Podrażniona skóra po opalaniu – jak sobie z nią radzić?

Opalanie się pozwala uzyskać efekt pięknej skóry, lecz w rzeczywistości jej ciemnienie jest reakcją obronną.

Z tego powodu skóra po opalaniu jest zaczerwieniona, a czasem również szczypie i piecze. Jak pielęgnować ciało po kąpielach słonecznych?

Głębokie nawilżanie

Opalanie powoduje utratę wody zarówno z zewnętrznych, jak i głębszych warstw skóry. Skóra jest pozbawiona wody, dlatego zauważalne są łuszczenie się naskórka oraz utrata jędrności. Aby nawodnić skórę, należy stosować balsamy po opalaniu – smaruje się nimi całe ciało. Powinno się to robić po kąpieli, gdy usunie się z ciała wszystkie preparaty do opalania oraz inne kosmetyki. Skórę powinno się lekko wytrzeć ręcznikiem, a jeśli jest obolała, pozwolić jej wyschnąć samodzielnie. Balsam po opalaniu wklepuje się następnie w poszczególne partie ciała.

Jeżeli po kąpieli słonecznej odczuwa się ból i silne szczypanie, warto sięgnąć po balsamy po opalaniu z zawartością pantenolu, który łagodzi oparzenia słoneczne. Taki kosmetyk nie tylko nawadnia skórę, ale i sprawia, że jest mniej podrażniona. Dodatkowo ważne jest nawadnianie skóry od wewnątrz – w czasie opalania się przez cały czas powinno się pić wodę małymi łykami. Ważne jest wypijanie co najmniej 2 litrów niegazowanej wody mineralnej na dobę, a w przypadku silnych upałów zwiększanie ilości płynów w diecie.

Poparzenia słoneczne – co z nimi zrobić?

Zbyt długie opalanie, zaśnięcie na plaży lub korzystanie z kąpieli słonecznych bez użycia kosmetyków do opalania może spowodować poparzenie słoneczne. Poparzona skóra boli i jest mocno zaczerwieniona, a naskórek po kilku dniach zaczyna schodzić. Silne poparzenie objawia się pojawieniem się pęcherzy wypełnionych płynem. Poparzenie słoneczne powinno się skonsultować z lekarzem, a jeśli jest to niemożliwe – konieczne jest używanie specjalnych środków dostępnych w aptece.

Poparzoną skórę powinno się chronić przed dalszym opalaniem, zasłaniając ją lekkimi ubraniami. Ponadto odkryte partie ciała przed wyjściem z domu należy smarować kremami z filtrem 50, a w ciągu dnia kilkakrotnie używać balsamów łagodzących po opalaniu. Jeśli prócz bolesności i zaczerwienienia skóry odczuwa się zawroty głowy i nudności, istnieje prawdopodobieństwo, że doszło do udaru słonecznego. Jest to niebezpieczny stan, który w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci. W pozostałych stanach objawiających się zaburzeniami neurologicznymi konieczne jest jak najszybsze schłodzenie ciała, nawodnienie organizmu oraz skontaktowanie się z lekarzem. Jeżeli dojdzie do utraty przytomności, wskazane jest użyciu chodnego kompresu na głowę i wezwanie pogotowia ratunkowego.