KULTURA

Świat poza materialnym i duchowym potrzebuje kultury, czyli pewnego zachowania, któremu ulegamy pod wpływem bodźców i autorytetów. W odpowiedzi na to zjawisko codziennie przedstawiamy najważniejsze aktualności kulturalne z kraju i za granicy. Znajdziesz tutaj informacje na temat premier książek, filmów, spektakli, płyt, a także komunikaty o spotkaniach z autorami. Wywiady z twórcami sztuki oraz recenzje najnowszych dzieł. Relacje z interesujących wydarzeń kulturalnych. Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami ze świata kultury.

„Krótka historia sztuki” Susie Hodge

Autorka znana już w Polsce z książek "Dlaczego sztuka pełna jest golasów" czy "Przewodnik po sztuce współczesnej". Tym razem przedstawia, napisane z lekkością i przystępnie, dzieje sztuk plastycznych na przestrzeni wieków.

„Rosja poza Rosją” Kinga Lityńska

"Rosja poza Rosją" to studium kulturowe obyczajowości obywateli republik byłego Związku Radzieckiego. Kultury, obyczaje, ludzie - podobni, a jednak tak różni...

„Wojna i pokój t. III i IV ” Lew Tołstoj

Intrygi i namiętności czasów wojny, klasyka w nowej odsłonie. Druga część odnowionego wydania imponującego dzieła wybitnego pisarza Lwa Tołstoja.

Saoirse Ronan i Ian McEwan: od „Pokuty” do „Na plaży Chesil”

"Na plaży Chesil" – kolejny efekt współpracy laureata Nagrody Bookera i jednej z najpopularniejszych aktorek młodego pokolenia – w kinach 13 lipca.

„Zanim zawieje wiatr” Katarzyna Wójcik

Ile zdołasz poświęcić, by zdobyć klucz do niewyobrażalnej potęgi? "Zanim zawieje wiatr" to opowiada o niezłomnych bohaterach, przemierzających niebezpieczne i za razem bajecznie piękne Cztery Krainy.

„Mechaniczna pomarańcza” – pokaz specjalny z okazji 90. urodzin Stanleya Kubricka

Gdyby żył, 26 lipca obchodziłby swoje 90. urodziny. Z tej okazji odbędzie się wyjątkowy pokaz jednego z jego najwybitniejszych filmów, którego moc oddziaływania nie słabnie do dziś.

„Obietnica poranka” – ekranizacja polsko-francuskiego bestsellera w kinach

Na ekrany wkrótce wejdzie adaptacja bestsellerowej autobiografii Romaina Gary’ego, wybitnego francuskiego pisarza polskiego pochodzenia.

„Gwiazda północy” D. B. John

Już 16 lipca swoją premierę będzie miał thriller polityczny " Gwiazda Północy". Ta książka to opowieść o losach trzech bohaterów, żyjących w państwie, gdzie prawda jest dziwniejsza niż fikcja.

„Korporażka” Dawid Ratajczak

W księgarniach właśnie pojawiła się książka, która być może nie powinna się ukazać. Dlaczego? Bo odsłania najciemniejsze strony pracy w korporacji... Budzi korporacyjne upiory. Przy niej puszka Pandory to pikuś!

Światowa premiera „Córki trenera” w dniu otwarcia tegorocznych Nowych Horyzontów!

Podczas gali otwarcia 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty odbędzie się światowa premiera filmu „Córka trenera” w reżyserii Łukasza Grzegorzka z Jackiem Braciakiem.

„Tajemniczy czarny kot” Nathalie Semenuik

Francuska dziennikarka rozwiązuje tajemnicę czarnego kota. Dla jednych jest symbolem nieszczęścia, inni traktują go jako osobisty talizman, jednak od zawsze fascynuje i kusi.

„Małgośka” Anna Nejman

Wciągająca opowieść o tym, jak w trudnych sytuacjach zaskakujemy brawurą i inwencją, o które nigdy byśmy siebie nie podejrzewali!

MTV Unplugged Brodka – trzy koncerty na żywo!

Już niedługo premiera płyty Brodki z utworami nagranymi w ramach kultowego cyklu „MTV Unplugged”. Z tej okazji artystka wystąpi „bez prądu” podczas trzech wyjątkowych, otwartych dla publiczności koncertów. Będzie to jedyna i niepowtarzalna okazja, by zobaczyć ten projekt na żywo w pięknych salach!

„Kuchnia długowiecznych” Rebecca Katz

Każdy z nas chciałby żyć jak najdłużej. Doskonale wiemy, że właściwe odżywianie ma zasadniczy wpływ na jakość naszego życia, stan zdrowia, a tym samym na jego długość.

„Revelations” Jerry Moffatt

Cyfra, nabita buła, krew, pot i łzy. Mistrz skały lat 80. pisze o początkach wspinaczki sportowej. Już w lipcu polska premiera książki „Revelations” Jerry’ego Moffatta.

Jak zachować letnią świeżość dzięki kosmetykom?

Przyjemne ciepłe dni niestety nie trwają długo - wraz z nadejściem lata musimy przygotować się na upały! Jjak utrzymać komfortową świeżość, jeśli nie możesz sobie pozwolić na błogi odpoczynek na plaży?

W kolorze jagód – sałatka z jagodami, buraczkami i łososiem

Jagody, zwane również zależnie od regionu Polski borówkami, to godne konkurentki malin. Sezon na jagody przypada między czerwcem a wrześniem.