Nieleczony trwa tydzień, a leczony 7 dni – prawdy i mity o katarze

Katar towarzyszy bardzo wielu infekcjom i jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości. Nic dziwnego, że powstało wiele mitów dotyczących jego leczenia. Warto wiedzieć, dlaczego nasz nos czasem się zatyka i w jaki sposób faktycznie możemy sobie pomóc.

Nieleczony trwa tydzień, a leczony 7 dni – prawdy i mity o katarze

Zatkany nos nie jest związany z żadnym osobnym rodzajem kataru. Każda infekcja, w której występuje nadmierne wydzielanie wydzieliny z nosa, posiada trzy fazy. W pierwszej – naczyniowej – organizm dopiero zaczyna walczyć z infekcją, a katar jest wodnisty i cieknący.

W drugiej fazie, nazywanej fazą komórkową, dochodzi właśnie najczęściej do zatykania się nosa. Wydzielina jest nieco gęstsza, a błona śluzowa nosa oraz zatok staje się rozpulchniona. Zwiększony przepływ krwi powoduje blokadę nosa i trudności w oddychaniu, które mogą być bardzo uciążliwe.

Mit „siedmiu dni”

Powiedzenie, że katar zawsze trwa siedem dni, niezależnie od tego, czy go leczymy, czy też nie, trudno uznać za prawdziwe. Rzeczywiście tyle właśnie wynosi przeciętna długość infekcji górnych dróg oddechowych, zatem w wielu przypadkach mit ten okaże się prawdziwy. Jego szkodliwość polega jednak na zniechęcaniu ludzi do podejmowania szybkich działań, mogących zmniejszyć objawy lub zapobiegać dalszemu rozwojowi choroby. Powinnyśmy bowiem zdawać sobie sprawę, że nieleczona infekcja wirusowa w ostatniej fazie może przerodzić się we wtóre zakażenie bakteryjne, mogące wymagać nawet leczenia antybiotykami. Dlatego nie lekceważmy kataru – reagujmy szybko.

Nie warto leczyć kataru, bo sam przejdzie

Wiele osób uważa, że katar „sam przejdzie”, więc nie warto podejmować wysiłków, by z nim walczyć. Rzeczywiście, często objawy ustępują same. Jednak nie zawsze musi tak być, bo czasem nieleczony katar powoduje różnego rodzaju powikłania. Przede wszystkim jednak uciążliwe objawy utrudniają nam codzienne funkcjonowanie. Tymczasem istnieje wiele sposobów, aby udrożnić zatkany nos, a jednym z najpopularniejszych są preparaty do nosa np. nie powodujący skutków ubocznych aerozol Xylorin. Tego rodzaju leki pomagają szybko zmniejszyć ilość wydzieliny i udrożnić nos, a także w znacznym stopniu niwelują obrzęk oraz przekrwienie błony śluzowej.

Zatkany nos zawsze jest spowodowany przeziębieniem

Często zapominamy o tym, że blokada nosa może być także spowodowana problemami z zatokami. Dlatego warto zastanowić się, czy nie odczuwamy bólów głowy, nasilających się przy pochylaniu, bądź też tępego bólu w okolicy gałek ocznych. Tak zwany katar zatokowy jest zwykle gęsty, o żółtawym lub zielonkawym zabarwieniu. Po zaobserwowaniu u siebie podobnych objawów powinnyśmy zgłosić się do lekarza, by uniknąć przewlekłego i trudnego do wyleczenia zapalenia zatok.

Katar ze względu na częste występowanie bywa lekceważony. Niesłusznie, ponieważ potrafi poważnie uprzykrzyć nam życie i powodować nieprzyjemne powikłania. Działajmy szybko, by pomimo kataru móc funkcjonować w pełni normalnie.