Modne serwisy obiadowe – który z nich wybrać na prezent?

modne serwisy obiadoweSerwisy obiadowe są od lat jednym z klasycznych pomysłów na prezenty. Niesłabnącym powodzeniem cieszą się te najbardziej eleganckie, czyli z porcelany. Spróbujemy dociec, z czego wynika fenomen wynalazku liczącego sobie ponad 1300 lat.

Porcelana jest rodzajem najwyższej jakości ceramiki wynalezionym w VII wieku w Chinach, choć niektórzy badacze twierdzą, że pierwsze próby wypalania wyrobów porcelanowych były podejmowane znacznie wcześniej, bo już w II w. p.n.e. Jej głównymi komponentami są glinka kaolinowa, kwarc i skaleń. Z mieszanki tych minerałów formuje się określone wyroby, a następnie wypala w temperaturze blisko 1000°C, uzyskując biskwit, lub w przedziale 1280-1460°C, otrzymując porcelanę. Przez wiele wieków technologia produkcji była pilnie strzeżoną przez Państwo Środka tajemnicą.

Białe złoto
Próby odkrycia sekretu produkcji wzmagały zainteresowanie wyrobami porcelanowymi. Przez stulecia powszechny był mit przypisujący porcelanie magiczne właściwości neutralizacji trucizn. W Chinach rozpowszechniła się ona około X wieku i stanowiła przedmiot kolekcjonerski; najstarsze zachowane zbiory pochodzą z XI w. Pierwsze wzmianki o tych niezwykłych wyrobach przywiózł do Europy w 1298 r. Marco Polo, a po odkryciu przez Vasco da Gamę morskiej drogi do Indii porcelanę zaczęto sprowadzać na nasz kontynent. Ze względu na swój niepowtarzalny wygląd była ona cenniejsza od złota czy srebra i na jej kupno stać było tylko najzamożniejsze rody. W XVIII wieku serwis porcelanowy stanowił równowartość kilku wiosek. Chiny skutecznie broniły sekretu produkcji porcelany, lecz do czasu. W 1560 r. we Florencji udało się uzyskać pierwsze egzemplarze porcelany medycejskiej, nazwanej tak na cześć panującego wówczas Francesco Maria de Medici. Nad procesem produkcji porcelany długie lata spędził Ehrenfried Walther von Tschirnhaus, a następnie jego uczeń — Johann Friedrich Böttger — nadworny alchemik króla Augusta II Mocnego. W 1709 r., czyli ponad tysiąc lat od czasu opracowania metody przez Chińczyków, produkcja porcelany w Europie wreszcie stała się możliwa. Rok później w Miśni (okolice Drezna) powstała pierwsza manufaktura porcelany. Jednym z najbardziej okazałych miśnieńskich zestawów jest liczący ponad 2200 elementów serwis Łabędzi, który powstał w latach 1737-1742. W 1731 roku w Warszawie utworzono pierwszy w Polsce skład sprzedający miśnieńską porcelanę. Pierwszą polską manufakturę porcelany założono natomiast w 1790 roku w Ćmielowie. Jest to najstarsza działająca po dziś dzień fabryka porcelany w Polsce, która w 2013 roku stworzyła z firmą Porcelana Chodzież spółkę Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież SA (źródło: http://www.weranda.pl/urzadzamy/jadalnie/14337-porcelana-z-cmielowa?cid=1).

Klasyka czy nowoczesność?
W zależności od indywidualnych upodobań możemy wybierać spośród bogatej oferty wzorów: od najbardziej klasycznych po te nowoczesne – zarówno w zdobieniach jak i kształcie. Wybierając na prezent serwis obiadowy na 12 osób dla osoby młodej i dynamicznej, warto zwrócić uwagę na zestaw Venus (producent: PFP Ćmielów i Chodzież S A) w czarno-białej tonacji charakteryzujący się nowoczesnym designem. Zaletą tej porcelany jest możliwość używania jej w kuchence mikrofalowej, jak również mycia w zmywarce. Producent oferuje całą linię artykułów, dlatego serwis obiadowy z powodzeniem można poszerzyć o inne akcesoria, np. garnitur do kawy. Dla osób o bardziej klasycznym guście dobrym pomysłem może być elegancki serwis Latina Gold firmy Villa Italia. Śnieżnobiały zestaw ozdobiony jest ręcznie malowanym prostym wzorem z dwunastokaratowego złota. Dla starszego pokolenia idealnym prezentem będzie serwis obiadowy Iwona z Chodzieży z romantycznym motywem kwiatowym i delikatnymi złoceniami. Zarówno wzór, jak i reliefy przywodzą na myśl klasyczne porcelanowe naczynia sprzed lat. Więcej informacji na temat porcelanowych serwisów obiadowych można przeczytać na stronie porcelana24.pl.