Niewidzialny zabójca. Jak się przed nim bronić?

Powietrze polskich miast należy do najbardziej zanieczyszczonych w Unii Europejskiej. Zawarte w smogu związki i aerozole atmosferyczne powodują raka płuc, choroby dróg oddechowych oraz układu krążenia. Co zrobić, by uniknąć ich szkodliwego wpływu?

Niewidzialny zabójca. Jak się przed nim bronić?

Gdy wskutek zamglenia i bezwietrznej pogody kumulują się zanieczyszczenia i efekty uboczne procesu spalania opału, powstaje smog. Co możemy zrobić, by obronić się przed jego zabójczym wpływem?

Identyfikacja zagrożenia

Pierwszym krokiem do zapewnienia sobie i bliskim ochrony przed smogiem jest monitoring stanu powietrza pod kątem szkodliwych substancji. Badania ich stężenia są na bieżąco prowadzone przez wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska, a ich wyniki publikowane są w Internecie. Instytucja udostępnia także obrazującą obecny poziom zanieczyszczenia aplikację na smartfony – „Jakość powietrza w Polsce”.

Alternatywą pozwalającą na monitoring stanu atmosfery dokładnie w miejscach, w których przebywamy, jest przenośny miernik zanieczyszczeń. Koszt takiego urządzenia wynosi kilkaset złotych. W dni, kiedy sytuacja jest szczególnie zła, warto ograniczyć ilość czasu spędzanego na zewnątrz oraz nie wietrzyć mieszkania.

Ochrona domu

Chcąc wietrzyć mieszkanie nawet w dni, kiedy poziom zanieczyszczeń utrzymuje się na wysokim poziomie, warto zaopatrzyć dom w oczyszczacz powietrza. Aby jednak chronił on przed negatywnymi efektami smogu, musi cechować się określonymi parametrami.

– Wybierając urządzenie mające zabezpieczyć domowników przed działaniem szkodliwych substancji znajdujących się w atmosferze, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaje filtrów, w jakie jest ono wyposażone. Kluczowy z punktu widzenia eliminowania cząsteczek PM10 oraz PM2,5, uznanych za najbardziej szkodliwe dla człowieka, jest filtr HEPA H13 – mówi Patryk Bielawski, przedstawiciel firmy dystrybuującej maski, filtry i oczyszczacze.

– Niezwykle istotne jest także dopasowanie nominalnej powierzchni oczyszczania do metrażu pomieszczenia, w którym będzie pracować urządzenie. Ustawiony w pokoju znacznie przewyższającym jego możliwości, oczyszczać nie będzie działał skutecznie – tłumaczy ekspert.

Bezpieczeństwo na zewnątrz

Jeśli nie możemy bądź nie chcemy ograniczyć czasu spędzanego na powietrzu w dni, kiedy jest ono szczególnie zanieczyszczone, by zminimalizować ilość wdychanych substancji szkodliwych powinniśmy zaopatrzyć się maskę anty-smogową. Przed zakupem bezwzględnie należy jednak sprawdzić, czy produkt jest wyposażony w filtry zatrzymujące PM2,5 oraz PM10. Ani maseczki chirurgiczne, ani stosowane na budowach przeciwpyłowe – nie gwarantują ochrony przed aerozolami atmosferycznymi.

– Wybierając maskę antysmogową należy pamiętać o kilku szczególnie ważnych aspektach. Kluczowy dla zapewnienia ochrony przed cząsteczkami o wielkości poniżej 2,5 mikrometra jest filtr HEPA – mówi Bielawski.

– W zależności od tego, czy będziemy w niej po prostu się przemieszczać, czy też biegać lub jeździć na rowerze, istotnym parametrem jest także przepustowość powietrza. – dodaje.

Stosując maskę należy pamiętać także o wymianie filtrów. W przypadku renomowanych producentów ich żywotność się 6 tygodni, jednak w okresach wysokiego stężenia smogu może być konieczna częstsza wymiana.

Wpis znaleziono dzięki:

- Smog

- Zanieczyszczenia

- Powietrze