Polska na filmowo. Marek Szymański

polska na filmowo

Zobacz, gdzie kręcono kultowe filmy Bohaterowie komedii romantycznej ,,Nie kłam kochanie’’ przejeżdżają przez cudownie malownicze tereny Doliny Prądnika i zatrzymują się przed renesansową rezydencją w Pieskowej Skale. – Wiesz, że tutaj kręcili ,,Janosika’’? – próbuje zainteresować swoją piękną towarzyszkę podróży bohater zagrany przez Piotra Adamczyka.

Ta scena z popularnej komedii może być najlepszym komentarzem do oryginalnej pozycji książkowej ,,Polska na filmowo. Gdzie kręcono znane filmy i seriale’’, która właśnie ukazała się na rynku. To pierwszy taki ogólnopolski przewodnik po miejscach, w których powstawały kultowe polskie (i nie tylko) filmy i seriale.
– Przypomina mi to trochę Hollywood, gdzie po przyjeździe można kupić mapę, na której są zaznaczone miejsca, które występowały w filmach oraz te, w których mieszkają gwiazdy. Można sobie wykupić taką wycieczkę, wsiąść do autobusiku, który objeżdża Beverly Hills i ma przystanki przy różnych domach, a przewodnik informuje: „tu jest dom Walta Disneya, tu mieszka Jack Nicholson a tam Tom Cruise” i tak dalej. Więc taki polski przewodnik to jest trochę pomysł z tego amerykańskiego ducha i jak najbardziej uważam, że to jest po prostu fajny, mądry, nowoczesny marketing filmu – mówi Tomasz Raczek, znany krytyk filmowy, dyrektor kanałów filmowych nFilmHD.
Autor książki, Marek Szymański, opisuje szerzej 55 urokliwych polskich zakątków, gdzie kręcono ,,Czarne chmury’’, ,,Janosika’’, ,,Czterech pancernych i psa’’, ,,Vabank’’, ,,Nóż w wodzie’’ i wiele innych. – Gdyby zliczyć wszystkie filmowe miejsca, o których wspominam w książce byłoby ich jednak dużo więcej, ponad setka. Szkoda tylko, że samorządy lokalne i gospodarze województw tak rzadko doceniają znaczenie takiej filmowej promocji. A przecież wystarczy spojrzeć na przykłady Krakowa i Sandomierza, aby przekonać się, że odnoszą one wymierne korzyści dzięki współpracy z filmowcami – seriale ,,Majka’’ i ,,Ojciec Mateusz’’ biją przecież rekordy popularności. Ale czasami wystarczą niewielkie nakłady: wytyczenie szlaku turystycznego po kultowych miejscach, folder, itp. – dodaje Szymański.
Oprócz nawiązania do filmowych miejsc książka zawiera mnóstwo anegdot i ciekawostek z planu filmowego, rozmów z mieszkańcami i artystami. O filmowych plenerach w Polsce opowiadają m.in. reżyserzy Jan Jakub Kolski oraz Andrzej Wajda, a także aktorzy Daniel Olbrychski, Ewa Wiśniewska, Stanisław Tym i Cezary Żak. Czytelnicy dowiedzą się, gdzie powstawał serial ,,Ranczo’’, gdzie stoi zabytkowa kapliczka znana z pierwszych scen w ,,Popiele i diamencie’’, a także w którym malowniczym zakątku Polski Karol Strasburger zrywał nenufary dla Jadwigi Barańskiej w ,,Nocach i dniach’’. – Wiele z tych miejsc, do których dotarłem przy różnych swoich filmach, żyje przecież dalej swoim życiem. I warto je obejrzeć z bliska, czasami dotknąć. Ta książka umożliwia nam taką filmową podróż – napisał wstępie do książki Andrzej Wajda. Więcej o filmowych miejscach: www.polskanafilmowo.pl

Folwark filmowy Soplicowo w urokliwym Cichowie to jedyne takie miejsce w Polsce. Po zakończeniu zdjęć filmowcy przenieśli tam dekoracje z Pana Tadeusza w reżyserii Andrzeja Wajdy. Teraz odwiedzają to miejsce tłumy filmowych fanów.

Na Zamku Czocha niedaleko Jeleniej Góry kręcono m.in. komedię ,,Gdzie jest generał’’, ,,Wiedźmina’’ z Michałem Żebrowskim w roli tytułowej, a także serial ,,Tajemnica Twierdzy Szyfrów’’. Ta ostatnia produkcja będzie być może kontynuowana na zamku.