Mads Peder Nordbo „Dziewczyna bez skóry”

Mads Peder Nordbo „Dziewczyna bez skóry”

Rozgrywa się na Grenlandii i obejmuje dwa główne wątki: Nuuk (Godthåb) w 1973 oraz Nuuk w 2014. Rozwijają się one na tle bezkresnej, dzikiej przyrody i są powiązane z bestialskimi zabójstwami, przemocą wobec dzieci, korupcją w policji, mumią z czasów wikingów, samotnym, wrażliwym policjantem oraz młodym dziennikarzem, który grzebie za głęboko. Wszystkie wydarzenia nawiązują też do przepięknej, choć mrocznej grenlandzkiej przyrody, kultury i historii.

Mads Peder Nordbo „Dziewczyna bez skóry”

Co się dzieje, gdy pisarz z zamiłowaniem do tego, co magiczne, zmysłowe i złożone nagle przeprowadza się na Grenlandię? Gdy raptem znajdzie się w środku niezmierzonego bezkresu lodu, gór i morza, czując, jak niewielki staje się człowiek, gdy jego życie toczy się pośród tej przeogromnej i okrutnej, a jednocześnie delikatnej i pięknej przyrody.
Umysł zaprzątają tysiące myśli. Lód, wiatr, mróz, zorza polarna, słońce…życie. Myśli dojrzewają i zmieniają się w refleksje na różne tematy, a po pewnym czasie, całkiem nieświadomie, zaczynają układać się w kształt opowieści. Nowej powieści. Powieści kryminalnej, która nie tylko rozgrywa się w Nuuk, ale też została tam napisana.
Mads Peder Nordbo był tak poruszony tym, czego doświadczył na Grenlandii, że musiał to ubrać w powieść. Historię o przemocy wobec kobiet i dzieci.

Mads Peder Nordbo

Jest zafascynowany Grenlandią, gdzie obecnie mieszka. Autor umiejętnie oddaje klimat tego miejsca, jego wynaturzenia i unikalność. Dzięki pracy w urzędzie miejskim ma dostęp do najświeższych informacji o sytuacji politycznej i warunkach socjalnych w kraju. Sam jest ekscentrykiem, śpi po 3 godziny dziennie. Zdobył wykształcenie filologiczne, obejmujące języki i literaturę nordycką, studiował także filozofię. Zajmował się między innymi badaniem run i historii języka. Dziewczyna bez skóry jest jego czwartą powieścią, rozgrywającą się na Grenlandii. Zadebiutował w 2012 roku powieścią kryminalną  Labirynt Odyna – opowieści szklanego dziecka, a dwa lata później w 2014 wydał Towarzystwo Thule. W 2015 roku ukazała się jego trzecia powieść Boska cząstka, która między innymi porusza problematykę handlu ludźmi oraz wykorzystywania kobiet i młodych dziewcząt.