„Powrót do Itaki” w reżyserii, Laurenta Canteta, laureata Złotej Palmy w kinach do 13 listopada

powrot do itaki

Od 13 listopada 2015 roku w polskich kinach będzie można zobaczyć najnowszy film w reżyserii twórcy nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes, Laurenta Canteta pt. „Powrót do Itaki”.

Jest to adaptacja powieści mistrza kubańskich kryminałów Leonarda Padury (w Polsce jego książki wydało wydawnictwo Znak – INFO), nagrodzona na 71. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, w Polsce premierowo zaprezentowany na 9. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.

Głównym bohaterem filmu jest pisarz, cierpiący na niemoc twórczą, Amadeo. Po szesnastu latach spędzonych na emigracji w Madrycie wraca do ojczystej Kuby. W Hawanie spotyka się z przyjaciółmi, z którymi dokonuje podsumowania dotychczasowego życia.

Tak jak w nagrodzonej Złotą Palmą w Cannes „Klasie”, reżyser umieszcza swoich bohaterów w zamkniętej przestrzeni. Miejscem ich spotkania jest taras widokowy na symbol kubańskiej stolicy, legendarną promenadę Malecón. Pośród śpiewu, zabawy i śmiechu toczą się dyskusje o rozczarowaniach dorosłością, niespełnionych marzeniach, życiowych sukcesach i porażkach. Wspomnienia wywołują gorycz i radość, które udzielają się widzowi dzięki zróżnicowanym postaciom. W filmowej galerii osobowości znaleźli się, między innymi, Eddy, parweniusz darzący miłością literaturę, Raf, malarz  nadużywający alkoholu, Aldo, niezadowolony z życia inżynier i Tania, okulistka.
Osobnym bohaterem filmu jest sama Hawana, przepięknie sfotografowana kamerą Diega Dussuela. „Powrót do Itaki” jest również hołdem dla tego miasta, które choć trudno kochać, to jeszcze trudniej o nim zapomnieć.
Reżyser „Powrotu do Itaki” – Laurent Cantet uznawany jest za jednego z najważniejszych francuskich twórców filmowych. Uznanie zdobył w 2001 roku filmem „Odjazd”, który prestiżowy magazyn „Slant” umieścił na liście najważniejszych filmów 2000 roku, a „The Guardian” w pierwszej dziesiątce najważniejszych filmów pierwszej dekady XXI wieku. Prawdziwą sławę przyniosła mu jednak zdobyta w 2008 Złota Palma w Cannes za „Klasę” – realistyczny dramat o relacji uczniów z różnych kręgów kulturowych z nauczycielem. Jego filmy charakteryzuje pogłębiony rys socjologiczny. Twórca bada relacje społeczne na wielu płaszczyznach – szkoły i pracy, domu i podwórka. Bohaterowie zaś zawsze zostają postawieni przed wyzwaniami, którym muszą sprostać, by odnaleźć się w warunkach, w jakich przyszło im żyć.

„Powrót do Itaki” zrealizował na Kubie współpracując z Leonardo Padurą, znanym również w Polsce pisarzem literatury kryminalnej.

„Powrót do Itaki” pojawi się w polskich kinach od 13 listopada 2015.
Dystrybutorem filmu jest Aurora Films.