Płytki ceramiczne – trendy na 2018 rok

Jakie trendy będą dominować we wzornictwie i wyposażeniu wnętrz? Czy projektanci będą rozwijać silne nurty w designie, czy też pojawią się nowe motywy? Sprawdźmy, co będzie na topie we wzornictwie płytek ceramicznych.

Płytki ceramiczne – trendy na 2018 rok

Inspiracją dla projektantów pozostaje natura. Niezaprzeczalnie ciepło drewna z jeszcze bardziej wyraźnym rysunkiem jego struktury będzie zdobiło zarówno ściany, jak i podłogi naszych łazienek czy wnętrz. Kompromis pomiędzy tym co piękne, a funkcjonalne, jest już za nami – możemy wybierać efektowne, ale niewymagające specjalnej pielęgnacji oraz impregnacji drewnopodobne płytki ceramiczne. Designerzy polecają zarówno coraz bardziej realistyczne odwzorowania naturalnego surowca, jak i jego wszelkie interpretacje.

Drewno jest modne

Trendy te zostały docenione i uhonorowane najważniejszymi nagrodami na rynku, przyznawanymi przez ekspertów wzornictwa i designu – Perłami Ceramiki UE 2017. Wyróżnione zostały kolekcje płytek marki Opoczno – Classic Oak i Floorwood.

Płytki ceramiczne – trendy na 2018 rok

O niesłabnącej popularności płytek inspirowanych drewnem świadczy również nagroda Perła Ceramiki Dystrybutorów 2017, przyznana kolekcji Classic Oak za największy sukces sprzedażowy. Jest to konsekwencja tego, że kolekcja  to perfekcyjnie przeniesiony wzór i faktura drewna na płytki o czterech, naturalnych kolorach. Floorwood natomiast – malownicza interpretacja tego wzoru z urozmaicającymi całość mozaikami.

Marmurowa elegancja

Drugi trend we wzornictwie, który będzie dominował we wnętrzach to kamień. Zarówno wzór szlachetnego marmuru, jak w kolekcji Carrara Pulpis marki Opoczno, jak i wapienie – na płytkach Nerthus – wszystkie te naturalne motywy niezmiennie cieszą się atencją projektantów. Carrara Pulpis i Nerthus nagrodzone zostały w konkursie na najlepsze, dostępne na polskim rynku płytki. Pierwsza z kolekcji otrzymała tytuł Perła Ceramiki Dystrybutorów UE 2017, druga – Perła Ceramiki UE 2017.

Płytki ceramiczne – trendy na 2018 rok

Motywy natury to nieodłączny element ulubionych przez architektów aranżacji – minimalizm, proste wnętrza z elementami zaczerpniętymi z przyrody drewna, kamienia, czy motywami roślinnymi sprzyjają nurtom eko, gdzie odpoczynek, relaks i równowaga są wyznacznikiem sposobu życia. Stawiamy na prosty, ale jednocześnie ciepły i naturalny wystrój – powiedziała Viktoria Ovsianytska, Menadżer Produktu marki Opoczno.

Wytrzymałe niczym beton

Innym materiałem, chętnie wykorzystywanym w tym sezonie przez architektów, a jednocześnie wpisującym się w minimalistyczną estetykę, jest beton architektoniczny. Stał się on inspiracją do powstania serii Concrete Stripes i Beton.

Płytki ceramiczne – trendy na 2018 rok

Opoczno w swoich kolekcjach doskonale wpasowało się w istniejące trendy. Dzięki wykorzystywaniu coraz nowszych i lepszych technologii, płytki perfekcyjnie odzwierciedlają drewno, kamienie czy beton. Jeśli dodamy do tego autorską interpretację projektanta, na wzbogacających kolekcje płytkach dekoracyjnych, powstanie naprawdę ciekawa propozycja. Tak jest w przypadku nagrodzonej Perłą Ceramiki UE 2017, kolekcji Concrete Stripes.
– powiedziała Magdalena Kaliszuk – Barańska, przewodnicząca jury konkursu Perły Ceramiki UE 2017.

Najważniejsza jest struktura

2018 będzie także rokiem płytek strukturalnych. Formy płytek 3D, które pojawiły się już jakiś czas temu, będą rozwijać się i ewoluować. Na ścianach łazienek pojawią się trójwymiarowe motywy roślinne jak na płytkach Winter Vine, czy też geometryczne, ale ocieplające wnętrza wzory jak French Braid.

Płytki ceramiczne – trendy na 2018 rok

Zarówno eleganckie, utrzymane w czarno-białej kolorystyce płytki Winter Vine, jak
i zestawienie białych strukturalnych wzorów z motywami szarych, patchworkowych splotów French Braid, uhonorowane zostały tytułem Perła Ceramiki UE 2017. Winter Vine otrzymała dodatkowo Perłę Ceramiki Dystrybutorów 2017, French Braid natomiast nagrodę architektów i projektantów wnętrz Perłę Ceramiki Projektantów – użytkowników CAD Decor 2017.

Świat designu czerpie garściami z natury. Taka tendencja może być przeciwwagą do eksploatacji otaczającej nas przyrody. Z pewnością wykorzystanie materiałów wzorowanych na naturalnych wpisuje się w trend eko, poprzez który w wielu dziedzinach życia zbliżamy się do natury.