Paryż – stolica Francji oferuje więcej, niż myślisz

Miłość… do stylu, szyku oraz elegancji. Uliczki nasiąknięte atmosferą minionych zdarzeń, romantyczne kawiarenki i prestiżowe butiki. Tak w oczach Europejczyków wygląda Paryż – stolica Francji. Tymczasem to miasto ma znacznie więcej do zaoferowania, np. modernistyczną, bardzo charakterystyczną architekturę.

Eiffel Tower against sunrise  in Paris, France

Początki Paryża biorą się z historii wioski celtyckich rybaków. Trudno w to uwierzyć, gdy dziś widzi się w tym miejscu stolicę mody, miejsce, do którego pragną przybyć tysiące ludzi z całego świata. Za czas największego rozwoju Paryża uważa się XVI wiek – moment powrotu Franciszka Valois do stolicy.

Miasto otwarte na popularne w renesansie idee rozkwitło zarówno intelektualnie, jak i kulturalnie. Niebagatelny wpływ na to miał z pewnością rozwój drukarstwa, otwarcie uniwersytetów i szerszy dostęp do słowa pisanego. Swoją rangę i zmieniającą się architekturę miasto zawdzięcza w dużej mierze Napoleonowi – to on rozpoczął budowę łuku triumfalnego, kolumny Vendôme oraz rozkazał usunąć znad brzegu Sekwany stare domy na mostach.

Dzięki temu paryżanie odzyskali utracony przed laty widok na rzekę i mogą cieszyć się nim do dziś. Święte trio paryskie – wieża Eiffla, łuk triumfalny, katedra Notre Dame Myśląc o podróży do Paryża bierzesz w dłoń przewodniki i mapy. Planujesz i zaznaczasz to, co musisz zobaczyć. Z całą pewnością wśród zakreślonych miejsc pojawią się te, w których znajduje się wieża Eiffla, łuk triumfalny oraz katedra Notre Dame. Trudno się temu dziwić.
Pierwsza budowla powstała w 1889 roku jako ukoronowanie XIX-wiecznej epoki przemysłu stalowego. Pierwotny plan zakładał jej rozbiórkę, a przeciwko konstrukcji protestowała paryska elita: „My pisarze, malarze, rzeźbiarze i architekci, żarliwi miłośnicy nietkniętego dotąd piękna Paryża protestujemy (…) przeciwko wybudowaniu zbędnej i okropnej wieży Eiffla w centrum naszej stolicy (…). Aby pojąć, czego nadejście wieszczymy, należy wyobrazić sobie widok wywołującej zawroty głowy, śmiesznej wieży, która niczym ogromny ponury komin fabryczny góruje nad Paryżem. Należy też wyobrazić sobie upokorzenie wszystkich naszych zabytków i zmniejszenie budowli, które na końcu zginą w tym koszmarze”. Jedną z osób, która podpisała ten protest, był Emil Zola. Jak łatwo się domyślić, rozbiórka nie doszła do skutku, a stalowa konstrukcja wciąż stoi i zdobi miasto. Dziś jest uważana za najbardziej romantyczne miejsce w Europie.

W Polsce na rondzie Charles’a de Gaulle’a stoi 15-metrowa palma. W Paryżu na placu de Gaulle’a mieści się natomiast neoklasycystyczny łuk triumfalny. Wieńczy on Pola Elizejskie i upamiętnia walczących oraz poległych za Francję w czasie wojen napoleońskich oraz rewolucji francuskiej. Wśród wyrytych na jego powierzchni nazwisk 660 generałów i marszałków można znaleźć Poniatowskiego, Chłopickiego, Kniaziewicza, Dąbrowskiego, Zajączka i Łazowskiego. Polski akcent w Paryżu! Budowla stanowi jednocześnie centrum rozchodzących się promieniście 12 paryskich ulic.

Katedra Notre Dame to prawdopodobnie jedna z najbardziej prestiżowych, francuskich budowli sakralnych. Budowę zakończono w drugiej połowie XIII wieku. Jej niesłabnące znaczenie jest zdumiewające – w końcu to nie tam koronowano królów, nie tam ich chowano.

A jednak to właśnie ją rozsławił pisarz Victor Hugo w powieści „Dzwonnik z Notre Dame”. W historii Świątyni Rozumu, jak nazywano katedrę w czasie rewolucji francuskiej, można znaleźć kolejny polski akcent, to właśnie tam bowiem Henryk Walezy – pierwszy elekcyjny król Polski – podpisał artykuły henrykowskie oraz pierwsze pacta conventa.

Artystyczna dusza w Paryżu

Historia, wojny, rewolucje i reformacje – nie sposób uciec od nawiązań tego typu, myśląc o Francji i jej stolicy. Ale to nie wszystko. Miasto ma również bogatą historię artystyczną, która przyciąga i kusi równie mocno, co wymienione wcześniej wydarzenia.
Luwr, czyli dawna rezydencja królewska, położony jest na prawym brzegu Sekwany. Jednak dziś nie jego stricte arystokratyczne korzenie, a znajdujące się w nim jedno z najbogatszych muzeów świata przyciąga kolejnych wizytujących. Wystawy ze sztuką starożytnego Wschodu, Egiptu, Grecji oraz Rzymu, malarstwo, rzeźba, rysunek – to wszystko można znaleźć w Luwrze. Za najcenniejsze eksponaty uważa się jednak Mona Lisę namalowaną przez Leonarda da Vinci, Wenus z Milo czy stelę z kodeksem Hammurabiego. Dziś uwagę zwraca również szklana piramida stworzona na wzór tych znajdujących się w Gizie. Ciekawostka dotycząca Luwru związana jest ze światem kinematografii – muzeum otrzymało aż 2,5 mln dolarów za udzielenie zezwolenia na kręcenie wewnątrz budynku scen do filmu „Kod Da Vinci”.

Warto także zwrócić uwagę na wzgórze Montmartre – historyczną dzielnicę Paryża – od lat gromadzące wielu artystów. Jest to dzielnica kojarzona z paryską cyganerią i dlatego jej zabudowa odbiega od architektury reszty miasta: stare kamienice, kręte, brukowane uliczki, wąskie przejścia oraz liczne schody. W okolicy znajduje się jeden z ważniejszych cmentarzy w Paryżu – Cimetiere de Montmartre – oraz eklektyczna bazylika Sacré-Cœur. Dzielnicową kamienicę Bateau-Lavior zamieszkiwała grupa artystów związanych z Pablem Picassem, a w okolicy funkcjonowało wiele teatrzyków i kabaretów, z których niewątpliwie największą sławą cieszył się Moulin Rouge.

Paryż – bogactwo doznań

Francuska stolica położona nad Sekwaną oferuje wiele atrakcji: 3 opery, 83 kina, 208 teatrów, 100 wystaw, 50 kabaretów, 74 kluby nocne i ponad 460 parków oraz ogrodów! W zależności od nastroju możemy przeżywać wzruszenia na widowni instytucji kulturalnych, bawić się do rana lub napawać się spokojem zielonych przestrzeni. Nic zatem dziwnego, że wielu podróżujących chce po prostu odkrywać miasto i jego właściwości – mówi jeden z pracowników hotelu sieci AccorHotels, obecnej w Paryżu i oferującej noclegi w swoich siedzibach.