Od dyscypliny po styl życia – czyli jak kontrolować swoją dietę?

Regularne kontrolowanie własnego ciała często wymaga dużej odwagi. Nie ma jednak wątpliwości, że obserwacja i wyciągnie wniosków – to najlepsze co możemy dla siebie zrobić. Tylko świadome podejście do diety, aktywności fizycznej i własnego ciała sprawi, że słowo „dieta” przestanie nam się kojarzyć z czasem, który „musimy jakoś przetrwać” a stanie się naszym stylem życia, z którego będziemy czerpali wiele radości.

Od dyscypliny po styl życia – czyli jak kontrolować swoją dietę?

Dieta kojarzy się nam z odchudzaniem i morderczymi ćwiczeniami, tymczasem okazuje się, że wcale tak nie jest. Dieta wywodzi się z greckiego słowa δίαιτα (diaita). Znaczenie to pierwotnie odnosiło się do stylu życia i sposobu myślenia – nie zaś wyłącznie do stylu odżywiania.

Dieta, która nie ma szans stać się częścią życia – nie ma sensu. Aby wybrać odpowiednią dietę powinniśmy po prostu obserwować nasze ciało, kontrolować wagę oraz konsekwentnie i stopniowo zmieniać przyzwyczajenia.

Poniżej prezentujemy 3 sposoby na to, by dieta odzyskała swoje pierwotne znaczenie i stała się po prostu podejściem do życia.

  1. Jeśli chcesz schudnąć, sprawić, by Twoje ciało wyglądało lepiej, bądź po prostu lepiej się poczuć – nie myśl o „morderczej diecie”, którą „cudem” zrealizujesz w 2 tygodnie lub w 2 miesiące. Pomyśl o zmianie swoich przyzwyczajeń, które stopniowo jesteś w stanie wprowadzać w życie – na zawsze. Bo nie o kalorie tu chodzi, ale o dobre nawyki i jakość produktów. Regularne posiłki, omijanie z daleka fast-foodów, zmiana chipsów na bakalie, ograniczenie soli i cukru, codzienne spożywanie owoców i warzyw oraz nawet krótkie, ale regularne ćwiczenia – to wszystko pozwoli uniknąć
    rozczarowania i powracających kilogramów. Możesz jeść „normalnie”, ale świadomie – przywiązując większą wagę do tego co jesz i kiedy jesz, a nie tylko do ilości dostarczanych kilokalorii. – Indywidualne podejście i kontrola swojego organizmu jest kluczem do sukcesu. Warto skupić się na wyborze zdrowej żywności, którą lubisz najbardziej. To, co naprawdę ważne, to ogólna jakość diety. Przy tak szerokim wyborze zdrowych produktów dostępnych na rynku, każdy może znaleźć coś dla siebie. – podkreśla Susan Bowerman, dyplomowana dietetyczka, certyfikowana specjalistka ds. odżywiania sportowego, konsultantka Herbalife ds. odżywiania.
  2. Obserwuj swój organizm – jeśli widzisz, że jakieś produkty są dla Ciebie zbyt ciężkie, źle się po nich czujesz – nie spożywaj ich na siłę tylko dlatego, że są powszechnie uznawane za zdrowe. Znajdź inną równie zdrową alternatywę. Jeśli nie lubisz szpinaku, nie musisz go jeść – spróbuj np. jarmużu. Znajdź swój smak, po który będziesz sięgać z ochotą. Jeśli nie jesteś rannym ptaszkiem, spróbuj ćwiczyć po południu. Aby trening przyniósł zamierzone efekty i był wykonywany regularnie powinien być dostosowany do aktualnej kondycji, możliwości organizmu oraz rytmu życia i codziennych obowiązków. Z czasem endorfiny wyprodukowane podczas popołudniowych ćwiczeń sprawią, że nawet rano będziesz budzić się z większą energią.
  3. Jedz zdrowe śniadania. Rozpoczynając dzień od śniadania kształtujemy zdrowe nawyki oraz regulujemy pory posiłków. Śniadania, zwłaszcza te bogate w białko, sukcesywnie zwiększają poziom dopaminy w mózgu – dzięki czemu zmniejszają ochotę na podjadanie w ciągu dnia. Mając apetyt pod kontrolą – zmniejszmy uczucie łaknienia, co z kolei zapobiega tyciu. Podchodź do odżywiania świadomie – jeśli wiesz, że mimo szczerych chęci nie jesteś w stanie przygotować rano posiłku, nie sięgaj po drożdżówkę z przydrożnego sklepu. Idealnym rozwiązaniem jest koktajl odżywczy.

To co najważniejsze – nie bój się zmian, ale wybieraj rozsądnie. Kontroluj swoje ciało i wybierz dietę, którą jesteś w stanie kontynuować przez lata,
a dobre samopoczucie sprawi, że z biegiem czasu Twój styl życia zmieni się diametralnie.