Podejdźmy do sprawy na zimno, czyli o zastosowaniu lodu w pielęgnacji skóry

Chociaż okłady z lodu kojarzą się głównie z ich właściwościami uśmierzającymi ból czy zmniejszającymi opuchliznę, w kosmetyce lód ma równie wiele zastosowań.

Podejdźmy do sprawy na zimno, czyli o zastosowaniu lodu w pielęgnacji skóry. Foto Pixabay

Jak zatem lód wpływa na naszą skórę?

1. Działanie nawilżające

Szara i zmęczona cera – czy to także twój problem? Schłodzenie twarzy będzie świetnym sposobem na odzyskanie blasku. Na oczyszczonej skórze wykonaj masaż przy użyciu kostki lodu. W ten sposób poprawisz ukrwienie skóry i nawilżysz ją. Możesz również nałożyć na twarz maseczkę nawilżającą, a kostki lodu owinąć w foliową torebkę i dopiero wtedy wykonać masaż.

2. Okłady z lodu sposobem na trądzik, i wypryski

Jutro ważne spotkanie lub randka, a na twarzy pojawił się pryszcz? Okład z lodu sprawi, że wypryski staną się mniej widoczne i bolesne. Ponadto w początkowej fazie okład z lodu pomoże też zahamować ich dalszy rozwój. Okłady z lodu mogą być także skuteczne na trądzik na szyi.

3. Zmniejszenie opuchlizny

Nieprzespana noc, lub wręcz odwrotnie – zbyt długa ilość snu może spowodować, że pod oczami pojawią się cienie. Okład z kostek lodu pomoże zmniejszyć opuchliznę i poprawi krążenie.

4. Złagodzenie bólu

Regulacja brwi, większości kobiet, kojarzy się z bólem i zaczerwienioną po zabiegu skórą. Sposobem na to może być wymasowanie skóry kostkami lodu, bezpośrednio przed zabiegiem. W ten sposób zarówno, uśmierzysz ból jak i złagodzisz zaczerwienie skóry.

5. Zmniejszenie widoczności porów

Z problemem rozszerzonych porów boryka się co druga kobieta. Gabinety kosmetyczne w swojej ofercie mają wiele zabiegów poprawiających stan naszej cery. Jednak najprostszym i najtańszym sposobem jest mycie twarzy rano i wieczorem zimną wodą. Ma ona działanie obkurczające i zmniejszające widoczność porów.

6. Redukcja cellulitu

Masaż kostkami lodu przyspiesza przemianę materii i powoduje spalanie tkanki tłuszczowej. Ten zabieg nie tylko odchudza, ale też stymuluje i udrażnia krążenie w miejscach objętych cellulitem, w efekcie go redukując. Wykonując masaż całego ciała, najlepiej zacząć od miejsc najbardziej oddalonych od serca (np. od stóp). Masaż stosowany w okolicach brzucha pomoże go ujędrnić (np. po ciąży), zaś stosowany w czasie karmienia pomoże w zmniejszeniu bolesności piersi czy zastoju pokarmu.

O czym warto pamiętać przed zastosowaniem masażu lodem?

Nie powinny go stosować m.in. osoby cierpiące na: osłabienie organizmu, grypę, przeziębienie, ostre stany zapalne, poważne choroby serca i układu krążenia,
nadwrażliwość na zimno, Zespół Raynauda, Zespół Aspergera czy posiadające uszkodzenia skóry (otwarte rany).
Przed wykonaniem masażu istotne jest, żeby było nam ciepło. Nie należy wykonywać masażu na zziębnięte ciało. Lodu nie należy przykładać w jedno miejsce na zbyt długi czas. Zamiast tego, wykonywane ruchy powinny być okrężne i delikatne. Cały zabieg należy wykonywać nie dłużej niż 15-20 minut. Następnie ponownie trzeba się rozgrzać (np. poprzez ćwiczenia, ciepłą kąpiel lub otulenie się dokładnie ręcznikiem).

Joanna Perkowska