Pasożytnicze choroby skóry włosów i paznokci

jak-rozwinela-sie-pielegnacja-przez-lata

Świerzb

Choroba wywołana jest przez roztocze – świerzbowca /Sarcoptes hominis/. Człowiek jest jedynym żywicielem dla tego niewielkiego pajęczaka /0,3 – 0,5 mm/. Do zakażenia dochodzi po kontakcie z chorą osobą lub z zakażonym ubraniem, pościelą, tapicerką mebli itp.

OBJAWY: najważniejsze to występowanie grudek na skórze brzucha, klatki piersiowej, ramion, przedramion, narządów płciowych oraz towarzyszący tym zmianom.

UPORCZYWY ŚWIĄD, nasilający się w godzinach wieczornych i nocnych. U osób przestrzegających higieny rozpoznanie tak prostej i powszechnej choroby może być bardzo trudne. Uwaga praktyczna – jeśli pojawiają się na skórze, szczególnie w ok., brzucha drobne „krostki” , które powodują silne swędzenie należy udać się do dermatologa, celem potwierdzenia lub wykluczenia świerzbu.

Schorzenia wywołane przez owady:

a. wszawica – objawem obecności wesz na naszej skórze jest silne swędzenie szczególnie w okolicy:

  •  karku i owłosionej głowy/ wszawica głowowa
  •  wzgórka łonowego/ wszawica łonowa/
  • fałdów skóry /pachy, pachwiny, szyja/ powodem tych dolegliwości są wszy, które bytują w odzieży/wszawica odzieżowa/

Zarażamy się przez ścisłe kontakty z osobami chorymi lub używając ich ręczników, grzebieni itp.
  b. ukłucia przez pchły – pchła ludzka /pulex irritans/. Objawy: liczne swędzące punkciki z zaznaczonym punktem ukłucia – widoczne jest centralne krwawienie. Nie leczone zmiany zmieniają się w grudki. Źródłem zakażenia są najczęściej zwierzęta domowe np. psy, koty. Zakazić się też możemy w sposób bardzo banalny np. przebywając w piwnicy, która jest ” kocim domem”
c. ukłucia przez pluskwy – lluskwa /cimex lectularius/ jest okresowym pasożytem człowieka. W związku z faktem, że pluskwy mają światłowstręt atak na nasza skórę odbywa się tylko i wyłącznie w nocy. Objawem ukąszenia przez pluskwę jest występowanie ranem licznych lekko krwawiących pęcherzyków zmieniających się z czasem w grudki. Dość charakterystyczny jest linijny lub grupowy układ śladów po ukłuciach.
Kleszcze są bardzo rozpowszechnionymi pasożytami ludzi i zwierząt. Ich pasożytnictwo jest związane z ssaniem krwi. W związku z tym, że mają kontakt z naszą krwią powodować mogą dostanie się do naszego organizmu różnych groźnych wirusów i bakterii.

Do najważniejszych i najgroźniejszych schorzeń, które związane są z kleszczami są:

  •  kleszczowe zapalenie mózgu
  • borelioza – objawem zakażenia bakteriami Borelia burgdoferii jest pojawienie się na skórze, w okolicy ukąszenia powiększającego się obwodowo rumienia. Jest to tzw. rumień wędrujący. Jeśli u kogokolwiek pojawi się taka „wędrująca plama” to bezzwłocznie powinien udać się do lekarza, ponieważ może być to pierwszy objaw tak groźnej choroby jaka jest borelioza.
  • kleszczowe zapalenie opon mózgowych

Inne zakażenia:

  • zakażenie owsikami. Bardzo często po okresie w akacji, szczególnie przebywania w dużych skupiskach typu kolonie, obozy dochodzi do zakażeń owsikami. Zakażenia te dotyczą przede wszystkim dzieci. Objawy są bardzo charakterystyczne: swędzenie okolicy odbytnicy i/ lub pochwy u dziewczynek. Świąd nasila się w porze nocnej. W przypadku zakażenia owsikami mogą być one widoczne w okolicy odbytnicy. Leczenie trzeba podejmować natychmiast po rozpoznaniu. Leczenie dotyczy wszystkich członków rodziny .

lek. med. Artur Markowski
www.pcme.pl