Polska artystka na liście najważniejszych osób kultury wg. New York Times’a

Obok Michelle Obamy, Lady Gagi i Donatelli Versace w zestawieniu osób definiujących kulturę w 2016 roku wg „New York Times'a” znalazła się polska artystka – Paulina Ołowska. Jej pracę można już zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej w DESA Unicum. 23 listopada pod młotek na aukcji Sztuka Współczesna: Nowe pokolenie po 1989 roku pójdą także dzieła Rafała Bujnowskiego, Radka Szlagi, Marcina Maciejowskiego i Normana Leto.

Polska artystka na liście najważniejszych osób kultury wg. New York Times’a

Paulina Ołowska to dziś jedna z najbardziej cenionych polskich artystek zagranicą. Jej prace znajdują się w kolekcjach Centre Pompidou w Paryżu, Museum of Modern Art w Nowym Jorku czy Tate w Londynie. „New York Times” nazwał Ołowską „najbardziej optymistyczną, a zarazem sentymentalną polską artystką”, która „maluje zapomnianą przeszłość, wierzy w nią i nią żyje”. Prezentowana na aukcji praca „Design for a Dress No. 1” (cena wywoławcza: 6.5 tys. zł) prezentuje projekt sukienki w geometryczne wzory nawiązujące do mody lat 70. XX wieku. Ołowska, wzorując się na pracach zawodowych projektantów, ukazała zarówno przód, jak i tył ubrania. Opatrzyła go również wskazówkami odnoszącymi się barw tkanin mających być wykorzystanych do jego uszycia.

W katalogu znalazły się prace, które zmieniły tendencje w sztuce po 1989 roku. Licytować będzie można m.in. dzieła najwybitniejszych artystów: Jadwigi Sawickiej, Zbigniewa Rogalskiego, Wilhelma Sasnala czy Zbigniewy Libery. Rogalski to dziś jedno z najbardziej „gorących” i rozpoznawalnych nazwisk nowej, polskiej sztuki. Jego obrazy sprzedają się na
prestiżowych targach sztuki w Miami na Florydzie, w Paryżu, Wiedniu i Bazylei, a stamtąd trafiają do europejskich i amerykańskich kolekcji. Na aukcji znajdzie się jego praca „Historie 2”. Cena wywoławcza wynosi 40 tys. zł. Warto zwrócić uwagę także na obrazy-przedmioty Rafała Bujnowskiego, które nie są już dostępne w obiegu galeryjnym. To dzieła przedstawiające rzeczy z otoczenia człowieka odwzorowane w skali 1:1. Wśród przedmiotów znalazły się: komórka „Panasonic”, kaseta „VHS 180 – min”, „Cegła” i „Deska”. Cena wywoławcza zestawu prac wynosi 5 tys. zł. Bujnowski uchodzi dziś za jednego z najbardziej radykalnych i inteligentnych malarzy współczesnych. Nieustannie pogłębia i poszerza medium malarstwa. Poza „przedmiotami” na aukcji pojawi się także abstrakcyjny pejzaż artysty „Landscape 3” (cena wywoławcza: 48 tys. zł).

Obok twórców młodego pokolenia, na aukcji zaprezentowane zostaną także obiekty artystów określanych mianem „zmęczonych rzeczywistością” tj. Tymka Borowskiego, Tomka Kowalskiego („Bez tytułu”, cena wywoławcza: 4,5 tys. zł), czy Pawła Śliwińskiego („Bez tytułu: Mózg”, cena wywoławcza: 4,5 tys. zł). Praca Tymka Borowskiego pochodzi z okresu, kiedy artysta studiował jeszcze na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wczesny okres jego twórczości to cykl charakterystycznych portretów, które malował głównie ze zdjęć. Portrety przedstawiają ludzi znanych w świecie sztuki, polityki i mediów. Prezentowana na aukcji praca to portret Kazimiery Szczuki. Cena wywoławcza wynosi 8 tys. zł.

Na aukcji znajdzie się 57 obiektów najbardziej uznanych żyjących artystów. Mimo, że ich nowe prace można kupić w obiegu galeryjnym, starsze dzieła Rafała Bujnowskiego, Łukasza Banacha czy Radka Szlagi są dostępne jedynie na aukcjach. Po raz pierwszy pod młotek pójdą obrazy Doroty Buczkowskiej („Bez tytułu”, cena wywoławcza: 12 tys. zł), Jakuba Ciężkiego („Bez tytułu”, 7 tys. zł) czy Marzeny Nowak (z serii „Wykroje”, 7 tys. zł). Warto zwrócić także uwagę na wyjątkowy obraz Irminy Staś o rozmiarze 1,5 m x 3,5 m (z cyklu „Przemiana Materii” – „Organizm 23”, cena wywoławcza: 9 tys. zł). Ofertę uzupełnia fotografia Maurycego Gomulickiego z cyklu „Bibliophilia” (cena wywoławcza: 10 tys. zł).