Niszowe języki szansą dla Polaków?

Przemieszczamy się coraz śmielej i coraz dalej – Tajlandia, niegdyś nieosiągalne marzenie, dziś jest kierunkiem numer 1. Bariera językowa, która kiedyś powstrzymywała nas przed samodzielnym podróżowaniem po świecie dziś nie stanowi już problemu.

Niszowe języki szansą dla Polaków?

5 najchętniej wybieranych języków

Polacy coraz liczniej posługują się przynajmniej jednym językiem obcym. Dzięki temu śmiało podróżujemy na własną rękę i sami organizujemy sobie urlop. Obserwuje się jednak ciekawy trend związany z rosnącą ciekawością i apetytem rodaków na naukę zdecydowanie mniej popularnych i często uznawanych za mało praktyczne języki.

Ucząc się nietuzinkowego języka udają się w podróż intelektualną – kurs to forma obcowania i utrzymywania kontaktu z fascynującą ich kulturą poprzez warsztaty kulinarne, wieczorki literackie organizowane w szkołach.

Niszowe języki, takie jak turecki, zdecydowanie zyskują na popularności i wszystko wskazuje na to, że ten trend się utrzyma. Widzimy to po liczbie kursantów. Jeszcze kilka lat temu uczyliśmy zaledwie garstkę „koneserów”, a dzisiaj mamy około 200 uczniów i wciąż ich przybywa. Naszych uczniów zawsze pytamy skąd pomysł na naukę akurat tego języka. Odpowiedzi potrafią być zaskakujące, coraz częściej słyszymy: dla przyjemności, zainspirowała mnie podróż do tego kraju, kiedyś na wakacjach usłyszałem i mi się spodobał, zainteresowanie regionem, tureckie kino i literatura, partner/partnerka z Turcji i oczywiście przyczyny zawodowe. Niektórzy uczniowie pracują lub planują podjąć pracę w tureckiej firmie, a nawet wyjechać do Turcji na dłużej, a jeszcze innym nauka tak przypadła do gustu, że sami zostają lektorami. – mówi Magdalena Yildirim, turkolożka i właścicielka szkoły języka tureckiego Lisan w Warszawie.

Lista Skyscanner przedstawia 5 zyskujących na popularności języków niszowych:

  • chiński,
  • koreański,
  • turecki,
  • języki słowiańskie,
  • języki północy

Najczęstsze motywacje

Jeszcze niedawno języka obcego uczyliśmy z myślą o przyszłości zawodowe. Dzisiaj okazuje się, że ten etap mamy już za sobą i coraz częściej do nauki garniemy się z przyjemności. Co nas najczęściej motywuje?

  • Podróże
  • Możliwość obcowania z fascynującą nas kulturą poprzez udział w kursie
  • Rodzina – partner/partnerka pochodzący z innego kraju
  • Ciekawość i zainteresowanie kulturą i historią kraju, w którym mówi się w tym języku
  • Praca/podróż służbowa/dłuższy pobyt za granicą

Jak wygląda nauka języków niszowych?

Wraz z zainteresowaniem ewoluuje program kursu językowego. Coraz częściej, zwłaszcza w przypadku tych niszowych, szkoły oprócz tradycyjnych zajęć również z native speakerem oferują warsztaty kulinarne, w trakcie których przygotowywane są dania lokalnej kuchni, obchodzi się charakterystyczne dla danej kultury święta i poznaje ich tradycje, organizuje pokazy filmowe i wieczorki literackie, spotkania z ciekawymi ludźmi pochodzącymi z danego kraju, a także wakacyjne kursy z minimum 7-dniowym pobytem połączonym z intensywną nauką języka oraz poznawaniem lokalnej kultury, kuchni i obyczajów.