Podróż w stronę czerwieni. Sylwia Zientek

Porywająca powieść drogi, studium problemów współczesnych czterdziestolatek, a zarazem opowieść o inspirującym życiu i twórczości młodopolskiej poetki Marii Komornickiej – 25 lipca 2016 roku minie 140 lat od jej urodzin. Najnowsza powieść Sylwii Zientek już do kupienia w księgarniach.

Podroz_w_strone_czerwieni_okladkaWypalenie zawodowe, zakończenie wieloletniej pracy w korporacji, rozpadający się związek i pytania o słuszność wybranej ścieżki życiowej – z tym właśnie mierzy się Ewa, kiedy przypadkowo natrafia na tekst opowiadający o młodopolskiej poetce Marii Komornickiej.

Tajemniczy i fascynujący życiorys tej postaci zaczyna coraz bardziej dominować jej wyobraźnię, spychając pozostałe problemy na drugi plan. Dysponując pieniędzmi otrzymanymi od dotychczasowego pracodawcy w ramach odprawy, Ewa wyrusza w podróż do miejsc, w których na początku XX wieku przebywała Komornicka. Trasa podróży obejmuje Grabów (miejsce urodzin i życia poetki), Brugię (ważne dla twórczości Komornickiej miasto) oraz Paryż, gdzie w 1903 roku poetka przeszła załamanie nerwowe.

„Podróż w stronę czerwieni” Sylwii Zientek to studium problemów współczesnych czterdziestolatek, ale i zapis nowych doświadczeń, możliwych dzięki dojrzałości intelektualnej i emocjonalnej. Autorka opisuje pełen namiętności związek bohaterki, która dopiero teraz umie w pełni zaangażować się w intymną relację i czerpać z niej satysfakcję. To także inspirująca powieść drogi, a zarazem historia wielkiej fascynacji, która daje siłę do zmiany. W swojej opowieści o poszukiwaniu tożsamości i definiowaniu się na nowo autorka nieprzypadkowo odwołuje się do Marii Komornickiej, którą Maria Janion określiła jako „męczennicę wolności”. Zientek przypomina czytelnikom postać poetki w 130. rocznicę jej urodzin.

Premierze książki Sylwii Zientek będzie towarzyszyć wydanie także nakładem Wydawnictwa MUZA SA tomiku „Utwory wybrane” Marii Komornickiej.

O autorce

Sylwia Zientek – absolwentka prawa na Uniwersytecie Warszawskim, autorka powieści obyczajowych („Próżna”, „Złudzenia, nerwice i sonaty”) oraz historycznych („Miraże”). Fascynują ją życiorysy artystów, które opisuje na blogu (zientek.blog.pl). Pasjonatka malarstwa, muzyki i historii Warszawy. Mieszka w Wilanowie z mężem, trójką dzieci, psem i królikiem.

Maria Komornicka (1876-1949) – pisarka, tłumaczka, krytyczka literacka; enfant terrible młodopolskiej literatury. Zgodnie z przekazami z epoki w wieku 31 lat spaliła w piecu kobiece suknie i uznała się za mężczyznę, używając odtąd imienia Piotr Odmieniec Włast. Do śmierci żyła w izolacji, uznana przez rodzinę za chorą psychicznie. Odkryta na nowo dla polskiej humanistyki w 1979 roku dzięki tekstowi Marii Janion „Gdzie jest Lemańska?”, stała się bohaterką wielu prac krytycznych analizujących jej biografię i spuściznę literacką, takich jak „Obszary odmienności. Rzecz o Marii Komornickiej” Izabeli Filipiak czy „Strącona bogini” Brygidy Helbig-Mischewski.

Dodatkowe informacje o książce

Projekt okładki: Marta Frej
Cena: 39,90 zł
Wydawnictwo: MUZA SA