Mózg – czy wiecie o nim wszystko?

Mózg jest centrum dowodzenia w naszym ciele. To tam rozgrywają się najważniejsze procesy. Życie bez niego jest niemożliwe. Jednak czy wiemy o nim wszystko? Na pewno nie! Przedstawiamy kilka ciekawostek.

Mózg – czy wiecie o nim wszystko?

Liczby i procenty

  • Często w szkole słyszy się o neuronach. Tylko czy wszyscy wiedzą, że ten „mini przewód” może i jest wąski (ma jedynie 0,1 mm średnicy), ale za to może osiągać nawet kilka metrów długości. Takich w mózgu jest 100 miliardów, czyli 16 razy więcej niż ludzi na naszej Ziemi.
  • Mózg zajmuje tylko 2% całego ciała, a potrzebuje najwięcej tlenu ze wszystkich organów. Niedotlenienie powoduje złe samopoczucie w dusznych pomieszczeniach.
  • Jeśli jesteśmy przy procentach, to mózg w 80% składa się z wody, a konsystencją przypomina galaretę.

Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Ile procent naszego mózgu wykorzystujemy?

Neurolog Barry Beyerstein obalił mit o tym, że człowiek wykorzystuje jedynie 10% swojego mózgu. Tak naprawdę wykorzystujemy 100%.

Czy nasz mózg ewoluuje?

Przez całe życie pracuje i tworzy nowe zwoje. Dobra dieta i ćwiczenia sprawią, że będzie nam służył jeszcze przez długie lata. Dzieje się tak, ponieważ dzięki wysiłkowi fizycznemu powstają nowe połączenia nerwowe. Pobudzanie mózgu może nawet zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera. Wystarczy, że poświęcimy 15 minut dziennie na czytanie gazety, rozwiązywanie krzyżówek. Pomaga także słuchanie muzyki podczas codziennych czynności.

Czy podczas snu nasz mózg pracuje?

Tak! I to na takich obrotach, by móc rozświetlić żarówkę. Dodatkowo ma wiele pracy, ponieważ analizuje wszelkie informacje, które zostały mu dostarczone danego dnia.

Niespodziewane

  • Muzyka Mozarta słuchana w okresie płodowym i niemowlęcym zwiększa inteligencję.
  • Mózg kobiety jest mniejszy niż mężczyzny. Jednak nie ma to wpływu na jakość jego pracy, jest przez to bardziej wydajny.
  • Podzielony jest na dwie półkule, które mają możliwość „przejęcia” od siebie nawzajem swoich funkcji.
  • Ilekroć próbujemy sobie coś przypomnieć, lub w naszych głowach pojawia się jakiś pomysł – powstają nowe połączenia w mózgu.
  • Półkule w mózgu mogą przejąć wzajemnie od siebie funkcje. Jeśli jedna zostałaby usunięta, a odpowiadałaby za mowę, to druga „nauczyłaby się” wszystkiego, co niezbędny, by dana osoba, mogła się normalnie komunikować.

Izabela Żyndul