Powiększanie piersi od A do Z

Pomimo wzrostu pewności siebie i coraz liczniejszych sukcesów zawodowych, Polki nadal mają kompleksy. Według badań przeprowadzonych w ramach kampanii „Wybieram siebie” co trzecia kobieta nie jest zadowolona ze swojego wyglądu, a blisko 50 proc. chciałoby wyglądać inaczej, ale nie może zmobilizować się do aktywności fizycznej.

 

Pixabay
Pixabay

Coraz więcej kobiet decyduje się na zabiegi chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej. Z danych  wynika, że w 2016 roku do najczęściej finansowanych ratalnie zabiegów należało leczenie stomatologiczne (52,5 proc.) oraz zabiegi w gabinetach chirurgii plastycznej (14,8 proc.) i medycyny estetycznej (12,9 proc.). Z danych Międzynarodowego Towarzystwa Estetycznej Chirurgii Plastycznej wynika, że Polki najczęściej poprawiają sobie piersi. Jak przygotować się do tego zabiegu? Jakie implanty wybrać i jak sfinansować operację?

Największą grupą, która odczuwa potrzebę poprawy swojego wyglądu są kobiety w wieku 18 – 34 lat. Aż 94 proc. z nich zmieniłoby jakąś część swojego ciała. Co piąta z kobiet poddałaby się zabiegowi powiększenia swojego biustu. Statystyki Międzynarodowego Towarzystwa Estetycznej Chirurgii Plastycznej potwierdzają, że wśród najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej prym wiedzie powiększanie piersi – zarówno metodami mniej inwazyjnymi (własna tkanka tłuszczowa lub kwas hialuronowy) jak i operacyjnymi (z wykorzystaniem implantów). Każdego roku na całym świecie około 3 mln kobiet decyduje się na korekcję piersi – aż 1,7 mln powiększa biust, a około 775 tys. robi lifting, czyli podniesienie piersi. Tylko 640 tys. decyduje się na zabieg zmniejszenia biustu. Roczna wartość światowego rynku implantów wynosi blisko 800 mln dolarów., każdego roku zwiększając się o około 8 proc.

Obszarami, które najczęściej finansowaliśmy w systemie ratalnym w 2016 roku była stomatologia, chirurgia plastyczna, medycyna estetyczna i okulistyka. Ponad połowa udzielonych przez nas pożyczek (52,5 proc.) dotyczyła leczenia stomatologicznego: implantologii, ortodoncji, protetyki i endodoncji. Polacy zaciągali też pożyczki na zabiegi chirurgii plastycznej (14,8 proc.), wśród których najpopularniejsze były operacje powiększania i plastyki piersi. Dużym powodzeniem cieszyły się zabiegi medycyny estetycznej (12,9 proc.) i okulistyka (3,3 proc.) obejmująca w większości leczenie zaćmy – mówi Krzysztof Sokalski.

Jak przygotować się do zabiegu powiększenia piersi? Na co zwrócić uwagę?

Etap 1
Przygotowania przed zabiegiem

Kobiety decydujące się na korektę swoich piersi przed zabiegiem muszą poddać się szeregowi badań klasyfikujących. Podstawowe z nich to: badania krwi i moczu,  SG piersi oraz EKG. U pacjentek powyżej czterdziestego roku życia często dodatkowo RTG klatki piersiowej. Sam zabieg może być wykonany tylko po zakończonej miesiączce. Jeśli chodzi o używki to przynajmniej  na 2 tygodnie przed operacją oraz tydzień po pacjentka nie powinna palić papierosów. Tuż przed samym zabiegiem, minimalnie 3 dni, zabronione jest spożywanie alkoholu. Po wstępnym dopuszczeniu pacjentki do zabiegu następuje czas na wybranie odpowiedniego implantu. Większość kobiet podchodzi do tej kwestii nierealistycznie, około 90 proc. prosi lekarza o implant, który jest za duży dla ich anatomicznej budowy. Procesowi doboru towarzyszą szczegółowe pomiary, na podstawie których chirurg jest w stanie stwierdzić jaki rozmiar jest dla pacjentki odpowiedni. Zazwyczaj jest on maksymalnie o dwa numery większy niż dotychczasowa miseczka pacjentki.

Etap 2
Wybór implantów

Technicznie obecnie mamy do wyboru dwa rodzaje implantów: solne i silikonowe. Pierwsze z nich wypełnione są roztworem chlorku sodu, drugie żelem silikonowym. Które z nich  są lepsze? Opinie zarówno pośród pacjentek, jak i lekarzy są podzielone. Implanty solne są szybciej przyswajane przez organizm, co w pewnym stopniu skraca okres rekonwalescencji. Mają jednak tendencję do zmniejszania swojej objętości pod wpływem czasu.  Ważnym argumentem przemawiającym za tym rodzajem implantów jest fakt, że są w pełni przejrzyste dla promieni rentgenowskich. Implanty silikonowe mają bardziej naturalną konsystencję, w dotyku bardziej przypominają naturalną miękkość piersi. Są stosunkowo bardziej wytrzymałe. Jednak w przypadku badań RTG, USG czy mammografii mogą utrudnić wykonanie badania. Nie jest to jednak niemożliwe, w takim przypadku pacjentka wykonuje badanie specjalną techniką.

Jeśli chodzi o kształt medycyna oferuje implanty okrągłe lub anatomiczne. Wersja okrągła charakteryzuje się mocniejszym zaznaczeniem granicy piersi. Wiąże się to z symetrycznym podniesieniem dolnej, jak i górnej linii biustu. Implanty anatomiczne kształtem bardziej przypominają naturalną pierś. Często porównywane są również do łzy. W tym przypadku górna linia biustu przebiega w sposób bardziej naturalny.

Rozmiary implantów są mierzone na zasadzie ich pojemności, w zależności od producenta, od 250 do 600 ml. W przypadku implantów silikonowych chirurg wkłada wybrany wcześniej, wspólnie z klientką rozmiar. Implanty solne zakładane są na trochę innej zasadzie, mianowicie odpowiedni rozmiar szacowany jest podczas konsultacji, natomiast podczas zabiegu najpierw umieszczany jest pusty implant, który dopiero po włożeniu jest napełniany roztworem solnym. Podjąć decyzję pomaga system symulacji komputerowych. Na podstawie zdjęć oraz pomiarów piersi pacjentki możliwe jest stworzenie wizualizacji efektu zabiegu. Prosto mówiąc: pacjentka może zobaczyć na ekranie swoje nowe piersi jeszcze przed poddaniem się operacji.

Etap 3
Finansowanie

Co piąta pożyczka, której udzieliliśmy w 2016 roku była przeznaczona na zabieg chirurgii plastycznej lub medycyny estetycznej. Powiększanie piersi z użyciem implantów kosztuje średnio 16-20 tys. zł, podobnie jest z korekcją brzucha, nieco tańsza jest chirurgiczna korekcja pośladków – mówi Krzysztof Sokalski. – Kiedyś pacjenci zaciągali kredyty w banku i pojawiali się z gotówką w gabinecie lekarskim. Dziś, podobnie jak na zachodzie, kredytowanie leczenia wprowadzono w gabinetach, co oszczędza czas obu stron i jest korzystne cenowo. Przeciętny koszt takiej pożyczki nie odbiega od standardu bankowego, klient załatwia formalności w klinice, a procedura jest uproszczona – podkreśla.

Decydując się na pożyczkę warto sprawdzić jej koszt i ustalić harmonogram spłat.

Zazwyczaj finansujemy zabiegi do 50 tys. zł, ale nie jest to regułą. O kwocie pożyczki decyduje pacjent wraz z lekarzem. Naszym zadaniem jest, by spłata odbywała się w jak najdogodniejszy dla pacjenta sposób, dlatego rozkładamy je nawet na 60 rat. Należność można uregulować w terminie nie dłuższym niż 5 lat – dodaje.

Etap 4
Rekonwalescencja po zabiegu

Powiększanie piersi to zabieg, który nie wymaga dłuższego pobytu w klinice. Zazwyczaj pacjentka może iść do domu jeden dzień po zabiegu. Już od pierwszego dnia konieczne jest noszenie specjalnej bielizny –  bezszwowego biustonosza pooperacyjnego, który utrzymuje biust w jednej pozycji, przyśpieszając gojenie się oraz minimalizując ryzyko rozejścia się blizn. Staniki bezfiszbinowe, a najlepiej również bezszwowe, należy nosić do 3 miesięcy po zabiegu – w zależności od indywidualnych zaleceń lekarza. Po około 7 – 10 dniach od operacji  należy udać się do kliniki na ściągnięcie szwów.

Do około dwóch tygodni po ściągnięciu szwów pacjentka powinna unikać moczenia miejsca nacięcia. Do całkowitego zabliźnienia się rany, około 6 –  8 tygodni, należy unikać również przegrzania, długotrwałego wysiłku fizycznego, długich kąpieli czy wizyt w saunie. Z powodu możliwości pęknięcia blizny lub przemieszczenia się implantu, przez pierwsze 10-14 dni po zabiegu wskazana jest wstrzemięźliwość seksualna. Oczywiście są to szacunkowe dane. Każda z kobiet przechodzi okres rekonwalescencji indywidualnie, konieczne są regularne konsultacje z lekarzem, który wykonał zabieg.

Badania: Medical Finance Group SA