Odpowiedzialne pożyczanie, czyli jak nie wpaść w spiralę długów

Odpowiedzialne pożyczanie, czyli jak nie wpaść w spiralę długów

Potrzeba pożyczenia mniejszej kwoty dopada od czasu do czasu każdego z nas. Powodów jest wiele: niespodziewane wydatki w domu, atrakcyjna promocja w sklepie pojawiająca się tuż przed wypłatą… Cele pożyczki mogą być różne. Najważniejsze, by każde, nawet to najmniejsze zobowiązanie finansowe nie oznaczało dla nas początków wielkich problemów.

Jak powstaje spirala długów?

Ten problem dotyczy coraz większej grupy Polaków. Spirala długów powstaje według określonego schematu. Najpierw sięgamy po jeden kredyt: na większy zakup lub bieżące potrzeby. Zbyt wysoka kwota pożyczki i narastające odsetki sprawiają, że nie jesteśmy w stanie uregulować obciążenia. Co robimy? Sięgamy po kolejną pożyczkę, której znaczną część przeznaczamy na spłatę już istniejącego zadłużenia. A ponieważ spłata dwóch kredytów staje się jeszcze większym problemem, szukamy kolejnej oferty szybkiej pożyczki… I tak narasta spirala długów, z której wyjście jest nie lada problemem. Przybywa kredytów, rosną odsetki, a my tracimy możliwość ich uregulowania. Jak uniknąć takiej sytuacji? Gdzie tkwi sedno problemu?

BIK: bank bezcennych informacji
Bezpieczeństwo banków, firm pożyczkowych oraz samych kredytobiorców zwiększa baza danych zgromadzonych w Biurze Informacji Kredytowej. Dzięki tej bazie przed udzieleniem pożyczki bank może sprawdzić historię kredytową osoby składającej wniosek i ocenić ryzyko związane z udzieleniem jej kolejnego kredytu. Zła historia kredytowa przekreśla szanse na uzyskanie kolejnej pożyczki, dzięki czemu spirala długów nie narasta. Niestety, jeszcze do niedawna instytucje pozabankowe udzielały pożyczek bez sprawdzania informacji w BIK-u. W efekcie nawet osoby znajdujące się w fatalnej sytuacji finansowej mogły zaciągnąć kolejne zobowiązanie finansowe, jeszcze bardziej pogarszając swą sytuację. Nową politykę w tej dziedzinie wprowadziła WONGA, która w trosce o bezpieczeństwo klientów jako pierwszą firmą z sektora pozabankowego, która zaczęła sprawdzać w BIK Historię kredytową konsumentów składających wniosek o pożyczkę.

Recepta na bezpieczne pożyczanie
Zrzucanie odpowiedzialności za problemy finansowe Polaków na instytucje udzielające pożyczek nie jest receptą na walkę ze spiralą długów. Fakt, że im rozsądniej wybierzemy pożyczkodawcę, tym większe nasze bezpieczeństwo. Jednak i my sami musimy zatroszczyć się o podstawowe sprawy. Co jest najważniejsze? Przede wszystkim ustalenie, czy pożyczka faktycznie jest nam potrzeba oraz jakiej kwoty potrzebujemy. Koniecznie musimy przeczytać umowę oraz zapoznać się ze wszystkimi kosztami takiej operacji. Dzięki specjalnym suwakom, których umieszczanie na stronie zapoczątkowała w 2007 roku firma www.wonga.pl, każdy może w łatwy sposób uzyskać informację, jaki będzie całkowity koszt pożyczki w danym czasie. Znając termin spłaty i ostateczną sumę możemy już bez problemu ustalić, czy damy radę uregulować takie zadłużenie w terminie. Ta informacja to podstawa dla każdego, kto w przyjemny i bezpieczny sposób chce sfinansować nieplanowane wydatki.

Zdrowy rozsądek oraz dostosowanie wysokości pożyczki do swych możliwości finansowych to podstawa bezpieczeństwa. Stosując się do kilku podstawowych zasad można pożyczać bezpiecznie i cieszyć się możliwością sfinansowania nagłych zakupów bez narażania się na tak groźne zjawisko jak spirala długów.