Prawdy i mity na temat kaloryczności pizzy

Obiegowa opinia głosi, że pizza należy do grupy fast – foodów, które powinny być całkowicie wyeliminowane z naszej diety.

zdrowa pizza
Prawdy i mity na temat kaloryczności pizzy

Tak naprawdę pizza wcale nie musi być bombą kaloryczną, która szybko odbije się na wyglądzie sylwetki i doda nam kilka zbędnych kilogramów. Czy pizza może być zdrowa?

Pizza to jedno z najbardziej znanych włoskich dań. Co ciekawe historia pizzy wcale nie rozpoczęła się we Włoszech – podobne do pizzy dania spożywane były już w starożytnej Grecji i Egipcie. Tradycja jedzenia drożdżowego placka z aromatycznym pomidorowym sosem oraz różnymi dodatkami w formie, jaką obecnie znamy wywodzi się z Neapolu, a sama pizza po II wojnie światowej wraz z włoskimi emigrantami zaczęła wędrować po całym świecie i została pokochana przez inne społeczności.

Ile kalorii ma pizza?

Kaloryczność pizzy zależy od dodatków, które na niej położymy. Tak naprawdę domowa pizza może być zdrowym i pełnowartościowym daniem, oczywiście, jeżeli będziemy ją spożywać z umiarem.

Niestety pizza kupowana w większości pizzerii sporo odbiega od swojej tradycyjnej wersji. Dodatkowo stosowane do jej produkcji składniki, z powodu oszczędności, zwykle nie są dobrej jakości, co skutkuje późniejszym przybieraniem na wadze. Kaloryczny żółty ser zamiast mozzarelli, wysokowydajna wędlina oraz masa tłuszczu sprawiają, że pizza traci walory odżywcze i zaliczana jest do grona niezdrowej i bezwartościowej żywności.

Jak zrobić zdrową pizzę?

Domowa pizza ma tą zaletę, że sami decydujemy, jakich produktów użyjemy i mamy pewność, że nie trafią do niej żadne chemiczne czy nieświeże dodatki. Przygotowanie ciasta zajmuje wprawdzie nieco czasu, ale naprawdę warto się pomęczyć, aby móc później rozkoszować się wyjątkowym smakiem. Szukasz sprawdzonego i prostego przepisu na ciasto do pizzy? Dokładne wskazówki, jak je przygotować znajdziesz w tym artykule jedzmy-zdrowo.pl

Na stronie oprócz sprawdzonych i zdrowych przepisów znajdziesz także ciekawe artykuły, poradnik zdrowego odżywania, wskazówki odnośnie diet oraz wiele interesujących ciekawostek, które pozwolą inaczej spojrzeć na to, co kładziesz na talerzu.

Chcąc przyrządzić zdrową pizzę nie musisz rezygnować z ulubionych dodatków. Wystarczy, że dość kaloryczny ser czy dużą ilość wędliny zrównoważysz świeżymi ziołami, które usprawniają trawienie oraz warzywami znacznie podnoszącymi walory odżywcze dania. Z ciastem do pizzy doskonale komponuje się rukola i roszponka, brokuły, kolorowe papryki, a nawet szparagi. Podstawą są pomidory, z których możesz samodzielnie przygotować domowy sos z dodatkiem czosnku i bazylii lub oregano.

Generalnie im więcej zdrowych i wysokiej jakości dodatków, tym pizza staje się bardziej wartościowym daniem, a eksperymenty z domową pizzą pozwalają odkryć całkiem nowe smaki i mogą być idealnym pomysłem na rodzinne spędzanie czasu. Więcej podobnych artykułów jak i przepisów kulinarnych znajdziesz na stronie jedzmy-zdrowo.pl

 

Wpis znaleziono dzięki:

- Zdrowa pizza

- Kalorie w pizzy

- Pyszna przekąska