Kiepska przemiana materii – prawdziwy problem, czy legenda?

Z całą pewnością nie jeden raz każdy z nas słyszał o czymś takim jak przemiana materii. Zwykło się mawiać, że szybka przemiana materii oznacza szanse na szczupłą sylwetkę, zaś zła przemiana materii wpływa niekorzystnie na wygląd i zdrowie, a jej oznaką są np. częste zaparcia.

kiepska-przemiana-materii
Kiepska przemiana materii – prawdziwy problem, czy legenda?

Po części jest to prawdą, ale po dziś dzień liczni badacze co rusz wysuwają nowe teorie i zaprzeczają sobie nawzajem. Jak zatem wygląda sprawa z naszym metabolizmem?

Czym jest przemiana materii?

Przemiana materii, czyli inaczej metabolizm, to nic innego jak całokształt reakcji chemicznych, jakie zachodzą w żywych komórkach. To właśnie metabolizm jest podstawą wszelkich biologicznych zjawisk. Warto w tym miejscu przybliżyć również takie pojęcie jak podstawowa przemiana materii, w skrócie PPM.
Jest ona najmniejszym tempem przemiany materii, jakie zachodzi w ludzkim organizmie. PPM jest absolutnie konieczna dla podtrzymania najbardziej podstawowych funkcji życiowych. Mowa tutaj o takich funkcjach jak oddychanie, krążenie, praca serca, czy utrzymanie stałej, prawidłowej temperatury ciała.
Aby wyniki badania na tempo PPM były miarodajne, musi być spełnionych kilka istotnych warunków. Po pierwsze badanie przeprowadza się w stanie czuwania. Organizm musi być wyciszony, musi także mieć zapewniony komfort cieplny. Ponadto na 12 godzin przed rozpoczęciem badania nie można nic jeść, a na 3 dni przed trzeba stosować dietę bezbiałkową. Podstawowa przemiana materii pochłania średnio 45 do 70 procent dziennego zapotrzebowania na energię. To, ile dokładnie pobiera energii, zależne jest od wielu czynników, jak między innymi: wiek, płeć, waga, styl życia, stan zdrowia.

Prawidłowa przemiana materii – fakty i mity

Na pewno każdy z nas spotkał się też z takim twierdzeniem, iż częste wypróżnianie świadczy o tym, że zachodzi szybka przemiana materii. Nie do końca tak jest, choć mit ten zakorzenił się już bardzo mocno. Jak już wcześniej zostało nadmienione, przemiana materii ma związek z reakcjami zachodzącymi w komórkach, a nie w samym tylko przewodzie pokarmowym.
Równie często możemy usłyszeć, że przemiana materii staje się znacznie wolniejsza wraz z wiekiem. I to nie do końca jest prawdą. Nie da się ukryć, że z wiekiem stajemy się mniej aktywni i możemy się borykać z różnymi przypadłościami, ale w dużej mierze to od nas samych i naszego stylu życia zależy to, jak się czujemy i jak funkcjonuje nasz organizm. Osoby, które dbają o siebie, są aktywne i zdrowo się odżywiają, mogą pochwalić się bardzo dobrą przemianą materii nawet w podeszłym wieku.
A jak się ma kwestia przemiany materii do uwarunkowań genetycznych? Tłumaczenie, że owe uwarunkowania to siła wyższa i nic nie możemy poradzić to bardzo wygodna wymówka. Ale i tu nie do końca jest to wymówka uzasadniona. Fakt, geny mają moc i czasem trudno z nimi walczyć, ale to nie prawda, że jeśli mamy genetyczne skłonności do tycia i słabej przemiany materii, nic z tym nie możemy zrobić. Możemy!

Jak przyspieszyć przemianę materii

Aby odpowiedzieć na pytanie o to, jak poprawić przemianę materii, najpierw musimy dowiedzieć się, co wpływa na zaburzenia metabolizmu. Na pewne czynniki mamy wpływ, na inne niestety nie zawsze. Jednym z ważniejszych jest stres. Podczas stresu, szczególnie tego długotrwałego, organizm produkuje duże ilości hormonów, które niekorzystnie wpływają na metabolizm.
Oczywiście nie bez znaczenia są takie czynniki jak dieta oraz aktywność fizyczna. Naturalnie nie chodzi o to, aby się głodzić, ale jeść zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania. Codzienna dawka ruchu (nie muszą to być intensywne treningi!) również doskonale wpływa na ogólne zdrowie, dlatego warto o nią zadbać. Inne przyczyny zaburzeń przemiany materii, nie zawsze zależne od nas, to rozmaite choroby, jak m.in. nadczynność czy niedoczynność tarczycy, choroby trzustki czy w przypadku kobiet – zaburzenia pracy jajników. Jeżeli podejrzewamy, że nasza przemiana materii jest zaburzona, najlepszym wyjściem jest konsultacja z lekarzem.

Artykuł sponsorowany