Piękna cera dzięki olejkom – odkryj ich naturalną moc

Oleje i olejki to często spotykane składniki kosmetyków do pielęgnacji skóry. Odmładzają, wygładzają i leczą, a ich dobroczynne właściwości znane były już naszym prababciom.

Piękna cera dzięki olejkom – odkryj ich naturalną moc

Jak znaleźć ten najlepszy, który będzie odpowiedni dla naszej cery i problemów, z jakimi się zmagamy?

Kokosowy, arganowy, a może z migdałów? Wybór jest naprawdę duży, a przecież niemal każdy naturalny olejek zawiera w sobie cenne właściwości pielęgnacyjne. Skąd zatem wiedzieć, po który z nich sięgnąć? Sprawdź, który będzie zbawienny dla Ciebie i Twojej cery.

Mój problem to: przesuszona skóra lub zmarszczki

Jeśli zastanawiasz się, jak w naturalny sposób pielęgnować skórę suchą i dojrzałą, to z powodzeniem możesz sięgnąć po olejek arganowy. Zawarty w nim stigmasterol działa regenerująco i pomaga odbudować komórki skóry. Olejek arganowy poprawi nawilżenie i elastyczność Twojej cery, zwalczy wolne rodniki, odbuduje barierę hydrolipidową naskórka, a także wzbogaci go o cenne ceramidy. Wystarczy kilka kropelek wieczorem, przed nałożeniem kremu, żeby uzyskać zadowalające efekty. Twoim sprzymierzeńcem w walce o młody wygląd może także zostać olej z pestek opuncji figowej. Wykazuje on działanie przeciwzmarszczkowe, wyraźnie nawilża skórę, poprawiając przy tym jej napięcie i koloryt. Działa antyoksydacyjnie, wzmacnia barierę lipidową, łagodzi podrażnienia i sprzyja regeneracji. Jest polecany do pielęgnacji skóry dojrzałej i suchej, o obniżonej elastyczności.

Mój problem to: cera tłusta i trądzikowa

Olej tamanu jest wielofunkcyjny i może być stosowany do każdego rodzaju cery, ale szczególne zastosowanie znajduje w pielęgnacji cery trądzikowej. Działa regulująco na pracę gruczołów łojowych, przyspiesza gojenie zmian skórnych, redukuje ilość zaskórników i koi podrażnioną skórę. Alternatywą może okazać się olejek lotosowy lub jaśminowy. Wyrównują poziom nawilżenia skóry twarzy tak, by nie wytwarzała zbyt dużej ilości sebum. Ich tańszym odpowiednikiem jest olej z wiesiołka.

Mój problem to: blizny potrądzikowe

Z bliznami potrądzikowymi najlepiej poradzi sobie olejek z dzikiej róży, który zawiera dużo kwasów tłuszczowych. To właśnie kwasy tłuszczowe zmniejszają widoczność wszelkich niedoskonałości skóry. Zawarte w tym olejku antyoksydanty dodatkowo pomogą naszej cerze w szybkiej regeneracji.

Mój problem to: przebarwienia

W przypadku przebarwień najlepiej sprawdza się olej rycynowy, który pobudza system limfatyczny i działa oczyszczająco. Nie powinien być pozostawiany bezpośrednio na skórze z uwagi na działanie silnie wysuszające. Dobrym pomysłem jest zastosowanie kilku kropel do mycia lub zmieszanie go z innym olejkiem, np. z olejkiem z pestek winogron, który również ma działanie rozjaśniające skórę. Zalecana proporcja takiej mikstury to: 10% olejku rycynowego, 90% olejku z pestek winogron.

Mieszaj i łącz

Kiedy już znajdziemy olejki odpowiednie dla naszej skóry, możemy pójść o krok dalej. Nic nie stoi na przeszkodzie, by mieszać je ze sobą w różnych proporcjach i dodawać inne, na przykład eteryczne. W niektórych przypadkach dobrze sprawdzi się również dodanie kilku kropek olejku do ulubionego kremu. Choć sporządzenie naszej własnej, kosmetycznej mieszanki może wydawać się niektórym zbyt czasochłonne, to warto pamiętać, że w zamian otrzymamy dopasowany do naszych potrzeb produkt, który z powodzeniem możemy stosować wiele lat.