Problemy w relacjach: w pracy, z partnerem, z dziećmi. Jak je opanować?

Szef się czepia, partner ma o wszystko pretensje, a dzieci? Cóż z dziećmi także ciężko się dogadać. Ze wszystkimi relacje przypominają wojenną ścieżkę, tylko tyle, że jeszcze nie latają talerze.

Schnes Paar am Strand
Problemy w relacjach: w pracy, z partnerem, z dziećmi. Jak je opanować? Foto detailblick-foto

Jak temu zaradzić? Uciekać, omijać szerokim łukiem, czy może spróbować się porozumieć?

Komunikacja

Wszystkie nasze relacje mają jeden fundament: komunikację. Dobra komunikacja pozwala osiągnąć sukces w relacjach międzyludzkich i uniknąć wielu niepotrzebnych problemów.

Początek

Zacznijmy od samego początku tworzenia relacji. Zwróćmy uwagę na to z kim się zadajemy, jakie mamy kryteria doboru znajomych. Owszem ważne jest, to, że jeżeli ktoś nam zwyczajnie nie odpowiada i czujemy się w jego towarzystwie źle, warto już na samym początku zrobić tzw. odsiew i nie łudzić się, że ktoś się zmieni.

Trwalsze relacje

Wśród technik pozwalających na uniknięcie problemów w relacjach nie tylko z partnerem, ale także dziećmi czy szefem możemy wyróżnić te najbardziej podstawowe, o których często zdarza nam się zapominać:

  •  Słuchaj co mówią inni.
  •  Nie przerywaj, pozwalaj dokończyć rozmówcy wypowiedź nawet wtedy, gdy się z nią nie zgadzasz.
  •  Słuchaj aktywnie, czyli pokaż zainteresowanie rozmówcą, np. potakiwanie głową, wtrącanie „yhym”, spoglądaj na rozmówcę, to wszystko pozwala drugiej stronie odczuć, że jest słuchany.
  •  Nie zgaduj- po prostu zapytaj.
  •  Bądź życzliwy.
  •  Pamiętaj, że nie jesteś sam na świecie.
  •  Nie zapominaj o słowie „dziękuję”.
  •  Akceptuj inny punkt widzenia.
  •  Mów otwarcie o swoich potrzebach i uczuciach, ale także o słabościach.
  •  Przyjrzyj się sobie- to jak traktujemy innych jest wynikiem tego, jak oceniamy siebie
    samych.

Warto także nauczyć się schematu komunikacji opartego na trzech filarach: widzę, czuję,potrzebuję.

Przykład:

Ze szkoły wraca zdenerwowany nastolatek, który najpierw trzaska drzwiami, a następnie rzuca swoimi rzeczami. Nie używając schematu matka mogłaby powiedzieć:
Zachowujesz się jak rozkapryszony gówniarz! Mam dość Twojego zachowania. Ta wypowiedź spowoduje zwiększenie frustracji młodego człowieka i pogłębienie jego frustracji.

Zatem jak będzie wyglądał nowy schemat komunikacji? Widzę, że jesteś zdenerwowany, trzaskasz drzwiami i rzucać swoimi rzeczami. Czuję w związku z tym zaniepokojona i potrzebuję abyś wyjaśnił mi co się stało?

Tym samym nowy schemat pozwala, aby dorastający człowiek poczuł się bezpieczny w relacji, bez oceniania jego jako człowieka, z zalążkiem zrozumienia, że każdy może mieć gorszy dzień. Zarówno stosowanie nowego schematu jak i tych kilku prostych zasad z pewnością pozwoli uniknąć wielu niepotrzebnych problemów i cieszyć się z dobrych relacji zarówno w pracy jak i w domu.

Anna Łukawska