Laserowe zamykanie naczyń krwionosnych

Popularne pajączki, czyli popękane naczynia krwionośne, są dokuczliwą i częstą przypadłością, którą trudno zwalczyć. Zwykle ich przyczyn dopatrywać się można w problemach hormonalnych, nadciśnieniu tętniczym, zaburzeniach krążenia czy wrażliwości skóry.


laserowe zamykanie naczynek
Współczesna medycyna skutecznie radzi sobie z popękanymi naczynkami za pomocą elektrokoagulacji, intensywnych wiązek światła (IPL) oraz laserów Nd-Yag, które uważane są za najbardziej efektywną metodę. Przy tym są również bezpieczne, gdyż nie grożą uszkodzeniem innych tkanek. Ideą tego zabiegu jest wykorzystanie pulsujących systemów laserowych.

Jak to działa?

Wytwarzany przez nie strumień światła podgrzewa do wysokiej temperatury hemoglobinę, co prowadzi do zniszczenia i zamknięcia naczyń krwionośnych. Podczas zabiegu naświetla się punkty połączeń żył i miejsca na ich przebiegu, dzięki czemu zlikwidowany zostaje cały widoczny pajączek. Zamknięcie naczyń ma charakter trwały, a w ciągu kilku dni następuje resorpcja, czyli naturalne wchłonięcie się zmiany przez organizm. Dodatkowo dzięki punktowemu działaniu zabieg jest całkowicie bezpieczny – uszkodzeniu ulegają tylko popękane naczynia krwionośne.

Odczucia podczas zabiegu

Czasem zdarza się, że pacjenci w momencie strzału lasera czują pieczenie, dlatego przed zabiegiem skórę smaruje się specjalnym żelem chłodzącym, a najnowsze aparaty posiadają funkcję chłodzącą. Oczywiście na życzenie klienta można zastosować znieczulenie miejscowe. W zależności od rozległości problemu konieczne są od 1 do 3 zabiegów. Sama metoda jest bardzo bezpieczna i nie pozostawia śladów – ewentualnie, jeśli naczynko było duże, po zabiegu może pozostać siniak, który zniknie po kilku dniach.

Przeciwwskazania

Osoby, które poddały się kuracji, mogą zaraz po niej normalnie funkcjonować i nie muszą przerywać swoich codziennych zajęć. Przez kilka dni po zabiegu zaleca się jednak unikanie wysiłku fizycznego oraz bardzo gorących kąpieli. Przez około miesiąc nie powinno się także wystawiać skóry na promieniowanie słoneczne.

 

Konsultacja:
dr n. med. Jarosław Stańczyk,
Klinika Chirurgii Plastycznej LINEA CORPORI