Mamo! Sprawdź czy to przeziębienie czy początek wiosennej alergii u Twojego malucha!

Przeziębienie i alergia u dzieci często mają podobne objawy, tj.: katar, kichanie, kaszel, łzawienie oczu, ogólne osłabienie organizmu. Jeśli Twój maluch wciąż źle się czuje, może okazać się, że to wiosenne uczulenie. Na co zwrócić uwagę przy pierwszych objawach alergii i jak zniwelować jej skutki.

12

Według raportu badawczego „Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce” prowadzonego przez Zakład Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego aż 40% Polaków cierpi na różne postacie alergii. Każda reakcja alergiczna, niezależnie od tego czy jest to nadwrażliwość wziewna, pokarmowa czy kontaktowa, jest wynikiem nieprawidłowej reakcji immunologicznej organizmu na czynniki zewnętrzne występujące w otoczeniu. Najbardziej zagrożeni tymi chorobami są mieszkańcy dużych miast, w tym dzieci – podkreśla ekspert Grupy LUX MED, lek. med. Miłosz Przybyszowski.

Jak nie dać się zmylić!

Niekiedy jednak trudno odróżnić czy nasz maluch ma katar spowodowany wiosennym przeziębieniem czy uczuleniem. Wtedy najważniejsza jest obserwacja dziecka pod kątem niepokojących objawów. Na co zwrócić uwagę i jak je rozróżnić objawy alergii od przeziębienia?

Po pierwsze: zwróć uwagę na katar. W czasie przeziębienia szybko gęstnieje, nabiera wyraźnej, białej lub żółto-zielonej barwy. Katar alergiczny natomiast najczęściej jest wodnisty i cieknący, wręcz kapie dziecku z nosa i towarzyszy temu napadowe kichanie.

Po drugie: jeśli Twój maluch ma zaczerwienione, opuchnięte oczy, które nieustannie
mu łzawią i swędzą – to również może być oznaka alergii, gdyż przy przeziębieniu takie objawy zwykle nie występują.

Po trzecie: sprawdź temperaturę. Jeśli dziecko jest chore – prawdopodobnie ma gorączkę. Natomiast podczas alergii, pomimo osłabienia organizmu, towarzyszyć może jedynie nieznacznie podwyższona temperatura.

Po czwarte: zwróć uwagę na okoliczności występowania objawów. Alergie najczęściej występują wiosną i latem przez wzmożoną obecności alergenów na przykład różnego rodzaju pyłków i ustępują podczas deszczu i jesienią, kiedy to powietrze oczyszcza
się z czynników drażniących organizm.

Diagnostyka alergii u dziecka

Jest wiele sposobów, aby powstrzymać rozwój alergii albo chociaż zminimalizować jej objawy i dolegliwości tak, aby Twój maluch mógł w pełni cieszyć się wiosną. Na początku jednak udaj się do alergologa dziecięcego, który zdiagnozuje rodzaj uczulenia u Twojego dziecka. Wykonanie podstawowych badań morfologicznych, rozmazu krwi i IgE całkowitego lub w panelu np. oddechowym lub pokarmowym, pozwoli na pełniejszą diagnozę i wyznaczy dalsze postępowanie. Podstawą w zwalczaniu uciążliwych objawów alergii jest przede wszystkim ograniczenie kontaktu z alergenami. Jeśli dziecko ma uczulenie na jakiś produkt – lekarz przekaże wytyczne co do diety. Jeśli natomiast alergenami są np. pyłki – zapozna Cię z kalendarzem pylenia roślin i omówi ograniczenia oraz metodę leczenia.