„NIERÓWNI” Mietka Szcześniaka do wierszy ks. Jana Twardowskiego

Jest jeden świat – utwór wykonany z finalistami festiwalu Zaczarowanej Piosenki oraz Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko"

jest jeden swiat mietek
Płyta “NIERÓWNI” Mietka Szcześniaka

Płyta „Nierówni” prezentuje utwory oparte na tekstach księdza Jana Twardowskiego. Jej powstanie było marzeniem Mietka od wielu lat.

Zamierzenie artysty było proste: podzielić się wierszami ks Twardowskiego, przenosząc je z serc do głów i na usta, żeby można było je śpiewać, tańczyć (!), śmiać się i płakać. Niewymuszenie i po prostu – jak to u Twardowskiego.

Premiera płyty będzie miała miejsce na przełomie października i listopada, ale już teraz chcemy, aby utwory te towarzyszyły pięknym chwilom, które młodzież z całego świata spędzi w Polsce.
Niechaj „Nierównych” pozna cały świat…. Świat, który jest tylko jeden….

Zestawienie tych dwóch piosenek nie jest przypadkowe, są one mikroskalą całej płyty. „Jest jeden świat” to samba, a „Nierówni” to bossanova.

Informacje o płycie:

Tytuł: „NIERÓWNI”
Kompozycje:
Mietek Szcześniak

Wykonawcy:
gitara, bas – Paulinho Garcia
perkusja i przeszkadzajki – Alex Acuna
piano – Leandro Lopez
perkusjonalia – Geraldo de Oliveira,  Heitor Garcia
Aranżacje na kwartet smyczkowy: Krzysztof Herdzin
Realizacja dźwięku  – Rob Hoffman i Steve Rashid
Studia – Woodside Avenue Studios ( Chicago), Longhouse (L.A.)
Produkcja muzyczna:
Marcin Pospieszalski, Wendy Waldman, Mietek Szcześniak
Termin wydania: przełom października i listopada 2016
Wydawca: Polskie Radio

Forma płyty ma w swoim zamierzeniu dodać lekkości i podkreślić to, co ważne dla poety i kompozytora – ciepłą nadzieję, afirmację poetyckiej prostoduszności, zdystansowanej a niewymuszonej mądrości codziennej i zupełnie niecodziennej.
Dlatego opracowane przez Szcześniaka wiersze opowiedziane są jęzkiem kompozycji nawiązujących do akustycznej, lekkiej i pełnej słońca muzyki brazylijskiej, jej wyraźnych rodzajów : bossanovy, samby, chorinjo, sao.

Płyta jest w całości nagrana akustycznie, ma szlachetne, organiczne brzmienie.  Zeby do treści dodać niezłą formę – została nagrana przez brazylijskich muzyków w USA. Użyte na niej instrumentarium to gitara, bas, fortepian, trzech perkusjonistów,  chórki oraz kwartet smyczkowy.
Wygląda na to, że słuchacze tę płytę pokochają. Niewymuszenie.