Krwawe tajemnice domu cezarów – nowa powieść Michała Kubicza

Michał Kubicz, autor opublikowanej w 2016 roku książki „Agrypina. Cesarstwo we krwi”, powraca z nową powieścią pt. „Tyberiusz. Cesarstwo nad przepaścią”. To już druga część z planowanej trylogii poświęconej cezarom rządzącym Rzymem dwa tysiące lat temu.

Krwawe tajemnice domu cezarów – nowa powieść Michała Kubicza

„Tyberiusz. Cesarstwo nad przepaścią” to historia ukazująca realia Rzymu pierwszego wieku naszej ery. Panująca rodzina, choć z zewnątrz wydaje się być monolitem, w rzeczywistości jest sceną intryg, zdrad i morderstw. Nikt nie może ufać nikomu. Nawet najbliższa osoba może okazać się wrogiem. To świat okrutny, w którym z dnia na dzień osoby ze szczytów władzy mogą być strącone w niebyt, wygnane i stracone. To świat, który nie zna słowa „litość”: albo pniesz się do góry po trupach, albo sam giniesz.

Tyberiusz jest tylko jednym z bohaterów. W swojej książce Michał Kubicz splótł jego losy z dwiema niezwykle wpływowymi kobietami domu cezarów. Rodzinny konflikt zanurzony w głębokiej przeszłości stanowi przyczynę rozpadu rodziny panującej na dwie koterie, w walce których każdy chwyt jest dozwolony. Jak w tej sytuacji odnajduje się Tyberiusz? Zwraca się ku jedynej osobie, której naprawdę ufa – prefektowi pretorianów. Cesarz doprowadza swoją rodzinę na skraj unicestwienia. Autor powoli wyjaśnia tajemnice Tyberiusza usprawiedliwiające podejmowane przez niego trudne decyzje. Co kieruje cesarzem? Czy dobrze czyni, ufając prefektowi? Tego dowiadujemy się dopiero na końcu.

W „Tyberiuszu” fakty historyczne mieszają się z wytworem literackiej wyobraźni. Co jest prawdą,
a co autor dodał od siebie, obszernie wyjaśnia posłowie. Michał Kubicz szczegółowo objaśnia w nim, jak na podstawie suchych danych historycznych stworzył przejmującą opowieść nadającą ludzki wymiar postaciom znanym z kart podręczników.

Podobnie jak w swojej poprzedniej książce, Michał Kubicz kreuje niezwykle plastyczny obraz starożytnego Rzymu i jak mało kto zagłębia się w realia nieistniejącego już świata – jego obyczajowość, zabobony, zwyczaje religijne, sposób mieszkania, wygląd ulic, zapachy i dźwięki.
W miarę lektury, czytelnik jest coraz mocniej wciągany w dawną rzeczywistość.

„Tyberiusz. Cesarstwo nad przepaścią” gwarantuje wartką fabułę pełną zwrotów akcji. To lektura przesycona barwnymi opisami Rzymu i jego mieszkańców. Każdy, kto ją przeczyta, inaczej spojrzy na ruiny Wiecznego Miasta.

O autorze:

 

Michał Kubicz – z wykształcenia jest prawnikiem. Od wielu lat pasjonuje się historią starożytnego Rzymu. Fascynacja ta rozpoczęła się w dzieciństwie, gdy wraz z rodzicami odkrywał pozostałości rzymskich miast w Algierii i Tunezji. Do dziś na miejsce wakacyjnego wypoczynku wybiera kraje, w których można odszukać ślady Rzymian. Najchętniej odwiedza stolicę Włoch, gdzie między nowożytnymi budowlami zapamiętale tropi resztki zabudowy przed dwóch tysięcy lat. Interesuje się nie tylko wydarzeniami historycznymi, które uczyniły z Rzymu hegemona basenu Morza Śródziemnego, ale także architekturą, sztuką, religią i obyczajami tamtych czasów.

 

Wpis znaleziono dzięki:

- Książka

- Nowości

- Michał Kubicz