KULTURA

Świat poza materialnym i duchowym potrzebuje kultury, czyli pewnego zachowania, któremu ulegamy pod wpływem bodźców i autorytetów. W odpowiedzi na to zjawisko codziennie przedstawiamy najważniejsze aktualności kulturalne z kraju i za granicy. Znajdziesz tutaj informacje na temat premier książek, filmów, spektakli, płyt, a także komunikaty o spotkaniach z autorami. Wywiady z twórcami sztuki oraz recenzje najnowszych dzieł. Relacje z interesujących wydarzeń kulturalnych. Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami ze świata kultury.

Nie żyje wybitny rumuński reżyser Lucian Pintilie – bohater retrospektywy

Ze smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci wybitnego rumuńskiego reżysera Luciana Pintilie. Był wspaniałym i bezkompromisowym artystą.

„Królewicz i żebrak” Mark Twain

Wzruszająca historia niezwykłej zamiany, w której dwóch z pozoru odmiennych chłopców łączy swoje losy.

„Party” – po tej imprezie nic już nie będzie takie samo

Czarna komedia Sally Potter "PARTY" w gwiazdorskiej obsadzie właśnie wyszła na DVD. Główne role w filmie grają: Kristin Scott Thomas, Patricia Clarkson, Timothy Spall czy Cillian Murphy.

„Niepewność Violet i Luke’a” Jessica Sorensen

Czy Violet i Luke'owi uda się odzyskać spokój, by mogli przezwyciężyć swoje lęki i stwierdzić, co naprawdę do siebie czują?

„Zombi 2.pl” Robert Cichowlas & Łukasz Radecki

W świecie opanowanym przez zarazę zombie, kilkoro ocalałych znalazło swoją przystań w krzyżackim zamku. Jednak to nie nieumarli stanowią największe zagrożenie dla resztek ludzkości.

Paweł Pawlikowski z nagrodą w Cannes!

Zakończył się 71. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, ale nie milkną echa sukcesu „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego.

„Ferma blond” Piotr Adamczyk

Nowa powieść autora „Domu tęsknot” to sensacyjna polsko-niemiecka rodzinna epopeja, z wielką miłością, polityką, sztuką, zdradą i tajemnicą w tle, rozgrywająca się w nazistowskich Niemczech oraz w dzisiejszej Polsce.

„Szabasowa dziewczyna” – romantyzm Teatru Żydowskiego

Komedia romantyczna „Szabasowa dziewczyna” jest jedną z najchętniej oglądanych pozycji repertuarowych Teatru Żydowskiego. Ta zabawna i pełna inteligentnego poczucia humoru komedia, szybko została okrzyknięta przez wielu krytyków jedną z najlepszych premier sezonu.

„Neapot spowity tajemnicą” – najnowszy film Ferzana Özpetka

Mroczny thriller okultystyczny o niekontrolowanym pożądaniu i brutalnej zbrodni, w którym główne role zagrali Giovanna Mezzogiorno oraz Alessandro Borghi, gwiazda głośnego serialu kryminalnego „Suburra”.

„Baśnie angielskie” Joseph Jacobs

Najciekawsze opowieści ludowe z Wielkiej Brytanii zebrane przez XIX-wiecznego australijskiego pisarza, folklorystę i historyka.

„Veganbanda. Roślinne przepisy dla małych i dużych” Ida Kulawik

60 wegańskich przepisów nie tylko dla dzieciaków – prosto od autorki bloga kulinarnego Veganbanda! Wegańskie gofry, koktajl Shreka, trójkolorowy humus, torcik bounty, mrożona kawa bananowa – na co macie ochotę?

Premiera filmu „Made in Italy” nakręconego w domu reżysera!

"Made in Italy" to brawurowe wyznanie miłości do własnego kraju. Film na podstawie scenariusza i z muzyką Luciano Ligabue opowiada o Riko, zwykłym, uczciwym obywatelu, który stara się pokonać problemy w pracy i życiu prywatnym.

„365 dni kreatywnej zabawy” Sheila Ellison & Judith Gray

"365 dni kreatywnej zabawy" to zbiór wspaniałych pomysłów na rodzinne gry i zabawy, które ożywią wyobraźnię maluchów i pomogą twórczo spożytkować dziecięcą aktywność.

„Gareth Jones” – mechanizm totalnego terroru niebawem w kinach

Najnowszy film Agnieszki Holland, thriller polityczny pt. „Gareth Jones”, jeden z najbardziej oczekiwanych premier 2019 roku.

Wizualny rozmach, groteska, ironia – „Loro”

„Loro 1” docenili krytycy filmowi oraz publicyści. Włoskie media jednogłośnie podkreślały nie tylko mistrzostwo realizacji i doskonałe aktorstwo.

Peeling kawitacyjny w domu – krok po kroku

Martwy naskórek gromadzący się na naszym ciele trzeba usuwać regularnie. W drogeriach znajdziemy mnóstwo kosmetyków przeznaczonych do tego celu. Możemy też sięgnąć po kawitację...

Andrzejkowy przepis na pyszne serowe paluchy

Woskowe figurki, przebijanie szpilką serca, obierki z jabłek czy długi wąż z butów. Nie ma wątpliwości, to oczywiście Andrzejki! Wigilia św. Andrzeja tuż tuż, wobec czego warto przygotować coś smacznego na andrzejkowy stół pełen wosku, obierek od jabłek i kartek z wróżbami.