Profilaktyka żylaków kończyn dolnych – jak się przed nimi uchronić?

Żylakom kończyn dolnych można przeciwdziałać, wprowadzając w życie kilka prostych zasad, jak większa aktywność fizyczna czy ćwiczenia na nogi w czasie pracy.

Profilaktyka żylaków kończyn dolnych – jak się przed nimi uchronić?

Ryzyko powstawania żylaków zwiększa się u osób otyłych, dlatego w profilaktyce schorzenia istotne jest zredukowanie masy ciała.

Czym są żylaki kończyn dolnych?

Żylaki kończyn dolnych to trwałe rozszerzenie żył powierzchniowych na nogach. Powstają na skutek nieprawidłowej pracy układu żylnego, zwłaszcza jego zastawek. Występujące żylaki na nogach są świadectwem rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej. Jest to choroba postępująca i nieodwracalna, dlatego tak ważna jest profilaktyka tego schorzenia. Zmiana niektórych nawyków życiowych i zwiększenie aktywności fizycznej pomoże zapobiec żylakom, a w przypadku genetycznych predyspozycji do ich występowania – opóźnić moment ich pojawienia się.

Na czym polega profilaktyka żylaków nóg?

Profilaktyka żylaków polega na wprowadzeniu do codziennego życia kilku prostych zasad, które pozytywnie wpłyną na pracę układu krążenia. Dzięki kilku prostym zasadom można zminimalizować ryzyko wystąpienia żylaków na nogach.

Aktywność fizyczna

Ruch jest istotnym czynnikiem profilaktycznym w niewydolności żylnej. Aktywność fizyczna skutecznie usprawnia krążenie w nogach. W czasie ruchu skurcze mięśni goleni pobudzają żylne krążenie, przez co krew może swobodnie przepływać przez tętnice. Należy jednak unikać aktywności, które powodują zwiększanie się ciśnienia w żyłach oraz silne skurcze mięśni. W profilaktyce żylaków najlepsze efekty przynosi zwykły spacer, pływanie, rekreacyjna jazda na rowerze czy gimnastyka.

Żylaki nóg a siedzący lub stojący tryb życia

Stojący i siedzący tryb życia sprzyja powstawaniu żylaków na nogach, bowiem długotrwałe przebywanie w takich pozycjach utrudnia przepływ krwi w żyłach, co prowadzi do ich niewydolności. W pracy stojącej krążenie usprawni, np.: stawanie na palcach, przestępowanie z nogi na nogę czy napinanie mięśni łydek. Osoby pracujące w pozycji siedzącej powinny zadbać o odpowiednio wyprofilowany fotel. W czasie siedzenia ciężar ciała musi znajdować się na pośladkach, a nie udach, natomiast stopy muszą mieć solidne podparcie. W pracy należy unikać zakładania nogi na nogę lub siedzenia na stopie podkurczonej nogi. Ulgę dla nóg przyniesie krótki spacer, np. do kuchni, a także poruszanie stopami czy napinanie łydek.

Żylaki na nogach a otyłość

Ryzyko powstawania żylaków zwiększa się wraz z wielkością masy ciała, gdyż każdy dodatkowy kilogram zwiększa ciśnienie w żyłach. Osoby, które nie chcą w przyszłości mieć na nogach nieestetycznych pajączków powinny rozpocząć zdrowe odchudzanie, na które składa się zarówno odpowiednia ilość aktywności fizycznej, jak i zbilansowana dieta. Z codziennego jadłospisu należy wyeliminować tłuste mięso, smażone potrawy, słodkie napoje gazowane oraz słodycze. Dieta powinna opierać się na rybach, chudym mięsie, pełnoziarnistych produktach i dużej ilości warzyw i owoców. Zamiast smażonego jedzenia, lepiej wybierać produkty gotowane na parze lub pieczone w piekarniku.

Żylaki a wysoka temperatura

Osoby ze skłonnościami genetycznymi do występowania żylaków lub tendencją do pękających naczynek powinny unikać gorących kąpieli, w tym także słonecznych oraz korzystania z saun i łaźni parowych. Wysoka temperatura bowiem sprzyja powstawaniu nieestetycznych pajączków na nogach.

Zapobieganie żylakom a obuwie i ubiór

W profilaktyce żylaków istotne jest również obuwie oraz odzież. Prawidłowa praca żył jest znacznie utrudniona w obcisłych spodniach czy skarpetach z mocnym ściągaczem. Pracę pompy mięśniowej pobudza chodzenie w butach na obcasie, jednak nie mogą być one wyższe niż 6 centymetrów.