Przepis na wyśmienity rosół z kurczaka

Rosół to zupa, której przygotowanie wymaga sporo czasu i solidnej mięsnej wkładki. Nie dziwi zatem fakt, że w polskiej tradycji przyjął się związek frazeologiczny „niedzielny rosół” na określenie tego typowego skąd inąd bulionu.

Niedzielny rosół nasze babcie i mamy przygotowywały najczęściej w sobotnie popołudnie, podawano go z makaronem domowej roboty i cebulką przypaloną na rozgrzanej blasze pieca węglowego (dawniej) lub piekarnika (później). Gotowany był bez pośpiechu, z niezwykłą starannością i ostrożnością – wszystko po to, by uzyskać właściwą dla tej zupy klarowność. Nie ma jednego przepisu na rosół z kurczaka.

Pierwszy polski przepis na rosół z kurczaka

Pierwsza polska książka kucharska pochodzi z 1682 roku i znajduje się w niej (oczywiście!) przepis na rosół z kurczaka. „Compendium ferculorum, czyli zebranie potraw” to księga autorstwa Stanisława Czernieckiego, który był kuchmistrzem Lubomirskich. Czarniecki opisał „sposób polskiego rosołu gotowania”, w którym zalecał: weźmij materyją mięśnią, wymocz i wysoluj, a następnie ułóż w garnku i ociągniej. Po odcedzeniu przez sito kuchmistrz zalecał dodanie do wywaru pietruszki i masła, a także kopru, cebuli lub czosnku, kwiatu muszkatołowego lub rozmarynu oraz pieprzu – wszystko wedle indywidualnych upodobań. Podkreślał również, że rosół powinien być podawany na gorąco! Jak się ma ten przepis, sprzed niemal czterech wieków, do recept współczesnych kucharzy.

Rosół z kurczakiem Zagrodowym

Jeden z najprostszych przepisów na wyśmienity rosół z kurczaka można znaleźć tutaj: http://zagrodowy.pl/konrad-birek-przyrzadza-rosol-z-kurczaka-zagrodowego-rosolowego/. Kucharz Konrad Birek podkreśla rolę mięsa, które jest podstawowym składnikiem zupy. Teoretycznie do przygotowania rosołu nadaje się niemal każde mięso (m.in. wołowina, cielęcina i drób oraz ich dowolne połączenia) – to jednak najczęściej w roli rosołowej bazy występuje kurczak. Im wyższej jakości mięso – tym lepszy będzie nasz bulion. Kurczak Zagrodowy pochodzi z Podlasia, czyli najczystszego regionu Polski, jest hodowany w certyfikowanych gospodarstwach, ma dostęp do wolnego wybiegu i najwyższej jakości roślinnej karmy (bez GMO, antybiotyków i innych niepożądanych dodatków). Wszystko to ma bezpośrednie przełożenie na jakość mięsa, jego strukturę, smak, poziom otłuszczenia i równomierne umięśnienie. Mamy kurczaka? Mamy rosół z kurczaka – przepis na niego jest naprawdę prosty. Bazą zupy może być cały kurczak (np. Zagrodowy rosołowy), jego połowa lub sam korpus – wszystko zależy od ilości zupy, którą chcemy ugotować. Mięso wkładamy do garnka, dodajemy doń obrane warzywa (marchewkę, pietruszkę, por, seler, opaloną nad ogniem cebulę, ząbek czosnku i świeżą nać pietruszki) – w całości lub pokrojone na mniejsze kawałki. Całość zalewamy zimną wodą, dzięki której rosół będzie czysty i klarowny, a następnie stawiamy go na ogień (lub płytę indukcyjną). Gdy zupa zaczyna się gotować (najczęściej po około 20-30 minutach) – maksymalnie zmniejszamy ogień (lub moc grzania), z powierzchni wywaru zbieramy szumowinę (czyli ścięte białko) oraz dodajemy ulubione przyprawy (sól, pieprz, liść laurowy oraz ziele angielskie). Pozostawiamy naszą zupę na wolnym ogniu przez około godzinę. I… gotowe!

Rosołowe wariacje

Znany, lubiany i powszechnie stosowany przepis na rosół z kurczaka doczekał się wielu wariacji. Oto kilka inspirujących pomysłów na rosół niezwykły:
⦁    Do rosołu z kurczaka, przygotowanego z klasycznym zestawem warzyw – dodajemy 3-4 świeże pomidory pokrojone na krzyż, czerwoną paprykę oraz imbir; zupa będzie z pewnością smakowała wyjątkowo;
⦁    Rosół można przygotować nie tylko ze świeżego kurczaka, ale również z kurczaka… pieczonego; obok tradycyjnych przypraw – warto dodać doń również chili i anyż;
⦁    Paleo ramen to włoska wariacja na temat rosołu – to zupa, którą przygotowuje się na kościach z kaczki (pozostałe po zjedzeniu pieczeni z tegoż ptaka);
⦁    Rosół bez mięsa? – nie wszyscy wierzą w możliwość ugotowania rosołu bez kurczaka; wegetarianie i weganie chcący delektować się smakiem tej zupy sięgają po sos sojowy, który pozwala na uzyskanie smaku umami (jego nośnikiem jest wysokobiałkowe mięso).

Rosół – smaczny i zdrowy

Gdy w dzieciństwie ktoś z nas był chory – mam lub babcia od razu przygotowywała rosół. Ta królowa polskich zup miała wspomagać organizm w walce z infekcjami i wzmacniać naszą odporność. Współcześni naukowcy dowiedli, że rosół hamuje wytwarzanie związków chemicznych, które uwalniane są podczas infekcji wirusowych, ma działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i antywirusowe. Ponadto rosół ma działanie rozgrzewające, a pochylenie się nad miską parującej zupy to jedna z najczęściej stosowanych w Polsce inhalacji. Zupa ugotowana z dodatkiem dużej ilości warzyw dostarcza nam dużej ilości minerałów – przede wszystkim potasu, fosforu, wapnia, magnezu i żelaza. W rosole są również witaminy, np.: E i A oraz beta-karoten. Porcja 250 ml chudego, drobiowego rosoły dostarcza naszemu organizmowi około 70-80 kcal (jeżeli użyliśmy mięsa bez skóry) lub około 200 kcal (w przypadku kury ze skórą). Rosół można odchudzić – wystarczy po wystudzeniu ściągnąć warstwę tłuszczu, który wypłynie i skrzepnie na powierzchni zupy. Jeżeli jednak nie mamy czasu (lub ochoty!) na studzenie – połóżmy na jego powierzchni, na kilka sekund, papierowy ręcznik kuchenny, który wchłonie część tłuszczu. Kaloryczność zupy podnosi oczywiście makaron, czy lane kluski – jeśli jesteśmy na diecie redukcyjnej, stosujmy je zatem z umiarem.

 

Artykuł sponsorowany