Najczęstsze problemy wieku niemowlęcego, czyli o czym musi pamiętać każdy rodzic

Pielęgnacja niemowlęcia to nie lada wyzwanie dla świeżo upieczonych rodziców. Wiele niespodzianek i trudności czeka szczególnie debiutantów, choć zdarza się, że dolegliwości maluchów płatają figle i doświadczonym opiekunom.

Najczęstsze problemy wieku niemowlęcego, czyli o czym musi pamiętać każdy rodzic

Opieka i pielęgnacja wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy, które pomogą zmierzyć się z najczęstszymi problemami. Zrozumienie kłopotów maluchów pomoże uniknąć stresu rodziców oraz zapobiegnie nieprawidłowej pielęgnacji maluszka.

Zaparcia u niemowląt

Według zespołu specjalistów (Ż. Malczyk, A. Jarzumbek, J. Kwiecień, K. Ziora) pracujących nad publikacją Praktyczne aspekty leczenia zaparć stolca u dzieci zaparcia u niemowląt to jeden z najczęstszych problemów maluchów w pierwszych miesiącach ich życia. Skalę zjawiska obrazują statystyki, według których ponad 3% wszystkich wizyt w gabinetach pediatrycznych to konsultacje związane z trudnościami w wypróżnianiu się malucha. Warto zauważyć, że im dziecko młodsze, tym jego problemy trawienne są częstsze. Dzieje się tak dlatego, że układ trawienny maleństwa dopiero się kształtuje i nie jest jeszcze w pełni przystosowany do przetwarzania przyjmowanego pożywienia. Lekarki wskazują na wiele przyczyn wśród niemowląt, jednak czołowe miejsce na liście źródeł problemu zajmują nawyki żywieniowe mamy karmiącej oraz niewłaściwie zbilansowana dieta malucha (w przypadku nieco starszych niemowląt). Nie bez znaczenia są również czynniki psychologiczne. Rodzice często zauważają, że kłopoty z wypróżnianiem się u ich pociech pojawiają się, gdy dziecko zmienia otoczenie lub ma kontakt z nieznanymi dotychczas osobami. Zaparcia to częsta dolegliwość niemowląt pozostających pod opieką niań lub babć, jakie nie opiekowały się nimi wcześniej. Stres wpływa bowiem na funkcjonowanie całego organizmu, w tym pracę jelit, powodując kłopoty trawienne.

Odparzenia skóry

Źródło >> maść na odparzenia dla niemowląt – bepanthen

Według prof. dr hab. med. Magdaleny Czarneckiej-Operacz skóra niemowlęcia nie jest w pełni dojrzała, dlatego nie tylko znacznie różni się od powłoki ciała dorosłego człowieka, ale przede wszystkim jest szczególnie narażona na działanie drobnoustrojów i czynników zewnętrznych. Ciągłe pozostawanie w pieluszce sprawia więc, że pieluszkowe zapalenie skóry jest najczęstszą dermatozą okresu niemowlęcego. Warto więc pamiętać o właściwej pielęgnacji delikatnego ciała dziecka. Podstawą jest zaopatrzenie się w kosmetyki specjalnie do tego przeznaczone. Na rynku znajdziemy wiele chusteczek i płynów, które pozwolą na dokładne oczyszczanie wrażliwej skóry malucha. Warto sprawdzić także kremy na odparzenia. Z pewnością przyda się nie raz, ponieważ mocz oraz kał dziecka sprzyjają rozwojowi bakterii, a co za tym idzie – podrażnień. Warto pamiętać, że stosowanie kremu na odparzenia nie wystarczy. Konieczne jest wietrzenie skóry dziecka, czyli pozwalanie maluchowi na pozostanie przez kilkanaście, kilkadziesiąt minut dziennie bez pieluszki. Wówczas ciało maleństwa będzie miało szansę na odetchnięcie od środowiska pieluszkowego.

Płacz u małego dziecka

Z kolei doc. dr hab. med. Czesław Szmigiel zauważa, że częstym problemem małych dzieci jest płacz i krzyk, które są objawami budzącymi niepokój osób z najbliższego otoczenia malucha. Specjalista zaznacza, że prawidłowe postępowanie i odpowiednie reakcje na rozdrażnienie niemowlęcia wymaga poznania przyczyn jego występowania. Za najczęstsze powody płaczu malucha docent uważa:

  • Płacz z głodu, który poprzedza zwykle porę karmienia naturalnego i sztucznego.
  • Płacz z pragnienia – zdarza się u niemowląt, którym nie podaje się do picia odpowiedniej ilości płynów obojętnych. Zdrowe niemowlę powinno być pojone 4-5 razy w ciągu dnia i 2 razy w ciągu nocy w objętości zaspokajającej pragnienie.
  • Płacz z przegrzania lub z zimna występuje często u dzieci nieodpowiednio ubranych albo skrępowanych ubraniem lub pieluszkami.
  • Płacz spowodowany kolką jelitową pojawia się częściej u młodszych niemowląt niż u starszych i jest wynikiem zaburzenia prawidłowego procesu trawienia oraz gromadzenia się w jelitach większej ilości gazów. Płacz z powodu kolki jelitowej występuje częściej u niemowląt karmionych sztucznie.
  • Płacz niemowląt z odparzonymi pośladkami dotyczy noworodków i niemowląt z wolnymi, biegunkowymi stolcami zawierającymi treść z górnych odcinków jelit. Dochodzi wówczas do podrażnienia skóry, odparzeń i nadżerek w okolicy odbytu, ponieważ stolce są zasadowe. Jeśli dziecko jest przewijane zbyt rzadko, to zmiany te nasilają się coraz bardziej. Sposobem na rozwiązanie tego problemu może być krem na odparzenia.
    Płacz z potrzeby miłości rodzicielskiej – dziecko wyraża swoją tęsknotę i potrzebę bliskości płaczem. Przy rodzicu czuje się bezpiecznie, a gdy pozostaje samo, pojawia się lęk. Naturalną reakcją obronną jest płacz przechodzący w krzyk.
    Problemy niemowląt należy rozpatrywać indywidualnie, ponieważ każdy maluch rozwija się w sobie właściwy sposób, a jego potrzeby są zróżnicowane. Należy jednak pamiętać, że podstawą opieki nad dzieckiem jest zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa, regularne karmienie oraz właściwa pielęgnacja jego delikatnej skóry. Wówczas nie tylko maleństwo, ale i rodzice będą mogli pozwolić sobie na spokojny sen.
    Czytaj też >> Pieluszkowe zapalenie skóry – co musisz o nim wiedzieć? – Kurierlubelski.pl

 

Artykuł sponsorowany