Odżywianie w ciąży

Prawidłowe odżywianie się kobiety w okresie ciąży jest istotne nie tylko dla zachowania jej zdrowia, ale ma również ogromny wpływ na rozwój i stan zdrowia jej dziecka.

odzywanianie w ciazy

Badania naukowe i wieloletnie obserwacje wykazały, że przyczyną przedwczesnych porodów, wad wrodzonych u dzieci oraz wielu schorzeń kobiet ciężarnych może być niedostateczne lub niewłaściwe odżywianie się kobiety.
Kobieta w ciąży jest szczególnie wrażliwa na czynniki szkodliwe w pierwszej połowie ciąży, a zwłaszcza w pierwszym trymestrze, gdy u płodu tworzą się tkanki i narządy. Okres ten decyduje o prawidłowym rozwoju dziecka po porodzie.

Niezbędne składniki odżywcze

W pożywieniu ciężarnej kobiety muszą znaleźć się wszystkie składniki odżywcze niezbędne do budowy organizmu dziecka: pełnowartościowe białko, składniki mineralne (głównie wapń, żelazo, fosfor) oraz witaminy, a zwłaszcza witamina A, B1, B2, B6, PP, C, D, E i K.

Najczęściej, by zapewnić dostawę tych składników organizmowi ciężarnej, w pierwszych miesiącach ciąży lekarz zleca suplementację witamin. Jest to szczególnie istotne w okresie zimowo-wiosennym, gdy zawartość witamin w warzywach i owocach jest obniżona.
Jednak zawsze potrzebę suplementacji i wybór preparatu należy uzgodnić z lekarzem opiekującym się ciężarną kobietą, gdyż szkodliwy jest zarówno niedobór witamin, jak i ich nadmiar.

Ilość niezbędnych kalorii

W okresie ciąży kobieta o wadze 60-70 kg, wykonująca pracę lekką lub umiarkowanie ciężką potrzebuje 2500-2800 kalorii na dobę czerpanych z pełnowartościowego pożywienia.
W drugiej połowie ciąży, gdy płód zaczyna rosnąć bardzo szybko, należy zwiększyć ilość składników budulcowych w postaci białka (czerpanego z mleka, jogurtów, serów, jaj, ryb, mięsa) i składników mineralnych (głównie wapnia, żelaza i fosforu), przy jednoczesnym wzroście kalorii do 3000 na dobę.