Po pierwsze profilaktyka! Czyli lepiej zapobiegać niż leczyć

Większość młodych ludzi wychodzi z założenia, iż z racji wieku, nie trzeba dbać o zdrowie bardziej, niż jest to wymagane. Dla wielu z nas dopiero choroba lub przewlekła dolegliwość to powody, dla których decydujemy się na spotkanie z lekarzem. Tymczasem wczesna profilaktyka to inwestycja w silny i sprawny organizm w późniejszych latach.

Healthy lovely young woman dietingLepiej zapobiegać, niż leczyć

Choć wielu z nas z trudem umawia się na wizytę u stomatologa, to dopiero ci, którzy zaniedbując przez lata swoje zęby i odczuwając tego przykre skutki, wiedzą, że nie warto odkładać wizyt kontrolnych. Po 20. roku życia, profilaktyczne badanie uzębienia powinniśmy wykonywać co 6 miesięcy. To niewielkie poświęcenie za lata spokoju w przyszłości. Im wcześniej zaczniemy dbać o swoje zęby, tym lepiej. Dotyczy to również sytuacji, w której rozważamy bardziej zaawansowaną korektę naszego uśmiechu, np. poprzez aparat ortodontyczny. Im później zdecydujemy się na jego założenie, tym dłuższy może być okres leczenia.

Podobnie, jak w przypadku stomatologa, regularnie odwiedzać powinniśmy okulistę. W dobie otaczających nas ekranów smartfonów, laptopów i telewizorów, ludzki wzrok jest o wiele bardziej narażony na osłabienie, a nawet poważniejsze schorzenia. Do gabinetu okulistycznego powinniśmy udawać się co najmniej raz na 3 lata, niezależnie od tego, czy już wcześniej zdiagnozowano u nas wadę wzroku. Jeśli od dawna nosicie okulary lub soczewki, wizyty te powinny być częstsze, choćby raz do roku. Współczesne czasy to także wyzwanie dla naszych uszu, zwłaszcza jeśli żyjemy w dużym mieście.

Dobiegający zewsząd hałas, praca w głośnym miejscu czy niewłaściwe korzystanie ze słuchawek dousznych mogą niepostrzeżenie uszkadzać nasz słuch. Początkowe mikrourazy ucha środkowego nie są dla człowieka odczuwalne, co jest szczególnie niebezpieczne. Dopiero szczegółowe badania dają obraz stanu zdrowia narządu słuchu – wyjaśnia lek. med. Justyna Okupniak, internista z poznańskiego szpitala i przychodni MedPolonia.

Na wizytę u laryngologa zapisujmy się nie rzadziej niż raz na 5 lat. To pozwoli nam na kontrolę i spokój – dodaje. Do podstawowych badań należy zaliczyć także indywidualnie profilowane badania krwi i moczu oraz ciśnienia tętniczego. Powinniśmy wykonywać je przynajmniej raz do roku.

Tryb życia to podstawa

Otoczenie, w którym żyjemy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Zarówno stopień zanieczyszczenia powietrza, jak i tryb pracy, mogą dać o sobie znać w dokuczliwy sposób. Z roku na rok, rośnie liczba osób cierpiących na choroby układu oddechowego, także wśród niepalących – dziś jest to blisko 6 milionów Polaków. Wielu z nich, nie wie o tym, iż cokolwiek im dolega – niestety, przewlekły kaszel lub chwilowe problemy z oddechem nie są dla nich wystarczającymi powodami, by zbadać stan swojego zdrowia. To błąd.

Spirometria to podstawowe badanie płuc, którym w obliczu wzrastającej liczby osób z dolegliwościami układu oddechowego, powinien poddać się każdy niezależnie od wieku czy wykonywanej pracy. Należy zaznaczyć, iż o podjęciu badań nie powinno decydować to, czy palimy papierosy czy nie, gdyż dziś już blisko połowa cierpiących na dolegliwości związane z płucami to osoby, które nigdy nie paliły – tłumaczy lek. med. Justyna Okupniak z MedPolonii.

Nie bez znaczenia pozostaje także siedzący tryb pracy – dotyczy to prawie 70 proc. z nas. Postępujące schorzenia kręgosłupa, mogą w przyszłości przerodzić się w poważne dolegliwości związane z postawą, a nawet poruszaniem się. Prócz badań, na które jesteśmy kierowani przez pracodawców, powinniśmy sami udać się na wizytę do ortopedy czy fizjoterapeuty. To także świetna okazja do zdiagnozowania swojego zdrowia dla osób aktywnie uprawiających sport, gdyż dopiero dzięki obserwacji specjalisty, dowiemy się, czy jesteśmy odpowiednio przygotowani do podejmowania konkretnej aktywności fizycznej.

Jesteś tym, co jesz

Wraz z wiekiem, zmieniają się nasze nawyki żywieniowe, które mają ogromny wpływ na stan zdrowia. Często są one podyktowane trybem naszego życia – jakość spożywanych przez nas posiłków nierzadko zależy od czasu, który możemy poświęcić na ich przygotowanie i konsumpcję. Co jeśli mamy go za mało? Nieregularne pory jedzenia czy spożywanie przetworzonej żywności to codzienność wielu młodych Polaków – tych studiujących lub pracujących. Wcześniej czy później, efekty takiej diety dają o sobie znać.Co zrobić, by nie przegapić momentu, w którym z naszym zdrowiem zaczyna dziać się coś niepokojącego?

Istnieje szereg badań, które w jasny sposób pomogą określić stan zdrowia i wskazać budzące wątpliwości objawy. Podstawowe z nich to między innymi morfologia, OB oraz weryfikacja poziomu glukozy. Efekty złych nawyków żywieniowych potwierdzą także badania cholesterolu oraz ALT i AST, czyli diagnostyka stanu zdrowia wątroby – wyjaśnia lek. med. Justyna Okupniak, internista z poznańskiego szpitala i przychodni MedPolonia.

Niestety coraz częściej mamy problemy z otyłością. O tym, iż Polacy cierpią na coraz częstsze skutki niewłaściwej diety i braku aktywności fizycznej, przekonują statystyki. Według wyników Wieloośrodkowego Ogólnopolskiego Badania Stanu Zdrowia Ludności, już ponad połowa dorosłych polskich obywateli ma nadwagę. Wśród osób przed 18. rokiem życia, problem dotyczy 32 proc. populacji. Liczba ta stale rośnie. Polska jest najszybciej tyjącym krajem w Europie. By chronić się przed otyłością, prócz uprawiania aktywności fizycznej musimy koniecznie zwracać uwagę na skład spożywanych przez nas produktów. Jeśli otyłość pojawia się u osób młodych, warto przeprowadzić USG jamy brzusznej. Badanie to daje obraz stanu zdrowia narządów wewnętrznych, co nierzadko pozwala odnaleźć przyczynę wielu dolegliwości, w tym tych związanych z rosnącą wagą pacjenta.

Konsekwencją po zdrowie

Regularna profilaktyka nie tylko pozwala na zachowanie spokoju, który daje świadomość własnego stanu zdrowia, ale także pomaga zapobiec wielu schorzeniom występującym w późniejszym wieku. Kontrola prawidłowego funkcjonowania organizmu poprzez regularne badania, a przede wszystkim codzienne dbanie o zdrową dietę, ruch oraz prawidłowy balans między pracą i odpoczynkiem, stanowią najlepszą formę profilaktyki zdrowotnej.