Plastry jako metoda antykoncencji

Plastry jako metoda antykoncencji są pierwszym preparatem transdermalnym tzn. plastrem przyklejonym na skórę. Plaster jest cienki, astyczny, w kształcie kwadratu i wymiarach 45 x 45 mm w kolorze beżowym.

Plastry antykoncepcyjne
Plastry antykoncepcyjne

Plastry są nową metodą antykoncepcji hormonalnej są pierwszym preparatem transdermalnym, czyli plastrem przyklejanym na skórę. Plaster jest cienki, elastyczny, w kształcie kwadratu i wymiarach 45 x 45 mm w kolorze beżowym. Plaster zawiera dwa rodzaje substancji hormonalnych: estrogen i progestagen. W chwili przyklejenia plastra substancje te w sposób ciągły przez 7 dni są wchłaniane przez skórę do krwiobiegu. Po 7 dniach plaster odkleja się i przykleja nowy, podobnie za tydzień.

W cyklu zużywa się 3 plastry, czyli 3 tygodnie z plastrem, co tydzień zmienianym i czwarty tydzień bez plastra. W tym czasie występuje miesiączka, która z reguły jest mniej obfita i mniej bolesna. W jednym opakowaniu są 3 plastry. Cena opakowania ok. 60 zł. Wydawany jest tylko na receptę.

Podstawowym mechanizmem działania antykoncepcji jest zahamowanie jajeczkowania /podobny mechanizm jak przy stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych/
Ta metoda antykoncepcji jest wysoce skuteczna w zapobieganiu ciąży. Ryzyko zajścia w ciążę rośnie wraz z liczbą popełnionych błędów w czasie stosowania tej metody.
Biegunka lub wymioty nie obniżają skuteczności w przeciwieństwie do tabletek antykoncepcyjnych.
Plastry są bardzo wygodną metodą antykoncepcji;
– Zmiana plastra 1 x tydzień.
Trzeba jednak najlepiej codzienne sprawdzać czy plaster dobrze przylega do skóry.
– Przyklejanie I plastra z I opakowania zaczyna się w pierwszym dniu miesiączki, wówczas nie ma konieczności stosowania dodatkowego zabezpieczenia.
– Przyklejanie I plastra z I opakowania później niż 24 godziny od wystąpienia miesiączki wymaga antykoncepcji wspomaganej /np. prezerwatywa/ przez pierwszych 7 dni tego cyklu.
– Przy stosowaniu tej metody można przesunąć termin miesiączki o jeden cykl. Przyklejamy plaster przez 6 kolejnych tygodni /bez tygodniowej przerwy po 3 plastrze/.
Kąpiel, prysznic, wysiłek fizyczny nie powinny wpłynąć na skuteczność systemu transdermalnego.
Do najczęstszych działań ubocznych należą objawy ze strony piersi-czyli bóle piersi, bóle głowy, reakcje skórne i nudności. Dolegliwości te zazwyczaj ustępują same i nie są groźnie dla zdrowia. Poważne zagrożenie obejmują zakrzepy, udary mózgu, zawały serca. Kobiety, które w przeszłości miały zakrzepicę i kobiety, chorujące na niektóre nowotwory, zawały serca, udary mózgu i palące powyżej 35 roku życia nie powinny stosować antykoncepcji hormonalnej.
System, transdermalny jest odwracalną metodą antykoncepcji.

 

Lek. Med. Mirosława Grodzka
Ginekolog-Położnik