Kupno samochodu. Jaki kredyt wybrać?

Zarówno kredyt gotówkowy, jak i samochodowy, mają swoje wady i zalety. Które rozwiązanie będzie jednak korzystniejsze w twojej sytuacji?

Kupno samochodu. Jaki kredyt wybrać?

Długie tygodnie, które poświęciłeś na przeszukiwanie portali aukcyjnych wreszcie przyniosły oczekiwany skutek. W końcu znalazłeś wymarzony samochód. Twoja radość jest tym większa, że auto dostępne jest w okazyjnej cenie, a lepszego stanu technicznego nie mogłeś sobie wyobrazić. Problem jednak w tym, że nawet ta okazyjna cena przekracza twoje finansowe możliwości. Pożyczka od członka rodziny bądź znajomego nie wchodzi w grę. Nie chcesz przepuścić takiej okazji, więc postanawiasz wziąć kredyt. Tu jednak rodzi się pytanie – korzystniej wybrać kredyt gotówkowy, czy samochodowy?

Kredyt samochodowy

Jako pierwszy na myśl przychodzi ci kredyt samochodowy. Pożyczki tego typu są przeznaczone właśnie do sfinansowania zakupu pojazdu, przy czym warto pamiętać, że korzystając ze zdobytych w ten sposób pieniędzy możesz nabyć również motocykl, ciągnik, a nawet motorówkę. Największą zaletą kredytów samochodowych jest z całą pewnością fakt, że dostępne są one na atrakcyjnych warunkach – ich oprocentowanie waha się bowiem od pięciu do dwudziestu procent. Zabezpieczeniem kredytu samochodowego jest (na różnych zasadach) samo auto, a pieniądze z ewentualnych odszkodowań trafiają do banku.

Kredyt gotówkowy

Dla porównania odsetki naliczane od kredytu gotówkowego rozpoczynają się zwykle od dwudziestu procent. Tak duża dysproporcja wynika z faktu, że kredyt gotówkowy nie jest zabezpieczony tak, jak samochodowy, w związku z czym wiąże się dla banku z większym ryzykiem. Ma jednak pewne zalety – bank nie sprawdzi, na co wydasz pożyczone pieniądze, co szczególnie ważne będzie w przypadku starszych aut.

Który wybrać?

Udzielając kredytu samochodowego, bank największą uwagę zwraca bowiem na wiek pojazdu. Może na przykład zażądać, by w momencie spłacenia ostatniej raty auto miało nie więcej niż dziesięć lat. Takie wymagania sprawiają, że kredyt tego typu jest idealną opcją dla kupujących samochód z salonu lub stosunkowo nowe auto z drugiej ręki. Jeśli jednak przygotowujesz się do kupna używanego, kilkuletniego pojazdu, lepszym rozwiązaniem będzie na pewno kredyt gotówkowy – nawet mimo wyższego oprocentowania.
Ranking kredytów gotówkowych możesz sprawdzić na stronie https://www.17bankow.com

 

Artykuł sponsorowany