Nowy rok, nowa ja – jak sprawić, by tym razem się udało?

Samo sformułowanie "postanowienia noworoczne" u wielu ludzi powoduje szeroki uśmiech. Niektórzy wspominają własne porażki związane z ich dotrzymaniem, inni uśmiechają się z lekceważeniem. W końcu kto chociaż raz w życiu nie stworzył listy noworocznych postanowień i nie odniósł klęski?

Nowy rok, nowa ja – jak sprawić, by tym razem się udało?

Jak pokazują badania, co drugi Polak tworzy listę noworocznych postanowień. Obiecujemy sobie, że zaczniemy ćwiczyć, zdrowiej się odżywiać lub założymy własną firmę. Niestety pod koniec stycznia większość ludzi już o nich nie pamięta. Siłownie pękają w szwach przez pierwsze miesiące roku, by od marca na nowo świecić pustkami. Lista noworocznych postanowień to dla wielu synonim porażek i niezrealizowanych planów. Jak osiągnąć swoje cele, i to nie tylko te noworoczne?

1. Zamień „postanowienie” na „cel”

„Postanowienie” to założenie, zamiar, ustalenie, zaś „cel” to coś, do czego się dąży, co ma swój początek i koniec. Słowo „cel” niesie ze sobą znacznie większą moc sprawczą i dynamikę.

2. Zapisz swoje cele

Spisywanie swoich celów pozwala wrócić do nich w przyszłym roku i sprawdzić na ile udało nam się je zrealizować. Ponadto w chwilach zwątpienia i braku motywacji mogą okazać się pomocne. Możesz też przygotować wyklejankę obrazkową do swoich celów i marzeń. Pobudzi to układ nerwowy i pomoże zrealizować plany.

3. Właściwie sformułuj swoje cele.

Jak podają psycholodzy, dobrze sformułowany cel powinien spełniać 5 zasad. Koncepcja SMART mówi o tym, że poprawnie określony cel powinien być konkretny, mierzalny, realny do osiągnięcia, istotny i określony w czasie. Zamiast pisać „Zacznę biegać” należy go skonkretyzować. Zawrzeć po co, jak często i długo oraz zastanowić się czy jest realistyczny (Może padać lub być zimno etc.)

3. Zastosuj metodę małych kroków

Nigdy nie biegałaś a twoja aktywność sportowa była zawsze mocno ograniczona. Teraz na twojej liście postanowień noworocznych pojawia się decyzja o rozpoczęciu przygody ze sportem. Zamiast decydować się na udział w maratonie, zacznij od małych kroków. Możesz rozpocząć od codziennego marszu, by z czasem przechodzić do szybszego chodu i krótkiego biegu. W ten sposób nie zniechęcisz się do biegania od samego początku i konsekwentniej wytrwasz w postanowieniu.

4. Opowiedz o swoich planach znajomym i rodzinie oraz poszukaj wsparcia

Jak pokazują badania naukowe osoby, które mają wsparcie w innych częściej i szybciej osiągają zamierzone cele. Znajomi, rodzina czy partner mogą być świetną motywacją w trudnych chwilach. Również pomocne może okazać się opowiadanie innym o swoich planach. Ludzie lubią być postrzegani jako słowni, co ułatwia wytrwałe dążenie do celu.

Joanna Perkowska