Odkryto lek na Alzheimera?

Od kilku lat trwają badania nad przełomowym lekiem w walce z chorobą Alzheimera. Solanezumab jako pierwszy na świecie ma zahamować postępy choroby. W środę naukowcy ogłoszą wyniki badań nad tym innowacyjnym specyfikiem. Czy tym razem doczekamy się przełomu?

Przełomowy lek na Alzheimera? Fotolia
Przełomowy lek na Alzheimera? Fotolia

Solanezumab to przeciwciało, którego działanie polega na łączeniu się z płytkami amyloidowymi, powodującymi chorobę Alzheimera i usuwaniu ich z mózgu. To pierwszy na świecie lek zatrzymujący postęp choroby. Warunkiem efektywnego działania Solanezumabu jest wczesna diagnoza.

Środowe informacje mogą stanowić historyczny moment dla milionów osób dotkniętych demencją starczą. W związku ze starzejącymi się społeczeństwami, liczba chorych będzie rosła w zastraszającym tempie. Obecnie, na całym świecie demencja to problem 35 mln ludzi, a już w 2050 r. ma być ich trzy razy więcej! Naukowcy nie potrafią wykryć choroby na wczesnym etapie,  nie wiedzą też, co ją wywołuje. Współczesne leczenie opiera się wyłącznie na walce z objawami Alzheimera, spowalnia je. Korzyści płynące z zażywania dotychczas znanych medykamentów, w połączeniu z trwałymi zmianami w mózgu są mało efektywne dla pacjentów. Jak na razie koncern nie potwierdza jasno przełomowego odkrycia. Wiadomo, że wczesne badania nie przyniosły zadowalających efektów, zdecydowano nawet o ich przerwaniu. Naukowcy postanowili wrócić do analiz. Odkryli, że Solanezumab daje pozytywne efekty u osób z początkowym i umiarkowanym stadium rozwoju choroby. Wstępnie, dzienna dawka leku to koszt 25 dolarów amerykańskich.

Warto nadmienić, że swój wkład w pracę nad znalezieniem skutecznego leku na Alzheimera miał także młody Polak. O Łukaszu Wysockim zrobiło się głośno rok temu, gdy media podały, że wyizolował związek, który ma szansę stać się lekiem dla cierpiących na Alzheimera. Tylko w Polsce na chorobę zapada co najmniej 250 tys. osób, z czego 150 tys. nie ma postawionej diagnozy.

Co zrobić, by zminimalizować ryzyko wystąpienia demencji?
Uczyć się języków!
Okazuje się, że znajomość minimum dwóch spowalnia rozwój choroby,­ niezależnie od tego w jakim wieku nauczymy się języka obcego. Ponadto, seniorzy, którzy regularnie czytają książki ponad dwukrotnie rzadziej zapadają na Alzheimera.

***

Na międzynarodowej konferencji poświęconej chorobie Alzheimera (Alzheimer’s Association International Conference) firma farmaceutyczna Eli Lilly ma ogłosić wyniki badań dotyczące nowego leku ­Solanezumab. Wielu oczekuje przełomowych informacji, tym bardziej, że Eli Lilly to największy wytwórca oraz dystrybutor leków stosowanych w dziedzinie psychiatrii.