Moc granatu. Marta Motyl

Wybuchowa mieszanka miłości, bólu i pożądania. „Moc granatu”, czyli Lolita oczami kobiety!

książka1

Magda testuje nie tylko swe najbardziej namiętne wcielenie. Z łatwością wślizguje się w role powściągliwej nauczycielki, usłużnej hostessy czy magnetycznej modelki. Nie opuszcza jej kreatywność ani autodestrukcja, gdyż kobiecie niełatwo jest porzucić nawyki, które już dawno weszły jej w krew. „Moc granatu” – prowokacyjna, pełna erotyzmu i emocji powieść Marty Motyl.

„Moja orientacja nie była łaską – w połączeniu z taką osobowością, temperamentem i pomysłami stanowiła ładunek wybuchowy. Granat!” – wyznaje narratorka i główna bohaterka powieści Marty Motyl – uzależniona od samookaleczania się i biseksualna Magda. Czytelnicy mogli poznać ją dzięki poprzedniej książce „Odcienie czerwieni”, która w dużej mierze opierała się na retrospekcji. Natomiast „Moc granatu” skupia się na teraźniejszości i nowych przeżyciach Magdy. Dlatego też obie części – napisane w formie pamiętnika – wzajemnie się uzupełniają, ale można je czytać w dowolnej kolejności.

W „Mocy granatu” Magda zabiera czytelników w obrazową, zmysłową i emocjonalną podróż w głąb kobiecych pragnień i lęków, obnażając się przed nimi nie tylko fizycznie, ale też psychicznie. Opowiada o swojej biseksualności i poszukiwaniu erotycznego spełnienia. Próbuje na nowo zdobyć swojego byłego chłopaka Igora, wdaje się w romans z wojakiem – pasjonatem rekonstrukcji historycznych, narcyzem i casanovą, a także z uczennicą, którą poznaje podczas swoich praktyk nauczycielskich w gimnazjum. Klasowa outsiderka wyróżnia się na tle pretensjonalnych i wulgarnych gimnazjalistek. Magda nazywa nastolatkę Lolitą i zauważa, że uczennica jest jej odbiciem – obie są uwodzicielskie, twórcze i pełne nienawiści do samych siebie. Relacja z dziewczyną sprawia, że narratorka zaczyna lepiej rozumieć własne – czasami okrutne – postępowanie. Jednak później Magda sama staje się Lolitą – dosłowną i przerysowaną, rodem z japońskiej pornografii. Poznaje pewnego siebie maklera giełdowego, który zostaje jej nowym sponsorem i dla którego z nauczycielki staje się uczennicą. Okazuje się, że bycie seksualną niewolnicą starszego i bogatego mężczyzny nie jest układem idealnym, a uległość potrafi przynieść wiele bólu – zarówno ciału, jak i duszy…

Jednak bohaterka testuje nie tylko swoje najbardziej namiętne wcielenie, czyli kochanki i femme fatale. Niczym szpieg wślizguje się w kolejne, typowo kobiece role – skromnej adeptki nauczania, usłużnej hostessy, magnetycznej modelki, opiekuńczej przyjaciółki – by ukazać je od środka, ale przewrotnie i szczerze, odrzeć z fałszu, schematyczności i stereotypowości. Magda buntuje się przeciw panującej obyczajowości oraz poszukuje swojej prawdziwej tożsamości. Nie opuszcza jej w tym kreatywność, ale też autodestrukcja. Uzależniona od cierpienia, przestaje się okaleczać żyletką, jednak znajduje nowe sposoby zadawania sobie bólu – w brutalnym seksie, pełnych poniżenia relacjach czy głodzeniu się. Ukojenie natomiast Magda odnajduje w ukochanej sztuce.

Wszystkie doświadczenia i otaczającą ją rzeczywistość Magda opisuje z odwagą i ekspresją. Prezentuje cielesność i seksualność z punktu widzenia kobiety, w dwugłosie Erosa i Psyche. Dzięki temu pełne obrazu, zapachu, smaku i dotyku sceny seksu z pewnością pobudzą wyobraźnię. W efekcie „Moc granatu” tworzy zmysłową, prowokacyjną i zabarwioną skandalem powieść, która zainteresuje zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Marta Motyl nie ujawnia, czy historia opisana w „Mocy granatu” zawiera elementy autobiograficzne. Nakreśliła postać Magdy niezwykle realistycznie, jednak pozostanie tajemnicą, czy jest to zasługa jej fantazji, czy jednak główna bohaterka stanowi swego rodzaju alter ego autorki.

O autorce:

Marta Motyl – opisuje uczucia od ich najjaśniejszych do najciemniejszych barw. Przekłada na słowa nie tylko emocjonalne zawirowania kobiet, ale i obrazy. Absolwentka studiów magisterskich z historii sztuki na Uniwersytecie Łódzkim. Autorka artykułów o dziełach, które prowokują, poruszają i wywołują wrażenie cudowności, a także książek „Odcienie czerwieni” i „Moc granatu”, wydanych przez Edipresse Książki.

O książce:

Tytuł: Moc granatu

Autor: Marta Motyl

Wydawnictwo: Edipresse Książki

Cena: 39,90 zł

Liczba stron: 280

Data premiery: 15 lutego 2017 r.