Przed nami Noc Perseidów! Co warto wiedzieć o deszczu spadających gwiazd?

Każdego roku tysiące Polaków patrzy w niebo. Zbliża się noc spadających gwiazd!

Noc spadających gwiazd z 12 na 13 sierpnia. Fotolia
Noc spadających gwiazd z 11 na 12 sierpnia. Fotolia

Co roku, zazwyczaj w okolicy połowy sierpnia, fani astronomii podziwiają deszcz spadających gwiazd. Tegoroczna wyjątkowa Noc Perseidów zastanie nas z 11 na 12 sierpnia (tzw. maksimum roju Perseidów). Co powinniście wiedzieć o tym zjawisku?

Maksimum roju Perseidów, to tak naprawdę niezwykle jasny i dobrze widoczny deszcz meteorytów, różniących się od siebie wielkością. Mogą być drobne, jak ziarenka piasku albo większe, jak ziarna grochu. Wpadają w ziemską atmosferę, a następnie ulegają spaleniu.
Skąd nazwa Perseidy? Meteory zdają się wybiegać z konstelacji Perseusza, stąd też ich określenie.
Tego lata zjawisko ma być wyjątkowo spektakularne. Obserwatorzy mogą spodziewać się aż 100 Perseidów na godzinę! Każdy z nich pozostawi charakterystyczną smugę na nocnym niebie. Widowiskowy deszcz najlepiej widoczny będzie na terenach podmiejskich, wsiach, czyli tam, gdzie niebo niezmącone jest miejskimi neonami. Mieszkańcy miast, chcący podziwiać zjawisko, nie powinni mieć powodów do niepokoju.
W stolicy zostanie zgaszona iluminacja m.in Stadionu Narodowego, Centrum Nauki Kopernik, Mostu Świętokrzyskiego, Poniatowskiego i Śląsko-Dąbrowskiego, a warszawski Park Odkrywców organizuje wspólne obserwacje. Podobne wydarzenia odbędą się także w innych miastach Polski, np. w gdańskim Centrum Hewelianum.
Wygląda na to, że przed nami nieprzespana noc. Nie zapominajcie, że to także świetna okazja, by pomyśleć życzenie za każdym razem, gdy przed Waszymi oczami przemknie gwiazda!