Ma to na celu ustalenie odpowiedniej kaloryczności posiłków. Właśnie dlatego nie należy fałszować wprowadzanych danych. Tylko gdy zostaną one wprowadzone zgodnie z prawdą jest szansa na ustalenie planu dietetycznego oraz treningowego. Można to zrobić między innymi w tym miejscu https://bedietcatering.pl/kalkulator/ . Takie bardziej urozmaicone narzędzia często noszą nazwę kalkulator BMR. Będą one służyły już nie tylko do ustalenia, czy posiadana masa ciała w stosunku do wzrostu jest prawidłowa, ale określą również jakie jest zapotrzebowanie kaloryczne organizmu. Właśnie dlatego korzystają z nich cateringi dietetyczne. Za ich pomocą uzyskują dla siebie najpotrzebniejsze informacje o potencjalnym kliencie. Dzięki czemu w prosty sposób mogą ustalić dla niego cele (redukcja, przyrost, utrzymanie masy ciała), a także drogę, która mu to umożliwi.

artykuł partnerski