Pielęgnacja skóry dłoni zimą

Skóra dłoni jest bardzo delikatna i szybko wysycha - zimą szczególnie narażona jest na odwodnienie, odmrożenie i pękanie. W czasie mrozów dłonie stają się suche i zaczerwienione, dlatego trzeba szczególną uwagę poświęcić ich pielęgnacji. Zaczynamy od kupienia odpowiednich rękawiczek i zrobienia domowego kremu nawilżającego.

Foto Fotolia

Gruczoły łojowe, a odwodnienie

Pielęgnacja dłoni zimą jest skomplikowana i pracochłonna. Wszystko dlatego, że niewielka liczba gruczołów łojowych sprawia, że tłuszczowy płaszcz ochronny na skórze rąk jest bardzo delikatny i znika po każdym ich umyciu. Aby się odbudował, potrzeba kilku godzin. Zanim to nastąpi, z pewnością nie unikniesz kolejnego kontaktu z wodą i mydłem.

Z drugiej strony spora liczba gruczołów potowych powoduje, że skóra dłoni błyskawicznie się odwadnia. Zwłaszcza, jeśli na dworze panuje mróz (spada wówczas wilgotność powietrza), a mieszkanie jest przegrzane. Pozbawione warstwy ochronnej i wysuszone dłonie stają się czerwone, szorstkie, spierzchnięte. Stwardniałe skórki się zadzierają, a paznokcie łamią.

Jak pielęgnować?

Należyta pielęgnacja skóry, szczególnie skóry dłoni wymaga systematyczności, a jej kondycję możemy w znacznej mierze poprawić w domu, pamiętając o regularnym smarowaniu kremem. Na dłonie możemy stosować te kosmetyki, które stosujemy na twarz – peelingi, kremy czy olejki, ważne jest też, aby chronić je kremem z filtrem w czasie ekspozycji na słońce. Także zabieg parafiny jest bardzo skuteczny. Parafina jest węglowodorem nienasyconym, uzyskiwanym podczas destylacji ropy naftowej. Dzięki dużej zawartości naturalnych substancji natłuszczających, rozgrzana, płynna parafina wygładza, rozgrzewa i pojędrnia skórę choć sama nie ma właściwości nawilżających, zatrzymuje wilgoć w skórze tworząc filtr ochronny. Parafina powoduje rozszerzenie się porów skóry, dzięki czemu np. kremy, maski lepiej się wchłaniają. Ciepłe okłady ogrzewają skórę, co poprawia krążenie, a nawet przynosi ulgę przy bólach reumatycznych. Parafina jest doskonałym ratunkiem dla przesuszonej, poszarzałej i zwiotczałej skóry. Dodatkowo, jeśli parafina jest zapachowa, mamy efekt aromaterapeutyczny. Po zabiegu skóra rąk jest odżywiona, gładka, miękka, nawilżona i delikatna.

Porad udzieliła Galeria Urody Arkadius.