Nowy smartfon

Zakup nowego smartfona wiąże się podjęciem rozsądnej i przemyślanej decyzji. Żeby ją podjąć trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę wybierając nowy sprzęt, jakie są trendy na rynku, jakie modele i nowe rozwiązania oferują firmy produkujące najlepsze telefony.

nowy-smartfon
Nowy smartfon

Wybór jest bardzo duży i trudny, dlatego warto dokładnie zbadać temat.

Odpowiednie parametry

Parametry telefonu to jedne z najważniejszych czynników, na które powinno się zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o kupnie. Pierwszą i najbardziej rzucającą się w oczy cechą smartfona jest jego wygląd zewnętrzny, czyli design. Jeżeli chodzi o kolory i kształty urządzenia, to każdy dobiera je według własnych preferencji. Dodatkowo, na rynku dostępne są różnorodne designerskie etui, które dodadzą uroku wszelkim modelom telefonów. Istotniejszy jest materiał wykorzystany w produkcji, czyli rodzaj obudowy, jej odporność na różnego rodzaju uszkodzenia (uderzenie, zarysowania).
Kolejną ważną cechą, związaną także z wyglądem jest wyświetlacz. Współcześnie panuje moda na jak największy rozmiar wyświetlacza, jednak warto, przed podjęciem decyzji wziąć do ręki takie duże urządzenie, ponieważ może się okazać, że jego użytkowanie przez daną osobę jest niekomfortowe lub wręcz niemożliwe. Wymiary wyświetlacza mają znaczenie przy oglądaniu filmów, graniu w gry, prowadzeniu wideorozmów, jeżeli użytkownik sporadycznie wykorzystuje tego rodzaju opcję, nie ma potrzeby, aby ekran w jego telefonie miał więcej niż ok. 5 cali.
Warto zainteresować się też jakością baterii. Jej wytrzymałość – czyli czas pracy smartfona to niezwykle istotna kwestia, zwłaszcza wśród osób, które intensywnie wykorzystują swoje telefony w pracy i dużo podróżują. Ogromne znaczenie ma czas czuwania, rozmów, korzystania z szybkiego internetu, odtwarzania muzyki i filmów. Bateria na dobrym poziomie powinna działać od 2 do 3 dni przy swobodnym użytkowaniu smartfona.

Pamięć i oprogramowanie

Smartfon to urządzenie wielofunkcyjne, na którym przechowuje się różnego rodzaju pliki. Muzyka, filmiki, zdjęcia, e-booki, ważne dokumenty – to osobisty, kieszonkowy komputer, im większą będzie miał pamięć, tym większa wygoda właściciela. Niektóre modele mają możliwość poszerzenia pamięci dzięki dodatkowej karcie. Inne równie istotne techniczne czynniki to moc obliczeniowa procesora oraz pamięć RAM.
Bardzo ważnym parametrem, który decyduje o wyborze najlepszego smartfona to system operacyjny. Obecnie, największą popularnością cieszy się Android, jedno z najbardziej uniwersalnych oprogramowań na tego rodzaju urządzenia. System ten charakteryzuje się ogromną liczbą dostępnych aplikacji w internetowym sklepie Android Market. Działa bardzo intuicyjnie, jest łatwy w obsłudze i daje wiele możliwości modyfikacji ustawień. Android opiera się na ikonkach i programach okienkowych, które widoczne są na pulpicie. Ten system daje największy wybór wśród marek telefonów. Smartfon z Androidem to dobry wybór zarówno dla zaawansowanych pasjonatów najnowszych technologii, jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tego rodzaju sprzętem. Innymi systemami operacyjnymi, które także dość często są wybierane to iOS oraz Windows Phone.
Najnowsze smartfony przyciągają użytkowników dodatkowymi opcjami jak wysokiej jakości aparaty z optyczną stabilizacją obrazu, radio FM, moduł NFC, a nawet żyroskop, czytnik linii papilarnych albo barometr. Te i inne udogodnienia znacznie podnoszą atrakcyjność urządzenia.

Smartfon z najwyższej półki

Na rynek nieustannie wprowadzane są nowe i coraz to lepsze modele smartfonów. Już jakiś czas temu utworzono segment smartfonów premium, czyli tzw. modeli flagowych, które mają zapewnić wysoką konkurencyjność marki. Praktycznie co roku w sprzedaży pojawia się nowy – najlepszy model telefonu danej firmy, który powinien zdeklasować inne, konkurencyjne urządzenia przynajmniej w jednej konkretnej opcji. To najbardziej zaawansowany technologicznie sprzęt o najwyższych parametrach w swojej klasie, który sprzedaje się pomimo swojej wysokiej ceny. Smartfon premium to koszt rzędu 2 tysięcy złotych i więcej, nawet do 5 tysięcy złotych. Tak drogi zakup należy więc dokładnie przemyśleć, co wymaga odpowiedniej orientacji w temacie – sprawdzenia innych ofert, porównanie sprzętu, zapoznanie się z opiniami ekspertów oraz użytkowników, zestawienie cenowe. Nie zawsze drogi telefon oznacza, że jest to segment premium, może to być towar luksusowy, np. ze względu na materiał użyty do produkcji obudowy urządzenia. Model flagowy marki powinien odznaczać się dobrymi parametrami technicznymi, starannym wykonaniem i zastosowaniem najnowszych technologii opracowanych przez danego producenta.

Nowości na rynku

Zastanawiając się jaki smartfon wybrać, warto zainteresować się ofertą w segmencie premium, która pokazuje kierunek technologicznej ewolucji firmy. Pod względem zaawansowania technicznego i jakości wykonania urządzenia, na uwagę zasługuje Sony Xperia XZ – najnowszy flagowiec japońskiej firmy oficjalnie zaprezentowany został we wrześniu 2016 roku. Telefon wyróżnia się zaawansowanym tylnym aparatem, o rozdzielczości 23 megapiksele (umożliwia nagrywanie filmów 4K), światłem przysłony f/2.0 oraz sensorem kolorów RGBC-IR. To pierwszy smartfon na rynku, który posiada pięcioosiowy system optycznej stabilizacji obrazu – wstrząsy podczas robienia zdjęć tym telefonem mają znikomy wpływ na jakość fotografii.
Inne zalety Xperia XZ to czterordzeniowy Qualcomm Snapdragon 820, wspomagany przez 3GB pamięci RAM, na dane przeznaczonych jest 32GB miejsca, istnieje także możliwość rozszerzenia pamięci. Pojemność baterii to 2900 mAh – to całkiem sporo, dodatkowo smartfon posiada nowe technologie wydłużające żywotność baterii, jak np. Battery Care (ochrona baterii) – wysoko zaawansowany monitoring procesu ładowania baterii. Więcej na temat Sony Xperia XZ znaleźć można tutaj: http://www.sonymobile.com/pl/products/phones/.

Wpis znaleziono dzięki:

- Nowy model SOny

- Sony Xperia XZ

- Ciekawy telefon