Koleje losu. Judy Blume

W 1987 roku Miri Ammerman wraca do rodzinnego Elizabeth w stanie New Jersey, by wziąć udział w uroczystościach upamiętniających najgorszy rok w jej życiu. Trzydzieści pięć lat wcześniej, kiedy Miri była piętnastolatką i przeżywała swoją pierwszą miłość, na miasto spadają kolejne samoloty, wprowadzając w mieście atmosferę przerażenia i szoku.

koleje losu

Na tle autentycznych wydarzeń z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, gdy podróże samolotem były czymś nowym i ekscytującym i każdy marzył, by dokądś polecieć, Judy Blume maluje żywy portret konkretnego miejsca i czasu – Unforgettable Nat King Cole’a, fryzur Elizabeth Taylor, młodzieńczych (choć wcale nie szczeniackich) miłości, burzliwych przyjaźni, atomowej histerii, plotek o groźbie komunizmu. I młodego dziennikarza, który buduje swoją sławę, opisując lotnicze katastrofy. Pośród wszystkich tych wydarzeń jedno pokolenie przypomina innym, że koleje losu są zmienne i że zmagając się z utratą, warto zacząć dostrzegać radość i dobro, które dają siłę, by żyć dalej.

 „Od trzydziestu lat kocham książki Judy Blume!”. – John Green, autor bestsellera Gwiazd naszych wina

Judy Blume należy do grona amerykańskich autorów najbardziej cenionych i lubianych przez czytelników. Dorastała w Elizabeth, w stanie New Jersey i była nastolatką w 1952 roku, w którym rozgrywają się autentyczne wydarzenia ukazane w książce. Pisze powieści dla czytelników w każdym wieku. Wśród dwudziestu ośmiu dotychczas wydanych tytułów znajdują się niemal same bestsellery, m.in. Are You There God?, It’s Me, Margaret, Forever i Wakacyjne siostry. Jej książki sprzedały się w ponad 85 milionach egzemplarzy, przetłumaczono je dotąd na trzydzieści dwa języki.

Autorka jest niestrudzoną bojowniczką o wolność słowa, współpracuje z National Coalition Against Censorship, organizacją wspierającą pisarzy, nauczycieli, bibliotekarzy i studentów. W 2004 roku National Book Foundation uhonorowała Judy Blume medalem za wybitny wkład w literaturę amerykańską. Mieszka w Key West i Nowym Jorku.

Premiera 30 maja